- Badanie kształcenia zawodowego w powiecie pleszewskim
- Konferencja w sprawie kształcenia zawodowego w powiecie pleszewskim
- Co jest ważne dla uczniów przy wyborze szkoły?
- Pracodawcy: ważna jest lojalność oraz solidność
- Najbardziej poszukiwane zawody w powiecie pleszewskim
- Pracodawcy: nadchodzi niż
- Zachęcają do nauki zawodu
- Nowe kierunki w Pleszewie
- Zatrzymać młodych w powiecie pleszewskim
- Inwestycje i nowa komunikacja
Badanie kształcenia zawodowego w powiecie pleszewskim
Przypomnijmy: już w roku 2021 Powiatowy Urząd Pracy w Pleszewie - przy wsparciu starostwa i miasta Pleszewa - zlecił wykonanie dwóch ważnych badań, które miały być bazą do przeprowadzenie przyszłej reformy szkolnictwa zawodowego, a przynajmniej wytyczenia nowych kierunków działań.Diagnozę odnośnie kształcenia zawodowego w powiecie pleszewskim oraz stanu doradztwa zawodowego w naszych gminach - na zlecenie PUP - przeprowadziła wówczas Pracownia Badania Opinii Publicznej Społeczności Lokalnej i Rynku w Jarocinie.
A warto przypomnieć, że wnioski były wówczas stanowcze: odchodzenie - de facto przez minione dekady - od nauczania w zasadniczych szkołach zawodowych - kosztem np. wybierania przez uczniów liceum, często „dla samej matury”, spowodowało ogromny deficyt fachowców na rynku pracy. Stąd konieczne zmiany - swoiste odwrócenie proporcji i doprowadzenie do powrotu nauczania zawodowego w powiecie pleszewskim.
Wśród propozycji, które padły już dwa lata temu było m.in. uruchomienie w naszych szkołach kształcenia właśnie w tych kierunkach, w których dziś jest deficyt na rynku pracy.
Ponadto ważne są inne, choćby małe kroki - jak np. zwiększenie liczby godzin przedmiotów zawodowych w szkole czy powrót do tradycji nagradzania przedsiębiorców i mistrzów, którzy szkolą młodych. Osobną kwestią są także zachęty młodych do wybierania danego zawodu - także w wymiarze finansowym już na etapie kształcenia.
Konferencja w sprawie kształcenia zawodowego w powiecie pleszewskim
Jak wygląda aktualnie sytuacja?Pod koniec lutego w Zajezdni Kultury zorganizowano konferencję pt. „Kształcenie zawodowe w powiecie pleszewskim”, podczas której przedstawiciele samorządów, szkół oraz rzemieślników wspólnie dyskutowali o tym, jak przekonać absolwentów „podstawówek”, aby wybrali naukę w szkole zawodowej w Pleszewie - a następnie tutaj podjęli pracę.
Podstawą - były przeprowadzone pod koniec 2021 roku badania.
Co jest ważne dla uczniów przy wyborze szkoły?
Jak wylicza dziś wicestarosta pleszewski, Damian Szwedziak, obecnie dla młodych, poszukujących drogi ważnych jest kilka aspektów przy wyborze szkoły.Kluczowe wydają się jednak trzy kwestie: zainteresowania danego ucznia, fakt możliwości łatwiejszego znalezienia pracy po danej szkole, ale także dogodny dojazd do placówki.
fot. Prezentacja wicestarosty Damiana Szwedziaka podczas konferencji pt. "Kształcenie zawodowe w powiecie pleszewskim"
Kolejna ważna sprawa to oczekiwania już późniejszych absolwentów szkół - w kontekście poszukiwania pracy.
Statystyki mówią same za siebie: ponad 81 proc. ankietowanych uczniów szkół w powiecie pleszewskim zadeklarowało, że przede wszystkim po szkole chcą znaleźć „dobrze płatną” pracę. Niecałe 50 proc. zaznacza, że liczy się także praca „dająca satysfakcję”, z kolei ok. 44 proc. wszystkich ankietowanych chciałaby znaleźć zatrudnienie blisko miejsca zamieszkania.
fot. Prezentacja wicestarosty Damiana Szwedziaka podczas konferencji pt. "Kształcenie zawodowe w powiecie pleszewskim"
Pracodawcy: ważna jest lojalność oraz solidność
No dobrze, jakie są z kolei oczekiwania pracodawców na Ziemi Pleszewskiej?Według przeprowadzonych badań, kluczowe dla przedsiębiorców są dwie kwestie: dobra organizacja pracy oraz lojalność i solidność (przy jednoczesnej umiejętności pracy w zespole). Co ciekawe - dużo mniejsze znaczenie mają dla pracodawców oceny na dyplomach.
