Reklama

Co dalej z budową fermy drobiu w Baranówku? Samorządowe Kolegium Odwoławcze podtrzymało w całości decyzję odmowną burmistrza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co dalej z budową fermy drobiu w Baranówku? Samorządowe Kolegium Odwoławcze podtrzymało w całości decyzję odmowną burmistrza - Zdjęcie główne

W sprawie planowanej budowy fermy drobiu odbyła się rozprawa administracyjna

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Samorządowe Kolegium Odwoławcze wydało 17 stycznia decyzję w związku z planowaną budową fermy drobiu w Baranówku. Inwestor odwołał się bowiem wcześniej od odmownej decyzji burmistrza.

Budowa fermy drobiu w Baranówku

Przypomnijmy: chodzi o inwestycję związaną z budową 16 kurników - w skali roku mowa była o ok. 8 mln sztuk. Inwestycja, o której mówi się w gminie de facto od niemal dwóch lat, wzbudza ogromne kontrowersje wśród mieszkańców – zwłaszcza pobliskiego Kowalewa, ale także Pleszewa – m.in. mieszkańców osiedli Piastowskiego czy Królewskiego w Pleszewie.

Już wcześniej ludzie organizowali się – by wspólnie protestować  przeciwko wspomnianym planom. Były nieformalne spotkania, m.in. w Kowalewie, na którym pojawił się sam inwestor, były także zbierane setki podpisów pod pismem ze sprzeciwem wobec inwestycji, które wysyłane zostało do pleszewskiego urzędu. Opisywaliśmy to wszystko na bieżąco na naszych łamach. W sprawie odbyła się również rozprawa administracyjna.

Jak pisaliśmy wówczas burmistrz odmówił wydania decyzji środowiskowej - nie zgadzając się tym samym na ralizację tej inwestycji. Uzasadnienie odmowy wydania decyzji środowiskowej w sprawie budowy fermy drobiu w Baranówku było bardzo obszerne - zajmowało w sumie 13 stron.

Warto jednak dodać, że od wspomnianej decyzji inwestor odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu.

Budowa fermy drobiu w Baranówku. Jest decyzja SKO w sprawie inwestycji

17 stycznia zapadła decyzja SKO we wspomnianej sprawie.

Jak się okazuje, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kaliszu - w całości utrzymało w mocy decyzję władz Pleszewa.

Obszerne uzasadnienie zajmuje ok. 8 stron. Można przeczytać tam m.in. że "realizacja inwestycji spowodowałby emisję uciążliwości zapachowych, a brak możliwości miarodajnej analizy emisji odorów względu na brak uregulowań prawnych, powoduje, że realizacja planowanego przedsięwzięcia narusza również zasadę zrównoważonego rozwoju".

W piśmie SKO można przeczytać też m.in:

W ocenie Kolegium organ instancji rzetelnie zweryfikował braki raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, które zasadnie skutkowało odmową ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla wnioskowanego przedsięwzięcia. Organ I instancji wydając zaskarżoną decyzję nie naruszył przepisów postępowania administracyjnego, dlatego zaskarżoną decyzję należało utrzymać w mocy. Zaproponowany przez inwestora wariant polegający na niepodejmowaniu się realizacji przedsięwzięcia, a więc wariant określany w literaturze przedmiotu jako tzw. wariant zerowy traktowanego jako alternatywnego do wariantu proponowanego nie realizuje należycie celów niniejszego postępowania, bowiem nie pozwala racjonalną ocenę, czy szczególności miejsce inwestycji i planowana do wdrożenia technologia możliwie najmniejszym zakresie wpłyną negatywnie na środowisko, ludność i inne aspekty podlagające ocenie z mocy art . 62 ust . 1 ustawy. Natomiast drugi w wariantów, wariant alternatywny jest wariantem pozornym. Wobec braków raportu , za bezzasadne należy uznać zarzuty przedstawione w odwołaniu przez inwestora - opisuje w piśmie SKO.


Wspomniana decyzja jest ostateczna. Nie oznacza to jednak końca sprawy - inwestor może jeszcze odwołać się do sądów administracyjnych: wojewódzkiego i naczelnego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy