W środę 18 listopada o godz. 13.00 w pałacu Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy otwarta zostanie wystawa czasowa „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie XX wieku”.
Na ekspozycji będzie można zapoznać się z dziejami rodzin ziemiańskich: Czapskich, Donimirskich, Janta-Połczyńskich, Kleniewskich, Lanckorońskich, Lutosławskich, Pileckich oraz Raczyńskich.
Wystawa, poprzez losy wybranych rodzin ziemiańskich, ukazuje zbiorowy portret tej warstwy społecznej, opowiada również o jej eksterminacji przez obu okupantów podczas drugiej wojny światowej i zniszczeniu w następstwie reformy rolnej PKWN. Osoby odwiedzające ekspozycję będą mogły zastanowić się nad stratą, jaką poniosło społeczeństwo w wyniku likwidacji tej warstwy społecznej. Warto przypomnieć, że ziemianie pełnili liczne funkcje społeczne i gospodarcze, będąc liderami lokalnych społeczeństw.
Na wystawie zostały wykorzystane techniki multimedialne, będzie można zapoznać się z archiwalnymi fotografiami oraz wsłuchać w odtwarzaną opowieść śp. Wojciecha Kęszyckiego. Ekspozycja prezentowana była wcześniej w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskich w Warszawie.
Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu oraz Warszawie, a także Polskie Towarzystwo Ziemiańskie. Kuratorem jest dr Agnieszka Łuczak z OBEP IPN w Poznaniu. Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy jest współorganizatorem wydarzenia.
Wystawa będzie czynna od 18 listopada do 3 kwietnia 2016 roku.