OSP Szymanowice to najstarsza jednostka w gminie Gizałki i jedna z najdłużej działających w regionie. Do życia na początku XX wieku powołał ją ówczesny proboszcz ks. Walenty Bąkowski.
- W obliczu kataklizmu pożarów niszczących zabudowania licznych folwarków była to organizacja niezwykle potrzebna. W jej skład weszło kilkadziesiąt osób. Byli to mieszkańcy Szymanowic, ale i innych miejscowości, takich jak: Tomice, Ciemierów i Ruda Wieczyńska - przypomniał podczas jubileuszu druh Maciej Rutkowski.
OSP Szymanowice. Historia jednostki
Strażacy, zgodnie z ówczesnym regulaminem, byli podzieloni na cztery oddziały, wg funkcji: toporowy, sikawkowy, wodny i porządkowy. Ochotnicy nie tylko gaszą pożary, jednostka nabywa instrumenty muzyczne, które stanowią podstawę do założenia orkiestry.Zespół brał udział w ruchach wolnościowych, manifestacjach patriotycznych np. w Szymanowicach czy Choczu. Podczas powrotu z jednego z takich wydarzeń członkowie orkiestry i strażacy zostają dotkliwie pobici przez rosyjską straż graniczną ówczesnego zaboru.
Z okazji 25-lecia jednostka otrzymuje sztandar ufundowany przez społeczeństwo przy dużym udziale dziedzica Stanisława Kruszyńskiego. Sztandar do dzisiaj jest w remizie. Podczas II wojny światowej jednostka formalnie istnieje, ale jej działalność jest zawieszona, a wielu członków trafiła na przymusowe roboty do Niemiec.
Wówczas kończy też swoją działalność strażacka orkiestra. Po zakończeniu wojny najbardziej zaangażowani druhowie odzyskują ukryty przed okupantem sprzęt oraz sztandar.
W pierwszej połowie lat 90. strażacy z Szymanowic biorą udział w akcji gaśniczej wielkiego pożaru kompleksów leśnych w Orlinie. Ich postawa zostaje doceniona w postaci odznaczeń, które otrzymali: Stanisław Matysiak, Zbigniew Ostrowski, Jerzy Latosiński, Andrzej Kaczmarek i Dawid Miron.
Po tych wydarzeniach OSP otrzymuje m.in. nową motopompę, jak i samochód pożarniczy. Następuje również remont i rozbudowa strażnicy. Podczas jubileuszu 100-lecia, który miał miejsce w 2001 roku - jednostka został odznaczona złotym znakiem związku i otrzymuje nowy sztandar.
Kolejne lata to wytężony czas szkoleń, rozwoju umiejętności druhów, modernizacji remizy i wymiany oraz pozyskiwania nowego sprzętu. Od 2011 roku prezesem jednostki jest Andrzej Kaczmarek.
OSP Szymanowice. Jubileusz jednostki
Obchody 120-lecia OSP rozpoczęła msza św w miejscowym kościele. Część oficjalną zorganizowano na placu przy remizie. Dowódcą uroczystości był Józef Gmyrek, Komendant Gminny Związku OSP RP w Gizałkach, a wydarzenie prowadził asp. sztab. Przemysław Ostrowski z KP PSP w Pleszewie.Wśród gości nie zabrakło posła Jana Mosińskiego, wójta Roberta Łozy, starosty Macieja Wasielewskiego, zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Pleszewie Waldemara Barańskiego czy szefa ochotników w powiecie Zbigniewa Serbiaka.
Jubileusz był okazją do wręczenia medali i odznaczeń. Odznaką honorową SEMPER VIGILANT wyróżniony został Zenon Michalak z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Kolonia Ostrowska - Świerczyna., Złotym medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa" odznaczono Macieja Rutkowskiego, srebrnym Romana Borowskiego, a brązowym Michała Hillera, Grzegorza Pakulskiego i Igora Żółtowskiego.
- Henryk Osman (OSP Białobłoty);
- Marek Antoni Żółtowski (OSP Szymanowice);
- Andrzej Kaczmarek (OSP Szymanowice);
- Józef Rysiak (OSP Szymanowice);
- Stanisław Kazimierz Mrowiński (OSP Szymanowice);
- Jan Strużczyk (OSP Wronów);
- Wojciech Rzepecki (OSP Wronów);
- Jan Strzyżykowski (OSP Wronów);
- Julian Stanisław Janiszewski (OSP Tomice).
Prezes OSP w Szymanowicach Andrzej Kaczmarek dziękował również strażakom seniorom i wieloletnim członkom zarządu jednostki. W ten sposób docenieni zostali: Józef Dutkiewicz, Stanisław Mrowiński, Józef Rysiak i Stanisław Matysiak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.