Nadleśnictwo Taczanów. Jaki ma zasięg?
Nadleśnictwo Taczanów położone jest w południowej części województwa wielkopolskiego, wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. W zasięgu administracyjnym nadleśnictwa znajdują się cztery powiaty (jarociński, ostrowski, ostrzeszowski, i pleszewski) i trzynaście gmin (Kotlin, Żerków, Nowe Skalmierzyce, Ostrów Wielkopolski, Przygodzie, Raszków, Sieroszewice, Grabów, Mikstat, Czermin, Dobrzyca, Gołuchów, Pleszew) oraz trzy miasta (Ostrów Wielkopolski, Mikstat, Pleszew). Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa Taczanów wynosi 14.513,65 hektarów, z czego aż 11.696,62 to lasy ochronne.
Jakie są leśnictwa w Nadleśnictwie Taczanów?
Nadleśnictwo Taczanów podzielone jest na 9 leśnictw: Grodzisko, Gołuchów, Taczanów, Koryta, Nowy Staw, Wtórek, Wysoko, Biskupice, Miłaszka. Siedziba nadleśnictwa znajduje się w Taczanowie Drugim, koło Pleszewa.Na terenie Nadleśnictwa Taczanów prowadzona jest zrównoważona gospodarka leśna zgodnie z Planem Urządzenia Lasu na lata 2011-2020, zatwierdzonym przez Ministra Środowiska. Według planu średniorocznie w lasach Nadleśnictwa Taczanów pozyskuje się 66,5 tysiąca m3 grubizny. Średnio każdego roku las odnawiany jest na powierzchni 120 hektarów, gdzie wysadzane jest około 800 tysięcy młodych drzewek. Leśnicy wykonują szereg zadań związanych z hodowlą, ochroną lasu i ochroną przyrody.
Dobra gospodarka leśna w Nadleśnictwie Taczanów jest potwierdzona uzyskaniem międzynarodowych certyfikatów FSC i PEFC.
Rezerwaty przyrody w Nadleśnictwie Taczanów
W lasach Nadleśnictwa znajdują się dwa rezerwaty przyrody.
- Rezerwat „Majówka” utworzony w 1958 r. o powierzchni 8,1ha, chroni świerka i jodłę na granicy ich naturalnego zasięgu.
- Rezerwat „Niwa” powołany w 1959 r., o powierzchni 16,91 ha, do utrzymania spontanicznych procesów ekologicznych przebiegających w ekosystemie leśnym.
Las Taczanowski wchodzi w skład Obszarów Natura 2000
Część lasów Nadleśnictwa Taczanów leży na tzw. Płycie Krotoszyńskiej, która charakteryzuje się żyznymi glebami gliniastymi (gliny zwałowe moreny dennej) i wspaniałymi drzewostanami dębowymi o unikalnym charakterze w skali całej Europy. Kompleks leśny tzw. Las Taczanowski wchodzi w skład Obszarów Natura 2000: PLB300007 Dąbrowy Krotoszyńskie (obszar specjalnej ochrony ptaków OSO) oraz PLH 300002 Dąbrowy Krotoszyńskie (specjalne obszary ochrony siedlisk SOO). Objęcie tego obszaru siecią Natura 2000 przyczynia się do pełniejszej ochrony różnorodności biologicznej lasów dębowych.
- Obszar specjalnej ochrony ptaków (OSO) – obszar ten został zatwierdzony jako OSO we wrześniu 2007 roku. Jedynym gatunkiem kwalifikującym obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 „Dąbrowy Krotoszyńskie” i jednocześnie podstawowym przedmiotem ochrony tego obszaru jest do chwili obecnej występowanie dzięcioła średniego i zielono siwego.
- Obszar ochrony siedlisk (OOS) – obszar ten został zatwierdzony jako OOS w listopadzie 2007 roku. Dąbrowy Krotoszyńskie to jeden z największych i najbardziej znanych w Europie zwartych kompleksów lasów dębowych – tym samym jest to obszar o wybitnym znaczeniu z punktu widzenia Dyrektywy Rady 92/43/EWG. Na całym obszarze stwierdzono dotychczas występowanie 12 typów siedlisk z Załącznika I tej dyrektywy, w tym 3 uznane za priorytetowe.
Dąbrowy w pigułce, czyli Las Taczanowski
Las Taczanowski wchodzi w skład tzw. Dąbrów Krotoszyńskich (to obszar, który obejmuje największe skupienie dąbrów w Europie Środkowej, reprezentowane przez acidofilne lasy liściaste z pomnikowymi okazami dębów i buków, często w wieku powyżej 200 lat, o wysokich wartościach hodowlanych). Las Taczanowski leży nieopodal siedziby Nadleśnictwa Taczanów, pomiędzy stacją koleją Taczanów i Bronów, na zachód od linii kolejowej Poznań - Ostrów Wlkp. Zajmuje powierzchnię około 1900 ha., o przeciętnej długości 6 km. i szerokości 4 km.Las Taczanowski cechuje się szczególnym bogactwem florystycznym potwierdzonym badaniami m.in. dr Anety Czarnej (2013). Wśród stwierdzonych tu gatunków wymienić należy choćby te z tzw. czerwonej listy dla Polski: podejźrzon marunowy, turzyca Buxbauma, przywrotnik prawie nagi, żabieniec lancetowaty, kukułka Fuchsa, czy kosaciec syberyjski.
Las Taczanowski. Co warto zobaczyć?
Ciekawym miejscem na terenie Lasu Taczanowskiego jest tzw. Krzyż Szymury. Jest to krzyż upamiętniający śmierć przedwojennego leśniczego Antoniego Szymury. Posiada on interesujący napis: „Przechodniu Niechaj ten Krzyż przypomina ci że w tem miejscu padł w dniu 12.09.1926 roku ugodzony Kulą Kłusownika leśniczy Antoni Szymura” – pisownia oryginalna.Krzyż Szymury upamiętniający śmierć przedwojennego leśniczego.Fot. Bartosz Wójkiewicz
Najlepszym miejscem na rozpoczęcie poznawania Lasu Taczanowskiego jest znajdujący się w nim wigwam Nadleśnictwa Taczanów. Jest on położony przy drodze asfaltowej z Taczanowa do Karmina (po lewej stronie jadąc od Taczanowa). Obiekt jest otwarty, znajdują się przy nim ławki, tablice informacyjne i miejsca parkingowe. Po uzgodnieniu z Nadleśnictwem można tam również rozpalić ognisko.
Wigwam Nadleśnictwa Taczanów. Fot. Leszek Winiecki
Pomniki przyrody w Nadleśnictwie Taczanów
Warto dodać, że na gruntach Nadleśnictwa Taczanów obecnie znajduje się 10 pomników przyrody ożywionej, z czego pięć to okazałe dęby szypułkowe, jeden buk, jedna grupa jarzębów brekinia składająca się z trzech sztuk oraz jedna sosna zwyczajna.Pomniki przyrody nieożywionej to głazy narzutowe, których w lasach nadleśnictwa jest pięć sztuk. Jeden z nich tzw. Kamień św. Jadwigi znajduje się w leśnictwie Gołuchów, jest to jeden z największych głazów narzutowych w Wielkopolsce.
W obszarze terytorialnego działania nadleśnictwa znajdują się cztery obszary chronionego krajobrazu: „Dolina rzeki Ciemnej”, „Dolina Prosny”, „Wzgórza Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska”, „Dąbrowy Krotoszyńskie Baszków-Rochy”.