Reklama

Co z wielką przebudową szkół zawodowych w powiecie pleszewskim? Koszty są ogromne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fot. Bartek Owczarz

Co z wielką przebudową szkół zawodowych w powiecie pleszewskim? Koszty są ogromne - Zdjęcie główne

"Poprawa jakości infrastruktury edukacji zawodowej w powiecie pleszewskim" - bo tak nazywa się cykl pięciu dużych inwestycji zaplanowanych w trzech naszych szkołach zawodowych - stanęła niedawno pod dużym znakiem zapytania. | foto fot. Bartek Owczarz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 19,4 mln zł - zamiast zaplanowanych wcześniej ok. 11,4 mln zł - mogą kosztować inwestycje w szkołach zawodowych w powiecie pleszewskim. Problemy, które wyniknęły po niedawnych przetargach sprawiają, że z budżetu starostwa konieczne będzie zdjęcie w sumie ponad 10 mln zł. Co to oznacza dla samych inwestycji? Czy będą realizowane?

"Poprawa jakości infrastruktury edukacji zawodowej w powiecie pleszewskim" - bo tak nazywa się cykl pięciu dużych inwestycji zaplanowanych w trzech naszych szkołach zawodowych - stanęła niedawno pod dużym znakiem zapytania.

Planowane duże inwestycje w ZSUG, ZST i CKZ w powiecie pleszewskim

Przypomnijmy: starostwo powiatowe w Pleszewie pozyskało w ubiegłym roku aż 9,4 mln zł, w ramach "Polskiego Ładu", na realizację pięciu dużych zadań w trzech szkołach powiatu pleszewskiego: Zespołu Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie, Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie oraz w Centrum Kształcenia Zawodowego w Pleszewie.

Plany są bardzo ambitne, w technikum "na Zielonej", które przeszło już w ubiegłym roku sporą zmianę wewnątrz, zaplanowano kolejne roboty m.in. związane z termomodernizacją, zagospodarowaniem terenu wokół szkoły, czy montażem fotowoltaiki

W ZSU-G przygotowywano z kolei m.in. remont hali sportowej, odnowienie elewacji, rewitalizację otoczenia szkoły, a także fotowoltaikę, a w CKZ modernizację warsztatów, stacji kontroli pojazdów, wymianę ogrzewania, fotowoltaikę, ponadto zakup nowoczesnej frezarki do nauki zawodu.

Summa summarum - inwestycje w trzech szkołach zawodowych podzielono na pięć części, a ich koszt oszacowano wstępnie na ok. 11,4 mln zł.

Problemy po przetargach odnośnie remontów w szkołach zawodowych

Niestety, okazuje się, że pojawiły się duże problemy związane z kosztami.

W pierwszym przetargu na modernizację ZST i CKZ nie wpłynęła w ogóle żadna oferta, z kolei oferta na modernizację ZSUG była wyższa od planowanych wydatków o ok. 1,8 mln zł.

Mniej więcej w kosztach udało się utrzymać jedynie dwa pozostałe zadania: czyli planowany zakup frezarki oraz zakup wyposażenia dla stacji kontroli pojazdów w CKZ.

W związku z sytuacją zorganizowano drugi przetarg - dotyczący modernizacji ZST i CKZ.

Tym razem wpłynęła oferta od jednej z firm, jednak cena również znacznie przekracza założenia budżetowe starostwa: remont ZST wzrósł z planowanych ok. 4,7 mln zł do 7,4 mln zł a remont CKZ z ok. 3,9 do ok. 7,3 mln zł.

Ostatecznie - po przeliczeniu wszystkich pięciu zadań składających się na inwestycję o nazwie "Poprawa jakości infrastruktury edukacji zawodowej w powiecie pleszewskim" - kwoty poszybowały z planowanych ok. 11,4 mln zł do ok. 19,4 mln zł.

- Wzrost planowanych kosztów jest ogromny - przyznaje starosta pleszewski, Maciej Wasielewski.

Pozostaje pytanie: co dalej?

Zmiany budżetowe w starostwie powiatowym. Przesuną ponad 10 mln zł z budżetu

Jak informują władze starostwa, obecnie trwa analiza i weryfikacja ofert dla wszystkich pięciu zadań. Już jednak wiadomo, że w tym roku samorządu po prostu nie stać na dodatkowe ponad 8 mln zł.

W związku z tym zapadła wstępna decyzja, która będzie przegłosowywana także podczas zmian budżetowych na najbliższej sesji rady powiatu, by dokonać przesunięć finansowych.

Z tegorocznego budżetu starostwa pieniądze przeznaczone na inwestycje w szkołach zawodowych zostaną przesunięte na rok 2024

W sumie chodzi o przesunięcie ok. 10,1 mln zł (9.400.000 zł z Polskiego Ładu oraz 754.670 tys. zł ze środków własnych).

- W 2023 roku nastąpi obowiązkowa wypłata zaliczki na rzecz wykonawców, którzy zawrą umowy o wykonawstwo w wysokości 5 proc. wartości zawartych umów. Powyższe zgodne jest z zasadami Rządowego Funduszu Polski Ład. Wypłata ta pochodzić będzie w całości ze środków własnych. Pozostała część wkładu własnego oraz środki Rządowego Funduszu Polski Ład wypłacone zostaną w 2024 roku po zakończeniu robót - informują przedstawiciele starostwa powiatowego w Pleszewie.

Żadna z części zadań zapisanych w przetargach nie została jeszcze rozstrzygnięta, jednak starostwo przygotowuje się do urealnienia kosztów wspomnianych inwestycji.

- Dotychczas w budżecie powiatu na 2023 rok na wyżej wymienione przedsięwzięcie zabezpieczono środki w łącznej kwocie 11.410.000 zł, z czego: 310.000 zł - ze środków własnych na sfinansowanie opracowania dokumentacji projektowo - kosztorysowej przedsięwzięcia, zaś pozostałe środki w wysokości 11.100.000 zł zaplanowano na właściwe prace oraz zakupy inwestycyjne. Po przeprowadzonym postępowaniu przetargowym łączna wartość zadania wyniesie 19.490.130 zł - wyliczają wprost władze starostwa.

Planowane koszty inwestycji w szkołach zawodowych w powiecie pleszewskim:

Ostatecznie, tak mogą wyglądać wstępne koszty planowanych inwestycji (uwzględniają wydatki w roku 2023 oraz 2024):

  • Zadanie nr 1 - Modernizacja obiektów Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie wraz z zagospodarowaniem terenu - planowany koszt: 7 524 976,73
  • Zadanie nr 2 - Modernizacja obiektów Centrum Kształcenia Zawodowego w Pleszewie wraz z zagospodarowaniem terenu - planowany koszt: 7 411 959,99
  • Zadanie nr 3 Modernizacja obiektów Zespołu Szkół Usługowo – Gospodarczych w Pleszewie wraz z zagospodarowaniem terenu - planowany koszt: 3 572 605,52
  • Zadanie nr 4 Zakup pionowego centrum obróbkowego (frezarka CNC) dla Centrum Kształcenia Zawodowego w Pleszewie - planowany koszt: 431 252,76
  • Zadanie nr 5  Wyposażenie dla Stacji kontroli pojazdów w Centrum Kształcenia Zawodowego w Pleszewie - planowany koszt: 239 335,00

CZYTAJ TAKŻE: Szkolnictwo zawodowe w powiecie pleszewskim. Jakich fachowców brakuje? [RAPORT]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy