Parafia św. Floriana w Pleszewie świętuje w 2025 roku jubileusz 100-lecia. Z tej okazji w maju światło dzienne ujrzała książka opisująca jej dzieje. Autorem monografii jest Stanisław Małyszko, etnograf, regionalista i badacz dziejów Wielkopolski. Po kilku miesiącach publikacja, która wyszła spod jego pióra, dotarła do Watykanu, do papieża Leona XIV i innych ważnych osobistości.
- Otrzymałem sympatyczny list z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, sygnowany w imieniu papieża osobiście przez arcybiskupa Edgara Pena Parra, Substytuta Sekretariatu Stanu, postać bardzo ważna w administracji watykańskiej. Błogosławieństwo papieskie skierowane do moich bliskich proszę traktować też jako do osób i instytucji, które przyczyniły się do powstania tej książki i ukazania drukiem. W tej sprawie byliście mi bliscy - podkreśla Stanisław Małyszko.
Książka „Z dziejów parafii św. Floriana w Pleszewie” jest efektem wieloletnich badań naukowych, drobiazgowej kwerendy archiwalnej i niezliczonych spotkań, co w połączeniu z osobistą pasją i zamiłowaniem autora do historii, czyni ją pozycją o szczególnym charakterze źródłowym.
Stanisław Małyszko to postać niezwykle zasłużona dla kultury województwa. Jego wieloletnia praca obejmuje m.in. badania nad budownictwem folwarcznym i ludowym, dziejami wsi południowo-wschodniej Wielkopolski, cmentarzami oraz przydrożnymi kapliczkami, figurami i krzyżami. Pleszewianin jest autorem licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz kilkunastu książek, m.in. takich tytułów jak: „Jedlec na przestrzeni wieków”, „Tursko i okolice”, „Przydrożne znaki wiary na terenie gminy Gołuchów” czy „Na skraju Puszczy Pyzdrskiej. Wsie parafii Lipe na przestrzeni wieków”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.