Reklama

120-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szymanowicach [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Piękny jubileusz świętowali strażacy z OSP Szymanowice. Jednostka na terenie wsi funkcjonuje już od 120 lat.

OSP Szymanowice to najstarsza jednostka w gminie Gizałki i jedna z najdłużej działających w regionie. Do życia na początku XX wieku powołał ją ówczesny proboszcz ks. Walenty Bąkowski.

- W obliczu kataklizmu pożarów niszczących zabudowania licznych folwarków była to organizacja niezwykle potrzebna. W jej skład weszło kilkadziesiąt osób. Byli to mieszkańcy Szymanowic, ale i innych miejscowości, takich jak: Tomice, Ciemierów i Ruda Wieczyńska - przypomniał podczas jubileuszu druh Maciej Rutkowski.

OSP Szymanowice. Historia jednostki 

Strażacy, zgodnie z ówczesnym regulaminem, byli podzieloni na cztery oddziały, wg funkcji: toporowy, sikawkowy, wodny i porządkowy. Ochotnicy nie tylko gaszą pożary, jednostka nabywa instrumenty muzyczne, które stanowią podstawę do założenia orkiestry.

Zespół brał udział w ruchach wolnościowych, manifestacjach patriotycznych np. w Szymanowicach czy Choczu. Podczas powrotu z jednego z takich wydarzeń członkowie orkiestry i strażacy zostają dotkliwie pobici przez rosyjską straż graniczną ówczesnego zaboru. 

Z okazji 25-lecia jednostka otrzymuje sztandar ufundowany przez społeczeństwo przy dużym udziale dziedzica Stanisława Kruszyńskiego. Sztandar do dzisiaj jest w remizie. Podczas II wojny światowej jednostka formalnie istnieje, ale jej działalność jest zawieszona, a wielu członków trafiła na przymusowe roboty do Niemiec.

Wówczas kończy też swoją działalność strażacka orkiestra.  Po zakończeniu wojny najbardziej zaangażowani druhowie odzyskują ukryty przed okupantem sprzęt oraz sztandar.

W pierwszej połowie lat 90. strażacy z Szymanowic biorą udział w akcji gaśniczej wielkiego pożaru kompleksów leśnych w Orlinie. Ich postawa zostaje doceniona w postaci odznaczeń, które otrzymali: Stanisław Matysiak, Zbigniew Ostrowski, Jerzy Latosiński, Andrzej Kaczmarek i Dawid Miron.

Po tych wydarzeniach OSP otrzymuje m.in. nową motopompę, jak i samochód pożarniczy. Następuje również remont i rozbudowa strażnicy. Podczas jubileuszu 100-lecia, który miał miejsce w 2001 roku -  jednostka został odznaczona złotym znakiem związku i otrzymuje nowy sztandar.

Kolejne lata to wytężony czas szkoleń, rozwoju umiejętności druhów, modernizacji remizy i wymiany oraz pozyskiwania nowego sprzętu. Od 2011 roku prezesem jednostki jest Andrzej Kaczmarek.

OSP Szymanowice. Jubileusz jednostki 

Obchody 120-lecia OSP rozpoczęła msza św w miejscowym kościele. Część oficjalną zorganizowano na placu przy remizie. Dowódcą uroczystości był Józef Gmyrek, Komendant Gminny Związku OSP RP w Gizałkach, a wydarzenie prowadził asp. sztab. Przemysław Ostrowski z KP PSP w Pleszewie.

Wśród gości nie zabrakło posła Jana Mosińskiego, wójta Roberta Łozy, starosty Macieja Wasielewskiego, zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Pleszewie Waldemara Barańskiego czy szefa ochotników w powiecie Zbigniewa Serbiaka. 

Jubileusz był okazją do wręczenia medali i odznaczeń. Odznaką honorową SEMPER VIGILANT wyróżniony został Zenon Michalak z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Kolonia Ostrowska - Świerczyna., Złotym medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa" odznaczono Macieja Rutkowskiego, srebrnym Romana Borowskiego, a brązowym Michała Hillera, Grzegorza Pakulskiego i Igora Żółtowskiego.

Z kolei odznakę "Strażak Wzorowy" otrzymali: Daniel Grzesiak, Filip Grzesiak, Kamil Kaczmarkiew, Jacek Dahlke, Damian Dopierała, Lidia Matecka, Waldemar Marczak, Justyn Michalak. 

Podczas uroczystości poseł Jan Mosiński i zastępca komendanta PSP w Pleszewie bryg. Waldemar Barański wręczyli też druhom decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego. Odebrali je:

  • Henryk Osman (OSP Białobłoty);
  • Marek Antoni Żółtowski (OSP Szymanowice);
  • Andrzej Kaczmarek (OSP Szymanowice);
  • Józef Rysiak (OSP Szymanowice);
  • Stanisław Kazimierz Mrowiński (OSP Szymanowice);
  • Jan Strużczyk (OSP Wronów);
  • Wojciech Rzepecki (OSP Wronów);
  • Jan Strzyżykowski (OSP Wronów);
  • Julian Stanisław Janiszewski (OSP Tomice).
 

Prezes OSP w Szymanowicach Andrzej Kaczmarek dziękował również strażakom seniorom i wieloletnim członkom zarządu jednostki. W ten sposób docenieni zostali: Józef Dutkiewicz, Stanisław Mrowiński, Józef Rysiak i Stanisław Matysiak.

CZYTAJ TAKŻE: Turniej Wsi  w Gizałkach 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy