Reklama

Zygmunt Urbaniak prezesem Rejonowej Organizacji LOK w Pleszewie

Opublikowano: 8 kwietnia 2021 18:36
Autor:

Zygmunt Urbaniak prezesem Rejonowej Organizacji  LOK w Pleszewie - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sport Zygmunt Urbaniak wybrany został prezesem Rejonowej Organizacji Ligi Obrony Kraju w Pleszewie na lata 2021-2026. Wyboru dokonano podczas Zjazdu Delegatów RO LOK w Pleszewie, przeprowadzonego w marcu w „Kasynie”.

Reklama

Nowy sternik organizacji, obejmującej swoim zasięgiem powiaty pleszewski i jarociński, w poprzedniej kadencji piastował funkcję sekretarza i kierownika rejonu LOK.

- W 1969 roku wstąpiłem do koła szkolnego w Jarocinie. Od 1980 roku pełniłem funkcję prezesa Organizacji Gminnej w Czerminie, gdzie byłem inicjatorem strzelnicy sportowej LOK w Psieniu Ostrów. Jednocześnie byłem członkiem Zarządu Wojewódzkiego w Kaliszu. Obecnie jestem członkiem zarządu Wojewódzkiego LOK w Poznaniu. W ostatnich dwóch kadencjach byłem delegatem na zjazd krajowy Ligi Obrony Kraju - mówi o sobie Zygmunt Urbaniak.

Nagradzany za działalność

Zygmunt Urbaniak za swoją działalność na rzecz obronności kraju został uhonorowany licznymi odznaczeniami, między innymi: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, Honorową Odznaką „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, Odznaką Honorową za Wybitne Zasługi dla LOK, Białym Krzyżem „Za Zasługi dla Klubu Żołnierzy Rezerwy”, Godnością Członka Honorowego Ligi Obrony Kraju, Honorową Odznaką „Za zasługi dla Federacji Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej”.

Pleszewska LOK największa

- Rejonowa Organizacja Ligi Obrony Kraju w Pleszewie jest największą w Wielkopolsce. Na koniec poprzedniego roku skupiała 1026 członków działających w klubach specjalistycznych, kołach szkolnych i zakładowych. Mamy wyspecjalizowaną i doświadczoną kadrę instruktorów, trenerów i sędziów do realizacji zamierzeń. Szczególny nacisk kładziemy na patriotyczne i pro obronne wychowanie młodzieży, szkolenie w sportach obronnych i strzelectwie sportowym, wieloboju i dwuboju obronnym, modelarstwie, krótkofalarstwie, żeglarstwie i kajakarstwie, w sportach ekstremalnych, survivalu, paintballu poezji patriotycznej, – wymienia Zygmunt Urbaniak.

Sportowe sukcesy

- Największym klubem w strukturach RO LOK jest Klub Strzelecki „Gilza”, szkolący młodzież w strzelectwie sportowym i organizujący zawody strzeleckie. Pleszewska organizacja jest gospodarzem i organizatorem wielu zawodów szczebla rejonowego, wojewódzkiego krajowego. Notując przy tym spore sukcesy, że wymieńmy chociażby ten ostatni. W ubiegłym roku Grzegorz Szulczyński został mistrzem Europy w strzelectwie długodystansowym. Członek Klubu Sportów Wodnych „Vega”, kpt. Zenon Jankowski , zwyciężył w Regatach o Puchar Prezesa LOK, w Wielkiej Żeglarskiej Bitwie o Gotland i Pucharze Poloneza. Zawodnicy Klubu Sportów Obronnych zajmowali w ostatnich trzech latach pierwsze miejsce w dwuboju obronnym młodzieży – wyjaśnia Zygmunt Urbaniak.

Mural na Zielonej

W 2020 roku był koordynatorem realizacji projektu pod nazwą „100. rocznica Bitwy Warszawskiej”.

- Nasza LOK-owska organizacja wygrała konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Obrony Narodowej na realizację tego projektu. Na ścianie sali sportowej Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie powstał historyczny mural. Projekt został zrealizowany jesienią w partnerstwie z powiatem pleszewskim i Zespołem Szkół Technicznych w Pleszewie. To jedyny mural bitwy warszawskiej, jaki powstał w Wielkopolsce w ramach programu MON – mówi z zadowoleniem nowy prezes RO LOK w Pleszewie.

Współpraca ze środowiskiem

- Pleszewska organizacja LOK jest organizatorem wyjazdów do miejsc pamięci narodowej oraz do jednostek wojskowych. Bierzemy udział w uroczystościach państwowych, rocznicowych, organizowanych przez samorządy, jednostki wojskowe i instytucje. Mamy podpisane porozumienia z stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi o współpracy w zakresie działalności patriotycznej i pro obronnej w celu edukacji społeczeństwa, a w szczególności młodzieży. Wspaniale układa się współpraca z Starostwem Powiatowym w Pleszewie i Jarocinie, Urzędem Miasta i Gminy Pleszew oraz urzędami miast i gmin powiatu pleszewskiego i jarocińskiego. Utrzymujemy ścisły kontakt we współpracy ze służbami mundurowymi - wojskiem, policją, Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną – dodaje Zygmunt Urbaniak.

Najbliższe plany

Prezes RO LOK tej kadencji planuje rozbudowę i modernizację bazy szkoleniowej - strzelnicy sportowej w Pleszewie i strzelnicy na Karczemce. Priorytetem ma być szkolenie młodzieży, grupy powszechnej i rezerwistów oraz realizacja uchwał zjazdu.

- Jeszcze raz chciałbym podziękować władzom samorządowym za udzielaną pomoc i przychylność w realizacji naszych zamierzeń. Jestem przekonany, że nasza rejonowa organizacja LOK, mając tak wspaniałych członków, w kolejnych latach będzie należała do przodujących – podsumowuje Zygmunt Urbaniak.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 4 miesiące temu | ocena +2 / -0

    Pleszewiak

    Brawo Panie Zygmuncie!!! Tyle ile Pan zrobił dla LOKu i dzieciaków z Pleszewa i okolic to chyba mało kto.