reklama

55 seniorów z gminy Pleszew otrzymało teleopaski. Dzięki nim będą pod opieką medyczną [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

55 seniorów z gminy Pleszew otrzymało teleopaski. Dzięki nim będą pod opieką medyczną [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW Pleszewie właśnie ruszył program „Korpus wsparcia seniora”, w ramach którego 55 osób otrzymało teleopaski mierzące tętno czy wykrywające upadki. Gmina będzie miała więcej takich urządzeń. Kto jeszcze będzie mógł z nich skorzystać i kiedy?
reklama

Pleszew stawia na teleopiekę

„Korpus wsparcia seniora” to program realizowany przez pleszewskie Centrum Usług Społecznych. Jego adresatami są seniorzy, mający problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia. 

W jego ramach 55 mieszkańców gminy Pleszew, mających 60 lat i więcej, właśnie dostało teleopaski. Te dokonują m.in. pomiaru pulsu, ciśnienia, natlenienia krwi (saturacji) czy temperatury ciała. Wykrywają też migotanie przedsionków, liczą kroki. Za ich pośrednictwem można odbierać połączenia, czy w razie złego samopoczucia – poinformować o tym opiekunów. 

reklama

Operatorem urządzeń jest firma HRP Care z Łodzi, która obsługuje w sumie 14 tysięcy opasek w całej Polsce. To ona zapewnia połączenie „zegarków” z centrum, w którym zbierane dane kontrolują pracownicy medyczni i gdy zachodzi taka potrzeba – rozmawiają z użytkownikiem, wyzywają karetkę lub kontaktują się z bliską osobą wskazaną wcześniej przez seniora.

Opaski kosztowały w sumie 32 tysiące złotych. 20 procent, czyli 6 tysięcy, wyłożyła gmina, resztę finansowało państwo.   

Dominika Ferenc, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Pleszewie zauważa coraz większe zainteresowanie urządzeniami. 

reklama

 - Seniorzy podeszli do projektu z dużym entuzjazmem. Gdy robiliśmy pilotaż teleopieki w 2021 roku, mieliśmy problem, żeby znaleźć chętnych 10 osób, była to na tyle duża nowość, że mieszkańcy się bali. Po tych kilku latach zainteresowanie jest znacznie większe. Teraz słyszymy, że seniorzy czują się bezpieczni, mówią, że to jest przyszłość. Na zebraniu spotkały się sąsiadki, nie wiedząc o tym, że obie zgłosiły się do programu. Mamy świetną grupę – opowiada Dominika Ferenc.

dalsza część tekstu pod zdjęciem ↓

Będą kolejne opaski w Pleszewie w ramach Wielkopolskiego Centrum Teleopieki

W Pleszewie do końca roku teleopieką ma być objętych w sumie około 100 seniorów.  To dlatego, że niebawem ma ruszyć w CUS-ie Gminne Centrum Wsparcia Seniorów. W jego ramach rozdane zostaną 62 opaski, pochodzące z większego projektu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej – Wielkopolskiego Centrum Teleopieki (w województwie zostanie rozdanych w sumie 5 tysięcy opasek).  

reklama

W tym przypadku teleopieka ma składać się z trzech komponentów: telecentrum medycznego, gdzie ratownicy medyczni dzięki opaskom będą kontrolowali stan zdrowia seniorów; wielkopolskiej infolinii wsparcia, gdzie każda z dzwoniących osób otrzyma wsparcie - informację, poradę czy pomoc psychologiczną - w zakresie pomocy seniorom; oraz gminnego centrum wsparcia seniorów znajdującego się w budynku CUS-u.

Koszt całego programu na lata 2024-2026 dla gminy to nieco ponad 428 tysięcy z czego blisko 386 tysięcy to dofinansowanie, a 43 tysiące – wkład własny.

Jak przekazała nam rzeczniczka miasta - póki co nie ma jeszcze naboru na wspomniane 62 opaski. Jeśli tylko się rozpocznie – poinformujemy o tym na naszym portalu. 

Opaski się sprawdzą? Czego seniorzy potrzebują najbardziej?

Badania pilotażowe w Pleszewie i Wielkopolsce pokazały, że „zegarki” mogą realnie pomóc starszej osobie. 

Decydenci wiedzą już też jednak, że na opiekę w przypadku „teleopieki” trzeba patrzeć szerzej, niż tylko w kontekście pomocy medycznej. Pilotaże pokazały, że seniorzy bardzo mocno potrzebują obecności drugiego człowieka. Centra częściej odbierały połączenia od osób, które chciały z kimś po prostu porozmawiać niż których zdrowie fizyczne było zagrożone. 

Odpowiedzą i na te potrzeby ma być właśnie Wielkopolskie Centrum Teleopieki i Gminne Centrum Wsparcia Seniorów w Pleszewie.

Zapewnienie godnego bytu seniorom, to obecnie jeden z priorytetów pleszewskiego samorządu.

- O ile kilka lat temu ważnym obszarem naszej działalności była infrastruktura, tak w chwili obecnej istotne jest zagwarantowanie opieki osobom nieaktywnym zawodowo. Tendencja jest taka, że liczba seniorów w społeczeństwie wzrasta, kończą się rodziny wielopokoleniowe, gdzie rolę opiekuna pełnił wnuk czy dziecko. Młodzi ludzie powyjeżdżali z małych miejscowości, przez co wiele osób w wieku 70, 80 lat obecnie jest samotnych – mówił już jakiś czas temu burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.

 

Co sądzicie o teleopaskach? Sami byście z nich korzystali?

reklama
SONDA

Co sądzisz o teleopaskach?

Zagłosowało 6 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 23.07.2024 od godz 16:20
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama