Początki OSP Kuchary
Historia ochotniczej straży pożarnej w Kucharach rozpoczyna się w 1923 roku. Jednostka została zawiązana z inicjatywy rolnika Michała Frencla. To on został jej pierwszym prezesem. W zarządzie zasiedli również: Maksymilian Marek, Wojciech Tomalak, Józef Zawieja i Czesław Wize. Skupiając ochotników ze wsi Kuchary i Popówek, straż zajmowała się nie tylko działaniami bojowymi i szkoleniami, ale też np. organizowała zabawy taneczne. Z uzyskiwanego dochodu oraz nagród i składek członkowskich ochotnikom udało się zakupić mundury, sztandar OSP oraz sprzęt. Na samym początku strażacy korzystali z sikawki skrzyniowej należącej do majątku Kuchar. W latach 30. nabyto sikawkę umieszczoną na kołach (sprzęt zaprzęgano w cztery konie) co przyczyniło się do znacznego wzrostu aktywności pożarników.
Okupacja i odrodzenie jednostki
Cały dobytek został utracony podczas II wojny światowej. Okupant zabrał sztandar, mundury wyjściowe i hełmy. Zaprzestano organizacji zawodów czy nawet zebrań strażackich, a pożarnikami byli tylko Polacy zatrudnieni w majątku rolnym. W 1942 roku sikawka strażacka trafiła do majątku w Czechlu, a Kucharom przydzielono motopompę, którą obsługiwali miejscowi młodzi Niemcy. Ze straży - usunięto wszystkich Polaków.Jednostka zaczęła się odradzać w 1945 roku. Ze względu na odzyskiwane, otrzymywane i kupowane wyposażenie, podjęto decyzję o zbudowaniu w Kucharach remizy. Oddano ją do użytku w maju 1964 roku. W roku 1973 za dobre wyniki w działalności OSP otrzymała wóz bojowy „Żuk” z wyposażeniem. W kolejnych latach zaczęto rozbudowywać siedzibę oraz starano się wykonać nowy sztandar, na wzór pierwszego. Uroczystość, podczas której wręczono sztandar oraz otwarto remizę po rozbudowie odbyła się w maju 1985 roku.
Pomoc mieszkańcom
W ciągu minionych dekad jednostka z Kuchar nieustannie wykazywała swoją gotowość do działania na rzecz lokalnej społeczności, ale nie tylko. W maju 2001 roku OSP Kuchary brało udział w akcji ratowania dobytku miejscowych w czasie silnej ulewy. Takiego kataklizmu nie pamiętali nawet najstarsi mieszkańcy. Długotrwałe i obfite opady wystąpiły też wiosną 2010 roku. Na ich skutek doszło do licznych podtopień i powodzi w dolinie Prosny. Z kolei 5 września 2011 roku Kuchary, Macew, Popówek i Jedlec nawiedził silny huragan, powodujący ogromne zniszczenia. Wiatr uszkodził ponad 400 budynków, powalił drzewa blokując drogi i pozrywał linie energetyczne. Mieszkańcy mogli liczyć na szybką interwencję miejscowych strażaków.
Rok jubileuszowy
W rok jubileuszu 100-lecia istnienia OSP Kuchary jest prężnie działającym i rozwijającym się stowarzyszeniem. W jej skład wchodzi 154 członków zwyczajnych i 46 wspierających. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza liczy 20 osób. Prezesem OSP jest Michał Balcer.Jednostka dysponuje dwoma wozami bojowymi – Jelcz oraz Ford Transit. Druhowie poza działaniami ratowniczo-gaśniczymi mocno angażują się w życie społeczno-kulturalne swojej miejscowości. Organizują dzień kobiet i mężczyzn, turnieje piłkarskie oraz cieszący się dużą popularnością zlot starych ciągników. Przy jednostce działa również zespół artystyczno-kabaretowy oraz trzy zespoły sportowe w dyscyplinach: siatkówka, tenis stołowy i piłka nożna. Prezesem OSP jest Michał Balcer.
Podczas jubileuszu, który odbył się 30 kwietnia, jednostka odznaczona została Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych za kontynuowanie cennych tradycji oraz umacnianie ochrony przeciwpożarowej na swoim terenie. Ochotnikom wręczono też odznakę honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”.
- To dla nas wielki zaszczyt i podkreślenie tego, że nasze wszystkie działania, trud i poświęcenie nie idą na marne i są doceniane - również w skali województwa i kraju – mówił podczas uroczystości prezes OSP Michał Balcer.
Przeczytaj naszą relację z jubileuszowej uroczystości: Jubileusz OSP Kuchary. Jednostka istnieje już 100 lat [ZDJĘCIA]
(Historia na podstawie kronik jednostki)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.