SYSTEM SPORTU MŁODZIEŻOWEGO. 102 punkty w trzech dyscyplinach

SYSTEM SPORTU MŁODZIEŻOWEGO. 102 punkty w trzech dyscyplinach - Zdjęcie główne

Karate, taekwondo i lekkoatletyka – w tych dyscyplinach zdobywali punkty sportowcy z klubów pleszewskiego powiatu we współzawodnictwie młodzieży uzdolnionej sportowo.

Zespół Sportu Młodzieżowego Instytutu Sportu w Warszawie od lat prowadzi rankingi współzawodnictwa w sporcie młodzieżowym, a pod uwagę brane są starty w Mistrzostwach Polski Juniorów (MPJ), Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (OOM), Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych (MPJM), Mistrzostwach Polski Młodzików (MPM) i Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików (MMM). Za zdobyte punkty kluby otrzymują gratyfikacje finansowe.

W roku 2020, tak ciężko dotkniętym przez Covid-19, sportowcy z klubów pleszewskiego powiatu zdobyli ogółem 102 punkty. 46 z nich przypadło Pleszewskiemu Klubowi Karate, 22 – UKS-owi Taekwondo Pleszew, 21 – LKS-owi OSiR Pleszew i 12 – sekcji lekkoatletycznej Stali Pleszew. LKS OSiR Pleszew mógł otrzymać dodatkowo połowę dorobku Olgi Czajki (w sumie 3,25 punktu), która z powodzeniem reprezentowała barwy MKL Jarocin. Trener Bernard Woźniak o takie punkty jednak nie wystąpił. Przypomnijmy, że uczennica I LO w Pleszewie, trenowana przez Patrycję Kruchowską-Wojcieszak, zajęła podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 6. miejsce w biegu na 400 metrów, a w sztafecie 4X400 metrów wywalczyła wraz z jarocińskimi koleżankami brązowe medale.

Najwięcej punktów w tym sezonie, bo aż 15, zdobył Michał Florczak. Zawodnik PKK Pleszew, trenowany przez Bartłomieja Sołtysiaka, wywalczył w Mistrzostwach Polski Juniorów w Karate Olimpijskim złoty medal. Swój sukces odnotował w kumite -68 kg. 10 punktów trafiło na konto Oliwii Jankowskiej. Reprezentantka UKS-u Taekwondo Pleszew zdobyła w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Halowych dwa brązowe medale – w kyorugi -33 kg oraz w dwuboju technicznym. Teoretycznie więcej punktów zgromadziłby Olaf Pera, gdyby nie fakt, że ocenia się tylko dwa najlepsze występy. Podopieczny trenera Bernarda Woźniaka zwyciężył w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Lekkoatletyce zarówno w pchnięciu kulą, jak i w rzucie oszczepem. Bardziej punktowy występ przyniósł mu jednak start w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Halowych, w których jako bokser KS Ziętek Team Kalisz zdobył w kategorii +80kg brązowy medal, poparty pięcioma punktami. W ten oto sposób start lekkoatlety LKS-u OSiR Pleszew w rzucie oszczepem nie został punktowo nagrodzony. Punktów nie przyznano też karatekom – Jakubowi Margieli i Zuzannie Rataj. W tym przypadku przyczynę stanowiła zbyt mała ilość uczestników.

Łącznie punkty zdobywało 29. zawodników, lekkoatleci w dwóch odrębnych czasowo i miejscowo startach – na stadionie lekkoatletycznym i na trasie przełajowej (taki też podział zastosowaliśmy w tabeli). Jakub Kubasik sięgnął po medale w obu tego typu występach: srebrny w przełajach i brązowy w biegu na 600 metrów.

SYSTEM SPORTU MŁODZIEŻOWEGO 2020

Imię i nazwisko                  D               K                Z             M        P

Piotr Buczkowski            karate         PKK          MMM          8        1

Wiktor Gazejew              karate         PKK          MMM          7        1

Michał Florczak              karate         PKK            MPJ          1       15

Wiktoria Jopek                karate         PKK          MMM        2/7       3*

Szymon Perz                  karate         PKK           MMM         3         1

Jan Podolski                   karate         PKK           MMM         3         1

Paweł Spychalski           karate          PKK            MPJ         3         8

Jakub Sworek                 karate          PKK            MPJ         5         6

Julia Sworek                   karate          PKK            MMM      6/8       2*

Magdalena Welke           karate          PKK            MMM         5        1

Dawid Wojtczak              karate          PKK            MMM       2/5       3*

Wiktoria Wolniak             karate          PKK            MMM       1/8       4*