reklama

SP-oko OPTYK w Pleszewie. Zdrowy wzrok na długie lata

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

SP-oko OPTYK  w Pleszewie. Zdrowy wzrok na długie lata - Zdjęcie główne

Zespół SP-oko OPTYK w Pleszewie tworzą: Paulina Szewczyk, Agnieszka Banaszak i Bartosz Landos

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneSP-oko OPTYK jest firmą, która działa w Pleszewie już od 8 lat. Cieszymy się coraz większym zainteresowaniem ze strony lokalnych mieszkańców. W gabinecie przyjmujemy pacjentów w różnym wieku. Są to dzieci, nastolatkowie, dorośli i seniorzy. To dla nas zaszczyt, że możemy gościć u siebie całe rodziny. Dziękujemy, że nam ufacie.
reklama

Jakich pacjentów jest najwięcej w gabinecie?

Zdecydowanie najwięcej przyjmujemy seniorów. Dlaczego? Dlatego, że przede wszystkim takie osoby są prezbiopiami, a dodatkowo często borykają się z chorobami ogólnymi, które nierzadko mają ogromny wpływ na wzrok. Dokładnie tak samo bywa z przyjmowanymi lekami.

Kim jest prezbiop?

Prezbiop to osoba, która, najprościej mówiąc, wymaga okularów do czytania, ze względu na obniżenie amplitudy akomodacji. Akomodacja to zdolność soczewki do kurczenia się i rozkurczania, dzięki czemu możemy ostro widzieć obiekty zarówno znajdujące się blisko jak i daleko. Niestety, z wiekiem akomodacja słabnie i zaczynamy potrzebować dodatkowej korekcji do pracy z bliska. Praca z bliska, to nie tylko czytanie, czy korzystanie z komputera. Proszę pomyśleć ile czynności wykonujemy z odległości 40-70 cm. Panie robią makijaż, panowanie majsterkują. 

reklama

Jakie są rozwiązania dla takich osób?

Rozwiązań okularowych jest tak naprawdę dużo. Nasi Klienci już wiedzą, że do każdego staramy się podejść indywidualnie i zapewnić mu komfort użytkowania wsparcia wzrokowego, ale też dopasować je do zasobności jego portfela. Jako takie najprostsze i najbardziej popularne rozwiązanie, pierwsze mogę wskazać jako osobne okulary do czytania. Jest to zdecydowanie najtańsza opcja, natomiast nie ukrywam, że dla energicznych osób dosyć uciążliwa. Drugim rozwiązaniem są okulary dwuogniskowe. Tutaj, mamy do czynienia z jednymi okularami, które nosimy cały dzień. Dzięki nim, jesteśmy w stanie widzieć zarówno na blisko jak i daleko. Trzecim rozwiązaniem, i zdecydowanie moim ulubionym, są okulary progresywne. Jest to rozwiązanie, które można spersonalizować, czyli dostosować indywidualnie do potrzeb Klienta. Takie soczewki okularowe inaczej nazywamy zmienno ogniskowymi. Dzięki temu w tych okularach, podobnie jak w okularach dwuogniskowych jesteśmy w stanie widzieć ostro zarówno obszary w bliży wzrokowej jak i w dali, ale dodatkowo również w obszarach pośrednich, czego nie zapewnią nam okulary dwuogniskowe.  Często słyszymy obawy, że w takich okularach nie da się chodzić. Uważam, że jest to mit. Obecnie konstrukcje tych szkieł są bardzo zaawansowane. Myślę, że możemy się określić specjalistami w tej dziedzinie. Tylko od początku tego roku 200 naszych klientów jest szczęśliwymi posiadaczami okularów progresywnych. Co więcej, część z nich wybiera już kolejną parę okularów progresywych i nie wyobraża sobie, że mogliby funkcjonować inaczej.

reklama

Co, jeśli ktoś naprawdę nie będzie mógł funkcjonować w takich okularach?

Staramy się wyeliminować to ryzyko przeprowadzając próbę komfortu. Nasi pacjenci mają możliwość przetestowania okularów progresywnych w gabinecie. Każda osoba decydująca się na zakup okularów progresywnych objęta jest tzw. gwarancją adaptacji. Co to znaczy w praktyce? Okres gwarancji zazwyczaj trwa 30 dni od daty odbioru okularów. Gdyby w tym czasie, mimo wielu prób funkcjonowania w takich okularach, pojawiały się jakiekolwiek problemy spotykamy się z taką osobą ponownie, aby sprawdzić jaka może być przyczyna tych trudności. Często jest tak, że wystarczy odpowiednio wymodelować okulary, czasami, choć stosunkowo rzadko, należy wymienić szkła progresywne na inne. Pragnę jednak nadmienić, że wymiany w ramach gwarancji adaptacji są bezpłatne dla Klienta, nieważne jakiego producenta szkła okularowe nosi. 

reklama

Czy zdarza się, że mimo prób poprawy, ktoś może faktycznie nie dać rady w takich okularach?

