Reklama

Chocz. Debata nad funduszem sołeckim

Opublikowano: śr, 17 mar 2021 12:00
Autor:

Chocz. Debata nad funduszem sołeckim  - Zdjęcie główne

Fundusz sołecki w gminie Chocz funkcjonuje od 2016 roku

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy sołectw w gminie Chocz mogą być zadowoleni. W przyszłym roku po raz kolejny będą mieli pieniądze do własnej dyspozycji w ramach funduszu sołeckiego. Choccy radni nie byli jednak w tej sprawie jednomyślni. Dlaczego?

Reklama

Fundusz sołecki w gminie Chocz funkcjonuje od 2016 roku. Podczas ostatniej sesji rajcy decydowali o jego przyszłości. Wagę tej decyzji podkreślał włodarz – wskazując, że chodzi w sumie o prawie 300 tys. zł z budżetu planowanego na 2022 rok. - Chodzi o kwotę 300 tys. zł, do których można pozyskać milion czy kilkaset tysięcy złotych środków zewnętrznych. Na pewno nie da się tego „ściągnąć” dla pojedynczych, rozdrobnionych zadań w ramach funduszu sołeckiego. Chciałbym żebyście to rozważyli - tłumaczył przed głosowaniem burmistrz Chocza, Marian Wielgosik. 

Chocz. Decyzja radnych 

Jednak większość radnych była innego zdania. I opowiedziała się za wyodrębnieniem z budżetu gminy środków dla poszczególnych sołectw. Za głosowali: Urszula Helwing, Katarzyna Hernes, Marek Latosiński, Michał Wardęcki, Ewa Wojciechowska, Kinga Janas, Kamila Werden, Ewa Ferenc, Marcin Woldański, Małgorzata Bojarun.

– Jestem za funduszem sołeckim, ponieważ uważam, że dane sołectwo ma możliwość zdecydować co chce zakupić albo jakiej dokonać inwestycji z otrzymanych środków w swojej miejscowości. A to mieszkańcy wiedza najlepiej czego im potrzeba – tłumaczy swoją decyzję Michał Wardęcki. 

Chocz. „Faworyzowani są zwolennicy burmistrza”

Przeciwni wyodrębnianiu funduszu soleckiego byli: Anna Kruk-Wróblewska, Jan Woldański, Małgorzata Wróblewska i Eugeniusz Michalak.

– Pieniądze z funduszu sołeckiego rozchodzą się na drobne rzeczy. Uważam, że za całą pulę przeznaczaną na fundusz, gmina mogłaby co roku zrobić jedną, a konkretną inwestycję – mówi „Życiu Pleszewa” Małgorzata Wróblewska. I podaje przykłady. - W Choczu kolejny raz fundusz przeznaczony jest na budowę chodnika przy Taczanowskiego. Chodnik jest robiony etapami, gmina trochę dokłada. Środki z budżetu gminy dokładane są nieproporcjonalnie do wysokości funduszu. Faworyzowani są zwolennicy burmistrza – tłumaczy nam Małgorzata Wróblewska.

Od głosu wstrzymała się z kolei Iwona Czajczyńska. 

Czytaj także: Co napisałeś w deklaracji śmieciowej? Uwaga - ruszają kontrole

Chocz. Głównie na drogi

Co to oznacza w praktyce? Otóż w 2021 roku – 12 miejscowości z gminy Chocz ma do dyspozycji w ramach funduszu sołeckiego ponad 286.000 zł. W większości wsie środki przeznaczają na zadania związane z infrastrukturą drogową. Drobne kwoty wydatkowane są na organizację imprez kulturalnych. Np. w Choczu część środków zaplanowano na budowę chodnika przy ul. gen. Edmunda Taczanowskiego (21.092 zł). W Brudzewku na budowę boiska sportowego (14.773 zł). W Kuźni na montaż klimatyzacji w świetlicy wiejskiej (20.202 zł). W Kwileniu na przebudowę drogi (23.000 zł). Podobnie w Niniewie (20.000 zł), w Nowolipsku (10.029 zł), w Nowym Oleścu (16.777 zł), Starej Kaźmierce (6.000 zł) czy w Starym Oleścu (23.222 zł). Natomiast w Nowej Kaźmierce na przebudowę budynku świetlicy (12.000 zł). 

UWAGA! Chocz. Zmiany w kursach PKS

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.