Zobacz
8
zdjęć

Sport Rok szkolny 2023/2024 obfitował w liczne sukcesy sportowe młodzieży ze szkół pleszewskiego powiatu.

Uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych już po raz 25. rywalizowali na arenach Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Młodzież, reprezentująca poszczególne placówki, tradycyjnie podzielona została na trzy grupy wiekowe, startując w Igrzyskach Dzieci (urodzeni w 2011 i młodsi), Igrzyskach Młodzieży Szkolnej (ur. 2009-2010) i w Licealiadzie (ur. 2004 i młodsi). Reprezentanci szkół z pleszewskiego powiatu odnotowali sporo sukcesów rangi wojewódzkiej.

Igrzyska Dzieci

Szachiści z SP 3 w Pleszewie bardzo udanie zaprezentowali się w wojewódzkim finale Igrzysk Dzieci, zajmując w Wapnie czwartą pozycję w stawce 52. startujących zespołów. Drużynę reprezentowali Franciszek Kolanowski, Łucja Nowicka, Nikodem Michalski, Alicja Okoniewska i Antoni Fabiś.

To był świetny sportowo rok szkolny w wykonaniu piłkarek ręcznych z SP Gołuchów. Podopieczne trenera Jarosław Ślusarza dotarły do wojewódzkiego półfinału, w którym zajęły trzecią lokatę, a w skali całych Igrzysk – piątą.

Wojciech Cieślak z SP 2 w Pleszewie zajął indywidualnie piąte miejsce w biegu na 900 metrów podczas wojewódzkiego finału w drużynowych biegach przełajowych. W biegach na orientację Antoni Guz (SP Kowalew) był czwarty, Miłosz Adamek (SP 3 Pleszew) – siódmy, a Lena Adamek (SP 3 Pleszew) i Adam Kosiński (SP Broniszewice) zajęli dziewiąte pozycje. Drużynę z Broniszewic, reprezentowaną ponadto przez Michała Trybka, Dariusza Grzeszczaka i Sebastiana Kiełbasę, sklasyfikowano zespołowo na wysokim, szóstym miejscu.

W aerobiku grupowym drużyna SP 3 Pleszew zajęła szóste miejsce.

W punktacji zespołowej Igrzysk Dzieci SP Kowalew zajęła 18 lokatę, a pleszewska „Trójka” była 26. w stawce 471 szkół.

Igrzyska Młodzieży Szkolnej

Sukcesem zakończył się występ koszykarek z pleszewskiej „Dwójki”, które powróciły z Nowego Tomyśla z brązowymi medalami za trzecie miejsce w koszykówce 3x3. Gabriela Nowak, Agnieszka Derwich, Julia Mechlińska i Daria Iysyk w drodze do półfinału pokonały trzy drużyny. W półfinałowym meczu uległy po dogrywce 12:14 rówieśniczkom z Rawicza, ale w pojedynku o „brąz” znów były zwycięskie, wygrywając 11:6 z SP 34 Poznań.

Uczennice z pleszewskiej „Trójki” rewelacyjnie spisały się w biegach na orientację. Gabriela Zamiara była piąta, Aleksandra Szablewska – szósta i wspólnie z Niną Żulicką zajęły zespołowo drugie miejsce. Biegaczki z SP w Choczu - Zofia Owczarek, Oliwia Szymczak, Lena Buller i Maja Goździcka - wywalczyły zespołowo piąte miejsce.

W wojewódzkim finale drużynowych biegów przełajowych Gabriela Zamiara, Maja Wajsnis, Gabriela Tama i Nina Żulicka z SP 3 w Pleszewie zajęły siódmą lokatę. Pierwsza z wymienionych była indywidualnie ósma w stawce 186. biegaczek.

Magdalena Miaskowska (SP 3 Pleszew) została mistrzynią IMS w pływaniu na 50 metrów stylem grzbietowym. Świetnie zaprezentowały też się Natalia Figaszewska (SP 3 Pleszew) i Maja Cieślak (SP 1 Pleszew), które w stylu dowolnym uplasowały się na siódmym i dziewiątym miejscu.

Blisko podium była drużyna aerobiku grupowego z SP 3 w Pleszewie, która zajęła czwartą pozycję.

Mieliśmy też spore osiągnięcie w siatkówce plażowej. Chłopcy z SP w Kościelnej Wsi dzięki wygranej w rejonie awansowali do wojewódzkiego finału. Na boisku we Wrześni wywalczyli siódmą lokatę.

W punktacji zespołowej Igrzysk Młodzieży Szkolnej „Trójka” zajęła wysokie, 12. miejsce. „Dwójka” była 33.

Licealiada

Na plan pierwszy wysuwa się sukces uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie, którzy w finale wielkopolskiej „Licealiady” w koszykówce 3x3 wywalczyli złote medale. W drodze po triumf Maksymilian Adamski, Bartłomiej Paterczyk, Tomasz Pływaczyk i Bartosz Nowaczyk stoczyli pięć pojedynków i wszystkie rozstrzygnęli na swoją korzyść. W pojedynku półfinałowym pokonali 22:12 przeciwników z LO im. Św. Marii Magdaleny w Poznaniu, a w finale ograli 20:11 zawodników z ZST w Międzychodzie. Reprezentanci I LO w Pleszewie przegrali ćwierćfinałowy mecz i ostatecznie sklasyfikowani zostali na szóstej pozycji.

Dziewczęta z I LO w Pleszewie awansowały do wojewódzkiego finału w unihokeju. I były bardzo bliskie medalu, przegrywając mecz o trzecie miejsce z ZSP nr 1 w Jarocinie po dogrywce.

Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Pleszewie zaistniało w Licealiadzie dzięki udanemu występowi Clovers w drużynowym aerobiku grupowym (2 miejsce).

W punktacji zespołowej Licealiady najwyżej sklasyfikowano I LO w Pleszewie – XV lokata.