Reklama

Co dalej z połączeniami do Kalisza? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy mieszkańcy Kościelnej Wsi będą mogli nadal dojechać autobusem do Kalisza? Kwestia ta póki co - stoi pod znakiem zapytania.

Jest problem z komunikacją miejską w Kościelnej Wsi, w gminie Gołuchów. Lokalna społeczność może być za chwilę pozbawiona połączenia autobusowego do sąsiedniego Kalisza. Chodzi o linię 12K.

- Jeśli samorządy: kaliski i gołuchowski nie porozumieją się w tej sprawie, od 2023 roku linia 12K przestanie dojeżdżać do Kościelnej Wsi – alarmują radni z Klubu Niezależnych dla Gminy Gołuchów.

Tymczasem mieszkańcom marzy się nie tylko utrzymanie linii do Kościelnej Wsi, ale przedłużenie jej aż do Gołuchowa. 

Tanie podróżowanie z Kalisza do Gołuchowa? 

- Wiemy, że mieszkańcom Kalisza również zależy na tym połączeniu, bo gołuchowski park oraz plaża nad zalewem jest miejscem rekreacji i wypoczynku wielu z nich. Myślę, że wspólny cel, taniego podróżowania między Kaliszem a Gołuchowem, oraz płynące z tego korzyści dla mieszkańców obu gmin, powinny być pomocne w negocjacjach – wskazywał ostatnio gołuchowski radny - Maksymilian Marek.

Sugerował również, aby podjąć rozmowy z przewoźnikami w sprawie przywrócenia zniżek dla dzieci, młodzieży i seniorów. 

Problemem połączeń autobusowych z Kalisza do Gołuchowa zainteresowała się też jedna z tamtejszych radnych. Elżbieta Dębska przekonywała, że warto rozważyć uruchomienie linii chociażby na okres wakacyjny.

– Gołuchów dla mieszkańców Kalisza jest bliskim i zarazem bogatym miejscem rekreacyjnym i turystycznym. (…) Nie każdy może korzystać z własnego środka transportu z różnych powodów – wskazywała radna z Kalisza.

Co na to władze miasta?

– Linia nr 12K kursuje trasą Kalisz – Kościelna Wieś. Porozumienie nie przewiduje wyjazdu autobusami komunikacji miejskiej poza miejscowości Kościelna Wieś i obsługi miejscowości Gołuchów – odpowiedział jej Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Ponadto, jak wskazał w odpowiedzi dla radnej, Kalisz ma podpisaną umowę z firmą zewnętrzną na opracowanie koncepcji optymalizacji oferty przewozowej.

– Wynikiem współpracy będzie opracowanie nowego rozkładu jazdy i nowej siatki połączeń – zapowiada Kinastowski, zachęcając radną do promowania wśród mieszkańców miejsc rekreacji, ale …  na terenie Kalisza. 

Koniec umowy?

Jak się dowiedzieliśmy, już w czerwcu Kalisz złożył oświadczenie o wypowiedzeniu porozumienia międzygminnego dotyczącego świadczenia usług transportu zbiorowego na terenie gminy Gołuchów. Dotyczy to właśnie linii do Kościelnej Wsi 12K.

– Jest 6 miesięczny okres wypowiedzenia tej umowy i on upływa 31 grudnia 2022r. – mówi nam wójt Gołuchowa, Marek Zdunek.

Zapewnia, że podejmie rozmowy z kaliskim samorządem w celu zawarcia nowego porozumienia w tym zakresie. Jaka jest szansa na uruchomienie linii z Kalisza do samego Gołuchowa? Trudno powiedzieć. Już w tej chwili - jak tłumaczy Zdunek - samorząd płaci ogromne kwoty na utrzymanie linii 12K. 

Zgodnie z analizą opracowaną dla Kalisza, przy obecnym poziomie kosztów jednostkowych wozokilometra (9.95 zł) - można przyjąć, że dopłata do 1 wozokilometra będzie gdzieś na poziomie od 7 do 9 zł. Oczywiście w zależności od gęstości zabudowy na poszczególnych odcinkach tras linii autobusowych.

- W tym roku zapłacimy - zgodnie z porozumieniem - 55.783 zł za 30 319 wozokilometrów. Według analizy Kalisza w 2023 roku będziemy musieli zapłacić między 211.533 a 272.871 zł - jest to wzrost o 490% - wylicza wójt Gołuchowa. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy