Reklama

Chór Męski „Harmonia” w Pleszewie świętuje swoje 100-lecie! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Chór męski „Harmonia” z Pleszewa będzie obchodził w tym roku jubileusz 100-lecia istnienia i działalności artystycznej. Jego początki datowane są na rok 1923 - kiedy w nieistniejącym dziś hotelu „Wiktoria” rozpoczęto pierwsze oficjalne próby. Dziś zrzesza kilkunastu pasjonatów muzyki – w wieku od 15 do ponad 80 lat.

Chór męski „Harmonia” w Pleszewie to instytucja, która już od 100 lat zapisuje się złotymi zgłoskami w muzycznej historii miasta. 

100 lat Chóru Męskiego „Harmonia” z Pleszewa

Wszystko rozpoczęło się w roku 1923, kiedy to oficjalnie wynajęto na próby salkę w hotelu „Wiktoria” w Pleszewie.

Warto zaznaczyć, że nieoficjalny początek datuje się jednak rok wcześniej - w 1922 roku do Pleszewa przybył bowiem nauczyciel Kazimierz Właźliński, który, jak można przeczytać w historii chóru, opisanej w jednym z „Roczników Pleszewskich” przez Marcina Walczaka, wspólnie z innym nauczycielem, Ignacym Jurkowskim, stworzyli duet skrzypcowy.

Już wtedy wokół przyjaciół zaczęli gromadzić się inni nauczyciele oraz urzędnicy, by ostatecznie – właśnie w roku  1923 -  stworzyć chór, któremu nadano nazwę Chór męski „Harmonia”.

 - Nazwa, jaką przyjął chór, nie była przypadkowa, miała odzwierciedlać serdeczną przyjaźń, wzajemną życzliwość i uprzejmość panującą wśród członków zespołu. Sprawami organizacyjnymi zajmował się Ignacy Jurkowski i stąd jemu przypisuje się miano założyciela. Pierwszym prezesem został Stanisław Janiczek, a funkcję dyrygenta objął urzędnik starostwa Michał Wiśniewski – opisuje w „Roczniku Pleszewskim” Marcin Walczak.

W 1929 r. nastąpiło połączenie chóru „Harmonia” z Oficerskim Towarzystwem – wówczas zmieniono nazwę na Towarzystwo Śpiewacze „Harmonia”.

W okresie międzywojennym chór występował z innymi pleszewskimi chórami, a także z orkiestrą 70. Pułku Piechoty. Wstęp na niektóre koncerty był płatny, a dochody przeznaczano m.in. na pomoc bezrobotnym oraz budowę Domu Parafialnego. Wybuch II wojny światowej przerwał aktywną działalność - członkowie „Harmonii” włączyli się do walki z najeźdźcą.

Pierwszy występ po wojnie miał miejsce w styczniu 1946 roku podczas akademii z okazji rocznicy wyzwolenia Pleszewa. Od tego czasu Zespół kilkakrotnie w ciągu roku występował w Pleszewie z okazji różnych uroczystości oraz specjalnych koncertów. 

W 1962 roku Chór wstąpił do Zjednoczenia Polskich Zespołów Śpiewaczych i Instrumentalnych (obecnie Polski Związek Chórów i Orkiestr). Przez lata aktywnie udzialał się w wydarzeniach związanych z życiem miasta.

Największe sukcesy chóru męskiego "Harmonia" z Pleszewa

„Harmonia" uczestniczyła w wielu przeglądach, m. in. W II Festiwalu Chórów Polskich w Poznaniu (1962), Dolnośląskim Turnieju Chórów Legnica Cantat (1968, 1969) czy Ogólnopolskim Spotkaniu Chórów i Orkiestr we Wrocławiu (1976).

Największym sukcesem chóru było zdobycie w 1965 r. Złotej Liry (nagrody przechodniej Wydziału Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu) za zajęcie pierwszego miejsca we współzawodnictwie między chórami województwa wielkopolskiego. Zespół powtórzył ten sukces w dwóch kolejnych latach. Dzięki temu w 1967 r. Złota Lira została przekazana chórowi na własność. 

Za swą aktywną działalność „Harmonia” otrzymała w minionych latach m.in. odznakę Za Zasługi dla Województwa Kaliskiego (1985), Odznakę Honorową Złotą z Laurem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (2003), a także dyplom honorowy Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury (1983) oraz Medal 700-lecia Pleszewa za działalność na rzecz miasta i gminy (1983). Chór został też wpisany do Księgi zasłużonych dla Miasta i Gminy Pleszew (1987).

Jak wygląda działalność chóru „Harmonia” obecnie?

Dziś chór "Harmonia" z Pleszewa liczy oficjalnie 16 osób, z czego 10 jest aktywnych na co dzień, uczęszcza na próby itd.

Warto zaznaczyć, że przedział wiekowy członków jest spory - od 15. roku życia aż do ponad 80 lat.

- Próby chóru odbywają się w czwartki od godziny 19.00 w Zajezdni Kultury. Zapraszamy wszystkich chętnych panów, próba trwa przeciętnie do godziny, dyryguje pan Michał Konieczny - opisuje „Życiu Pleszewa” Mateusz Szymoniak, obecny prezes chóru „Harmonia” w Pleszewie.

Czy planowane są uroczystości, związane z tak piękną rocznicą?

 - Z okazji jubileuszu jest planowany dnia 21 maja w Zajezdni Kultury koncert jubileuszowy otwarty dla wszystkich, połączony z wręczeniem odznaczeń zasłużonym chórzystom przez zarząd Południowowielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr w Ostrowie Wielkopolskim, do którego chór należy – informuje prezes „Harmonii”.

Jak dodaje, w maju odbędzie się również wystawa w Muzeum Regionalnym poświęcona chórowi Harmonia oraz ogólnie chóralistyce na Ziemi Pleszewskiej i Życiu Kulturalnym.

- Planujemy również, złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach zmarłych chórzystów zwłaszcza u pana Czesława Gulczyńskiego (działał w chórze od 1954, a od roku 1991 do 2014 – do swojej śmierci, pełnił w nim funkcję prezesa, dop.red.).

Prezes chóru, Mateusz Szymoniak, nie ukrywa, że ostatnie lata nie były łatwe w działalności – głównie w związku z pandemią.

- Ostatnie czasy były ciężkie że względu na pandemię oraz spadek uczestnictwa chórzystów w życiu chóru, ale mieliśmy kilka miłych wspomnień, miło wspominamy rok 2019 - wyjazd do Koźmina na Przegląd Chórów Południowej Wielkopolski z okazji Roku Moniuszkowskiego gdzie trzeba było wykonać minimum jeden utwór Moniuszki. Dostaliśmy duże brawa za utwory "Kozak Moniuszki", "Pstrąg " Schuberta oraz "A Witajże Kasiu Miła" Melodia Ludowa, a ostatnio - 20 stycznia - był śpiew przy żłobku w kościele u św. Jana który prowadziliśmy – opisuje Mateusz Szymoniak.

Jak dodaje, w tym roku chórowi być może uda się pojechać na Przeglądy Chórów organizowane przez Ostrowski Związek.

Jak zaznacza jednak prezes, cała przyszłość chóru i wszystkie ewentualne plany – uzależnione są oczywiście z samym aktywnym uczestnictwem członków.

- Wszystko zależy od frekwencji chórzystów, od zainteresowania chórem przez mężczyzn. Jeżeli nie będzie chórzystów to może nawet koncert w maju się nie odbędzie a chór zostanie zamknięty... – dodaje na koniec prezes chóru Mateusz Szymoniak.

W GALERII ZNAJDZIECIE ZDJĘCIA CHÓRU HARMONIA Z PLESZEWA

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy