Kiedy warto odnowić swój leżak?
Leżaki ogrodowe to świetny element wystroju tarasu i balkonu, dzięki któremu da się spędzić długie godziny na zewnątrz. Aby jednak tak było, mebel musi być dobrany do właściciela – odpowiadać mu wyglądem, rozmiarem, kolorem i budową.
Tylko w ten sposób dany wariant spełni swoje zadanie i pozwoli na odpoczynek. Obecnie dostępnych jest wiele modeli leżaków, a żeby wybrać najlepszy, warto zastanowić się nad tym, czego oczekuje się od takiego mebla.
Ulubiony leżak ogrodowy powinno się odnawiać w momencie, gdy tego potrzebuje, zwłaszcza gdy farba zaczyna odchodzić lub leżak staje się nieestetyczny. Nowa warstwa farby może wtedy przywrócić mu atrakcyjny wygląd.
Przygotowanie drewnianego leżaka do odnowienia
Pierwszym krokiem w odnawianiu drewnianego leżaka jest jego odpowiednie przygotowanie. Po zimowym sezonie warto wyciągnąć mebel z garażu i ocenić, w jakim jest stanie. Jeśli ma dodatkowe poduszki lub materiałowe siedzisko, można od razu je wyprać. Dzięki temu odzyskają swój kolor i świeżość.
Następnie czas zabrać się za sam leżak. Najlepiej dokładnie oczyścić go ze wszelkich zabrudzeń, kurzu i pajęczyn przy pomocy wilgotnej ściereczki. Dzięki temu można się przyjrzeć konstrukcji i ocenić, w jakim stanie jest mebel – jak wygląda lakier, czy odchodzi farba itd.
Usuwanie starego lakieru i farby
Aby usunąć stare lakierowanie lub farbę, warto skorzystać z odpowiednich środków. Wystarczy zwykły papier ścierny, jednak przy pomocy elektrycznej szlifierki cały proces przebiegnie szybciej. Najlepiej sprawdzi się do tego materiał gruboziarnisty. Należy jednak pamiętać, aby robić to delikatnie – chodzi o to, żeby usunąć lakier, a nie uszkodzić i poszarpać powierzchnię drewna.
Najczęściej używane ziarnistości papieru ściernego do szlifowania drewna mieszczą się w przedziale od 80 do 120. Papier o ziarnistości 80 jest bardziej agresywny i nadaje się do usuwania grubych warstw farby lub lakieru, podczas gdy papier o ziarnistości 120 będzie idealny do wykończenia powierzchni.
Szlifowanie powierzchni drewna
Szlifowanie drewna jest istotnym etapem w procesie odnawiania drewnianych leżaków ogrodowych. Aby uzyskać gładką i równą powierzchnię, warto trzymać się kilku zasad.
Najpierw należy wybrać szlifierkę lub papier ścierny o odpowiedniej ziarnistości. W przypadku szlifowania drewna zaleca się stosowanie materiału ściernego o średniej mocy, aby zapewnić równomierne usunięcie zarysowań i uzyskanie gładkiej powierzchni.
Podczas szlifowania powinno się poruszać papierem równomiernie wzdłuż kierunku włókien. Nie należy długo zatrzymywać się w jednym miejscu, aby uniknąć nadmiernego uszkodzenia drewna.
Kiedy powierzchnia stanie się gładka i pozbawiona widocznych zarysowań, należy przetrzeć ją szmatką, by usunąć pył i inne zanieczyszczenia.
Impregnacja mebla
Po usunięciu starych warstw niezmiernie ważne jest odpowiednie zaimpregnowanie drewna, aby służyło ono jak najdłużej. W tym celu należy wykonać kilka działań, które zabezpieczą leżak i nadadzą mu świeży wygląd.
Wybór odpowiedniego produktu do odnawiania drewna
Przy wyborze preparatu do odnawiania drewna warto wziąć pod uwagę typ materiału, stan konstrukcji oraz efekt, jaki chce się uzyskać. Odpowiednio dopasowany produkt zapewni satysfakcjonujące wykończenie i długotrwałą ochronę drewnianego leżaka.
Można postawić na lakiery lub bejce, zależnie od tego, jak ma wyglądać mebel oraz czy ma zmienić swój kolor. W trakcie impregnacji można rozważyć produkt, który sprawi, że dany model lepiej wpasuje się w ogrodową aranżację.
Nakładanie nowego lakieru lub oleju
Przed rozpoczęciem aplikacji należy upewnić się, że powierzchnia drewna jest:
- czysta;
- sucha;
- nie ma żadnych uszkodzeń.
Następnie trzeba wybrać odpowiednie narzędzie, czyli pędzel lub wałek malarski, aby równomiernie rozprowadzić produkt.
Podczas aplikacji lepiej unikać zbyt grubej warstwy farby. Jeśli to konieczne, można przeprowadzić delikatne szlifowanie w trakcie, aby uzyskać gładką powierzchnię. Na koniec leżak należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia zgodnie z zaleceniami producenta.
Podsumowując, odnawianie drewnianych leżaków ogrodowych to nie tylko sposób na przywrócenie im pierwotnego blasku, ale także na przedłużenie ich żywotności i estetyki. Warto rozpocząć od przygotowania mebla poprzez usunięcie starego lakieru, szlifowanie i naprawę ewentualnych uszkodzeń.
Następnie wybór odpowiedniego produktu do odnowienia drewna oraz precyzyjna aplikacja zapewnią trwałość i pożądane wykończenie Po odnowieniu regularna pielęgnacja i konserwacja pozwolą natomiast cieszyć się meblami nawet przez wiele lat.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.