Zdarza się faktycznie, że dana osoba nie może funkcjonować w takich okularach. Wynika to zazwyczaj z poważnych zaburzeń neurologicznych lub skomplikowanych chorób oczu. Warto jednak pamiętać, że każda osoba jest inna i do każdego podchodzimy indywidualnie. 

Czy dodatkowa korekcja do bliży to jedyny problem wzrokowy, z jakim borykają się seniorzy?

Niestety, nie. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko występowania chorób oczu. Mogą one wystąpić w każdym wieku, natomiast statystyki, niestety, nie oszczędzają osób starszych. Najczęstszą przyczyną pogorszenia wzroku jest katarakta, inaczej zwana zaćmą. Jako optometryści, zapewniam jednak, że jesteśmy w stanie ją rozpoznać i skierować państwa do odpowiednich specjalistów. Podjęliśmy również współpracę z Kliniką w Koninie - co stanowczo skróci czas oczekiwania. Kolejną, mniej częstą, ale zdecydowanie groźniejszą chorobą jest jaskra. Wiąże się ona z podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym. Chorobą o której też warto wspomnieć jest AMD czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Niezwykle przykra choroba, ponieważ w niej dochodzi do ubytków w centralnym polu widzenia. 

reklama

Czy coś jeszcze może wpływać na wzrok?

Tak naprawdę wszystko. Choroby ogólnoustrojowe i przyjmowane leki również wpływają na układ wzrokowy. Chorobą, w moim odczuciu najgroźniejszą dla oczu jest cukrzyca, zwłaszcza ta nieleczona. Tak samo nadciśnienie czy problemy z tarczycą mogą wpływać na procesy widzenia. Leki antydepresyjne, reumatoidalne zapalenie stawów czy antykoncepcja. Często osoba, która jest pierwszy raz w naszym gabinecie, dziwi się dlaczego zadajemy tak dużo pytań. Nie jest to nasza ciekawość, natomiast musimy wiedzieć o wszelkich problemach zdrowotnych, przyjmowanych lekach czy urazach, aby zająć się pacjentem kompleksowo i niczego nie przeoczyć. WHO zaleca, aby badanie wzroku u osób zdrowych wykonywać raz na 1,5 roku, natomiast zdarza się, że przy obserwacji różnych schorzeń zalecamy częstsze kontrole.

Czy badanie w SP-oko OPTYK wystarczy?

I tak, i nie. W naszych gabinetach przyjmują optometryści. Są to osoby wykształcone w kierunku doboru korekcji okularowej, doboru soczewek kontaktowych, wykrywaniu zeza, niedowidzenia, zaburzeń widzenia obuoczonego czy prowadzenia terapii wzrokowej. Jako specjaliści ochrony narządu wzroku jesteśmy w stanie też rozpoznać choroby oczu i nieprawidłowości, które należy konsultować okulistycznie. Zdarza się nam również, że zalecamy wizytę u neurologa, diabetologa, kardiologa, fizjoterapeuty czy konsultację w poradni psychologicznej.

W jaki sposób można się umówić na badanie? 

Na badanie można się umówić osobiście w naszym Salonie Optycznym SP-oko OPTYK przy ul. Sienkiewicza 45B w Pleszewie lub telefonicznie 881 633 966. Warto zabrać na badanie poprzednie okulary lub dokumentację dotyczącą wzroku i okularów.

Kto tworzy zespół w Pleszewie?

Paulina Szewczyk – właścicielka, biofizyk, optyk okularowy, optometrysta i ortoptysta. Prywatnie mama dwóch córek. Miłośniczka zwierząt. Znana większości naszych Klientów. Obecnie jej głównym zadaniem jest badanie wzroku, prowadzenie terapii widzenia i wykonywanie okularów. Każda para przejdzie przez jej ręce. Bartosz Landos – optometrysta, 15 letnie doświadczenie w optyce. Współpracuje z nami od kwietnia tego roku. Mimo, że jest to niedługi czas już cieszy się ogromnym zaufaniem. Jego cierpliwość i ogromna wiedza nie przechodzi niezauważona. Prywatnie tata 3 dzieci. Oprócz wykonywania badań wzroku jest mistrzem naprawy okularów. To, co niemożliwe, Bartosz naprawi. Agnieszka Banaszak – pierwsza osoba, którą spotkacie w naszym Salonie Optycznym. Osoba niezwykle dokładna i empatyczna. Dopilnuje każdej sprawy. Od 14 lat związana z optyką, pracując w różnych salonach optycznych zebrała ogromną wiedzę i doświadczenie, które przekłada na pracę w SP-oko OPTYK. 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama