Biskup kaliski Damian Bryl w specjalnym komunikacie wskazał kilka sposobów pomocy dla obywateli ogarniętej wojną Ukrainy.
Wojna jest wielkim nieszczęściem, potrzeba współdziałania wielu osób i instytucji, aby pomoc dotarła do wszystkich potrzebujących. Proszę, abyśmy działali razem w naszych parafiach i wspólnotach oraz podejmowali współpracę z samorządami i innymi organizacjami niosącymi wsparcie. Razem możemy skuteczniej pomóc - podkreślił ordynariusz diecezji kaliskiej. - Przeżywamy tragiczny czas wojny na Ukrainie. Wobec tych dramatycznych doświadczeń chcemy pomagać i wspierać wszystkich dotkniętych tą tragedią, cierpiących i poszukujących pokoju oraz dachu nad głową.
Diecezja Pomaga Ukrainie. Modlitwa
W pierwszej kolejności biskup kaliski wskazał na modlitwę, do której zaprasza wszystkich, dla których los Ukraińców i ich wolnego państwa jest ważny.
Proszę aby modlitwa o ustanie wojny i pokój trwała we wszystkich rodzinach, wspólnotach kościelnych oraz parafiach. Proszę, aby w czasie każdej celebracji liturgicznej modlono się w tej intencji - napisał biskup Damian Bryl we wskazaniach w związku z wojną na Ukrainie.
Diecezja Pomaga Ukrainie. Zbiórki pieniędzy i rzeczy
Prośbom zanoszonym do Boga ma też towarzyszyć konkretne działanie. W diecezji zbiórki na pomoc dla dotkniętych wojną odbędą się w Środę Popielcową (2 marca) oraz pierwszą niedzielę Wielkiego Postu (6 marca). Można dokonywać także bezpośrednich wpłat na konto Caritas Diecezji Kaliskiej: 15 1050 1201 1000 0022 7106 5233 z dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy”. Caritas Diecezji Kaliskiej zbiera również rzeczy potrzebne dla ukraińskich uchodźców. Parafie zostały poproszone o organizację zbiórek. Zostało wyznaczonych kilka ośrodków Caritas, do których pomoc dla uchodźców mają dostarczać poszczególne dekanaty. W przypadku dekanatu jarocińskiego i dekanatu żerkowskiego jest to placówka w Dobieszczyźnie (tel. 504/451-974). W dawnym domu zakonnym sióstr salezjanek prowadzony jest obecnie Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Dom Samotnej Matki.
Zbierane są nowe rzeczy:
- koce,
- pościele,
- kołdry,
- poduszki,
- ręczniki,
- termosy,
- kubki termiczne,
- kosmetyki osobiste (szczoteczki do zębów, pasty do zębów, żele pod prysznic, szampony, mydła itp.),
- środki pomocy medycznej (opatrunki, bandaże itp.),
- pampersy,
- proszki, płyny do prania i płukania odzieży,
- żywność (gotowe dania w słoikach, np. gołąbki, pulpety, fasolka itp.),
- produkty długoterminowe, np. ryż, kasza, makaron).
Diecezja Pomaga Ukrainie. Miejsca do mieszkania
Caritas Diecezji Kaliskiej będzie przyjmować ukraińskie rodziny do prowadzonych przez nią ośrodków. Biskup zachęca parafie i wspólnoty naszej diecezji, aby na miarę swoich możliwości organizowały miejsca, w których można przyjąć uchodzące przed wojną rodziny. Chęć przyjęcia uchodźców w parafii lub w rodzinach należy zgłosić w urzędzie gminy lub starostwie powiatowym.Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.