reklama

Bezpiecznie nad wodą

Opublikowano:
Autor:

Bezpiecznie nad wodą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Okres letni to czas wzmożonej pracy dla policjantów w całym kraju. Regularnie patrolują akweny wodne.

- Niestety statystyki nie są sprzyjające. Od maja odnotowano już 139 utonięć w całym kraju. W samym lipcu utonęło 61 osób - mówi sierż. szt. Monika Kołaska, rzecznik prasowy KPP w Pleszewie. Policjanci przypominają, że głównym powodem tragedii, do których dochodzi nad akwenami jest alkohol. Obniża on koncentrację i prowadzi do większej skłonności do ryzykownych zachowań. Wypoczywając nad jeziorem pamiętajmy o korzystaniu tylko ze strzeżonych kąpielisk. Nie przeceniajmy własnych umiejętności pływackich. Nie skaczmy do wody w miejscach, których nie znamy - jest to główna przyczyna uszkodzeń kręgosłupa. Wypożyczając sprzęt pływający, pamiętajmy o nałożeniu kamizelki ratunkowej, która może uratować nam życie.

- Obowiązujące przepisy zakazują prowadzenia obiektów pływających nie będących pojazdami mechanicznymi w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Grozi za to mandat, lecz to nie skutek finansowy ale nasze bezpieczeństwo powinno być dla nas powodem zachowania zgodnego z prawem. Przyjeżdżając na plażę z najmłodszymi, cały czas kontrolujmy ich zachowanie. Unikajmy wchodzenia do wody od razu po kąpielach słonecznych lub po posiłku - wyjaśnia funkcjonariuszka. - Gdy widzimy osobę, która zaczyna się topić należy natychmiast powiadomić ratownika i służby ratunkowe. Nigdy nie podpływajmy do takiej osoby bez koła lub boi ratunkowej ponieważ sami możemy znaleźć się w niebezpieczeństwie - dodaje.

W miejscach oznaczonych tablicą "Czarny Punkt Wodny" kąpiel i zabawy w wodzie niosą ze sobą szczególne ryzyko dla Twojego zdrowia i życia. Zanim wejdziesz do wody zastanów się, czy naprawdę warto ryzykować.

Chcąc bezpiecznie wypoczywać nad wodą, należy pamiętać, że:

Spożycie alkoholu może oznaczać m.in. - obniżenie możliwości psychomotorycznych - niedostosowanie funkcji krążeniowych i oddechowych do potrzeb intensywnego wysiłku fizycznego - obniżenie właściwości kurczliwych mięśni - zaburzenie regulacji temperatury ciała, szczególnie w chłodnym otoczeniu - nasilenie zmian padaczkowych

Bądź świadomy zagrożeń! Jeśli jesteś świadkiem sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu innych REAGUJ !

Spożywanie alkoholu rodzi także w pewnych sytuacjach konsekwencje prawne.

Dlatego możesz spotkać się z dotkliwą karą, gdy m.in.

- pod wpływem alkoholu lub narkotyku prowadzisz w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym - spożywasz alkohol w miejscach, w których jest to zabronione.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE