X Gala Pleszewskiego Sportu [ZDJĘCIA]

X Gala Pleszewskiego Sportu [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

Pleszew. Czas biegnie nieubłaganie szybko. Wydawałoby się, że nie tak dawno startowaliśmy z I Galą Pleszewskiego Sportu, której jednym z głównych organizatorów było „Życie Pleszewa”. Dziś odbyła się w „Helu” dziesiąta tego typu impreza. I niewiele się zmieniło. Może poza tym, że uroczystości przez nas firmowane miały zakres powiatowy. Dziś ograniczone zostały w zasadzie do miasta i gminy Pleszew, ale nadal stanowią wielkie wydarzenie. Sport się obronił.

Tradycyjnie już ogłoszone zostały wyniki konkursu na sportowca roku.

Tytuł najlepszego w kategorii „senior” przypadł biegaczowi LKS-u OSiR Pleszew, Mateuszowi Siudzie, który rewelacyjnie spisał się w Mistrzostwach Polski U’20 w Lekkoatletyce. W biegu na 100 metrów zajął szóstą lokatę ze świetnym czasem 10,83. Na dwukrotnie dłuższym dystansie był siódmy (22,10), a w każdym z biegów, w tym tych eliminacyjnych, bił rekordy życiowe. W Systemie Sportu Młodzieżowego wywalczył 15 punktów. Mateusz w minionym roku zdobył ponadto „brąz” w sprincie na Mistrzostwach Polski Juniorów Zrzeszenia LZS w Lekkoatletyce, a na dystansie 200 metrów był czwarty. Warto też podkreślić, że godnie reprezentował barwy Stali Pleszew jako piłkarz drużyny seniorów i juniorów.

Od Kapituły otrzymał aż 35 punktów, zdecydowanie wyprzedzając swoją koleżankę klubową, Sandrę Kurkowiak (14 punktów). Podopieczna trenerów Bernarda Woźniaka i Patrycji Kruchowskiej-Wojcieszak w trakcie rozegranych w Toruniu Mistrzostw Polski U’20 w Lekkoatletyce pobiła w kwalifikacjach biegu na 400 metrów przez płotki rekord życiowy (63,30), który dał jej awans do finału A. Dobrzyczanka, będąca najmłodszą biegaczką w finałowej stawce, zajęła wynikiem 64,07 siódme miejsce. Uczennica I LO w Pleszewie nieźle spisała się także w biegu płaskim na 400 metrów, gdyż czasem 59,28 wywalczyła kwalifikację do finału B. Zajęła w nim siódme miejsce (59,54) i łącznie w Systemie Sportu Młodzieżowego zdobyła 9 punktów.

Na trzeciej pozycji sklasyfikowano Bartosza Stephana, mistrza Polski juniorów w taekwondo olimpijskim w kyorugi do 59kg. Warto w tym miejscu podkreślić, że pleszewianin najlepszym w kraju taekwondzistą został już po raz trzeci z rzędu. W Systemie Sportu Młodzieżowego wywalczył 20 punktów, bo był ponadto czwarty w Technicznych Mistrzostwach Polski Juniorów.

W kategorii „junior” Kapituła przyznała pierwsze miejsce gimnazjalistce z Kowalewa, Zuzannie Szczepaniak, której największymi osiągnięciami były szóste miejsce w biegu na 300 metrów Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Lekkoatletyce oraz czwarta lokata Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Biegach Przełajowych.

Druga pozycja przypadła Magdalenie Godlewskiej – mistrzyni Polski kadetek w karate wkf w konkurencji kumite powyżej 54 kg, członkini kadry narodowej. Magda będzie zapewne jedną z faworytek w kolejnej edycji konkursu, bo w tym roku zdążyła już zdobyć tytuł wicemistrzyni Europy kadetek!

Uznanie zyskały też sporty umysłowe, bo na trzecim miejscu sklasyfikowany został szachista Gabriel Baszczyński. Utalentowany zawodnik Klubu Szachowego Orły Pleszew ma w swoim sportowym cv niezły start w szachowych mistrzostwach świata w gruzińskim Batumi. W minionym roku bardzo dobrze zaprezentował się w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, podczas których wywalczył 2 punkty zajmując trzecie miejsce. Świetne występy odnotował też w drużynie juniorów, która z powodzeniem rywalizowała w II lidze.

Nagrody ufundowane zostały przez Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie, Starostwo Powiatowe w Pleszewie i Bank Spółdzielczy w Pleszewie, a w ceremonii ich wręczenia uczestniczyli wicestarosta Urszula Balicka, zastępca burmistrza Arkadiusz Ptak i Tomasz Górczyński – specjalista ds. marketingu w Banku Spółdzielczym w Pleszewie.

35 sportowców odebrało ponadto nagrody za wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie krajowym i międzynarodowym. Jednym z głównych kryteriów przydzielenia stypendiów była punktacja w Systemie Sportu Młodzieżowego. Podczas gali przyznano też inne wyróżnienia.

Tytuł trenera roku przypadł Patrycji Kruchowskiej-Wojcieszak, która nie tylko świetnie szkoliła lekkoatletów, ale także zaraziła ludzi do biegania poprzez projekt „Biegam bo lubię”.

Imprezą roku wybrano „Olimpiadę Sportową PPL 2017”.

Wyróżnienia „Senior Pleszewskiego Sportu” przyznano Lidii Miszke i Władysławowi Ogórkiewiczowi.

Wyróżnienie „Działacz Sportowy Roku” odebrał z kolei autor tego artykułu, Piotr Hain.

To dla mnie spory zaszczyt. Nagrodę traktuję jako uhonorowanie dwudziestoletniej pracy w projekcie „Ferie z Życiem”, jak i też podziękowanie za organizację 17 plebiscytów na najpopularniejszego sportowca pleszewskiego powiatu i 14 konkursów na najlepszego sportowca roku. Podkreślam, że jest to sukces zespołowy, który w tej samej mierze jest udziałem koleżanek i kolegów z „Życia Pleszewa” oraz Spółki Sport Pleszew. Bez nich wsparcia, pomocy i niejednokrotnie „mrówczej” pracy realizacja wyżej wymienionych zadań nie byłaby możliwa.