Najbardziej poszukiwane zawody w powiecie pleszewskim
Jakie z kolei zawody są obecnie najbardziej poszukiwane na naszym rynku pracy?Zgodnie z danymi, w perspektywie do roku 2026 wśród techników są to: mechatronik, mechanik, logistyk, informatyk, ekonomista oraz technik technologii drewna.
fot. Prezentacja wicestarosty Damiana Szwedziaka podczas konferencji pt. "Kształcenie zawodowe w powiecie pleszewskim"
W przypadku szkół branżowych, najbardziej poszukiwane zawody w perspektywie do roku 2026 to: magazynier logistyk, spawacz, ślusarz, kierowca samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz sprzedawca.
fot. Prezentacja wicestarosty Damiana Szwedziaka podczas konferencji pt. "Kształcenie zawodowe w powiecie pleszewskim"
Pracodawcy: nadchodzi niż
Jak zaznaczają dziś sami pracodawcy, mimo zmian w ostatnim czasie na rynku pracy - m.in. w związku z sytuacją na świecie czy ogólnym stanem gospodarki, konieczne są działania, które pozwolą zapewnić fachowców na naszym rynku pracy.
- Rzemiosło od pewnego czasu boryka się z problemami. W sumie szkolimy blisko 300 osób. Przydałoby się, żeby tych uczniów było więcej. Są profesje, w których braków nie ma, np. mechanicy samochodowi czy fryzjerzy - w tych przypadkach nie wszyscy znajdą zatrudnienie, ale murarz w trzech rocznikach jest tylko jeden. Nie wiem, kto będzie w przyszłości budował, robił remonty. To jest tragedia. Nadchodzi niż demograficzny, z każdym rokiem tych uczniów będzie mniej. Musimy współpracować - opisuje Sławomir Pisarski, starszy Cechu Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Pleszewie.
Zachęcają do nauki zawodu
Jak jednak przy tym dodaje starszy cechu, stosowne działania trwają już od dawna.
- Organizowany jest Festiwal Rzemiosła, czy "Noc zawodowców" - to działania, które podejmujemy, aby zachęcić uczniów do nauki zawodu - zaznacza Sławomir Pisarski.
Przedstawiciele szkół zaznaczają z kolei, że kształcenie odbywa się w zawodach, które wybierają sami uczniowie.
- Specyfiką naszej szkoły jest to, że kształcimy w zawodach, które wybierają uczniowie. Od dłuższego czasu nie mamy szewców, zduna, kominiarzy. Krawcową mamy jedną na całą szkołę - informuje Iwona Kałużna, dyrektor Zespołu Szkół Usługowo-Gospodarczych.
Nowe kierunki w Pleszewie
Warto jednak przypomnieć, że pleszewskie szkoły ponadpodstawowe dostosowują się do oczekiwań lokalnego rynku pracy - w ostatnim roku powstały m.in. nowe kierunki w ZST w Pleszewie: Technik mechanik oraz Technik programista.Ponadto w sierpniu minionego roku firma Famot podpisała umowy odnośnie kształcenia uczniów w ramach klasy patronackiej: porozumienie z Zespołem Szkół Usługowo Gospodarczych w Pleszewie podpisano w zakresie kształcenia uczniów w zawodzie operator obrabiarek skrawających a z Zespołem Szkół Technicznych w Pleszewie w związku z utworzeniem klasy patronackiej w zawodzie technik mechanik.
- Chcemy inwestować w kapitał ludzki, to wręcz kluczowe w strategii naszego rozwoju - mówił nam już wcześniej także prezes Famotu Mariusz Derbich.
A warto przypomnieć, że w ramach zachęty do wybierania danego zawodu, Famot wspiera naukę młodych ludzi finansowo - o czym już także pisaliśmy.
Zatrzymać młodych w powiecie pleszewskim
Jak zaznaczają dziś władze powiatu pleszewskiego oraz samego miasta, w kontekście przyszłości edukacji oraz sytuacji na rynku pracy - ważny jest szerszy kontekst - i generalnie próba „zatrzymania” młodych ludzi na naszym terenie.
- Kluczowym zagadnieniem jest nie tylko zachęcenie młodzieży do wyboru konkretnych szkół, ale przede wszystkim odwrócenie trendu związanego z opuszczaniem Pleszewa przez naszych uczniów. To nasz powiat powinien być pierwszym wyborem, pierwszym miejscem, do którego kieruje się młody człowiek, aby zdobywać wykształcenie zawodowe lub ogólnokształcące - zaznacza burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.
Stąd - ważne działania w kontekście np. budowy mieszkań, ale także zapewniania dobrych warunków do życia.
- Nasza rola to tworzenie warunków do kształcenia młodych ludzi, ale również zaoferowanie im czegoś więcej, żeby oni na terenie naszego powiatu pozostali. Kluczowy jest m.in. element własnego mieszkania. Wiadomo, że dla młodych to jest ważna rzecz. Musimy im pokazać, że powiat pleszewski jest dobrym miejscem dla dalszego życia - komentuje Marian Adamek, przewodniczący rady powiatu.
Tymczasem - według najnowszych danych - „tylko” 64 proc. absolwentów podstawówek decyduje się na kontynuację nauki w powiecie pleszewskim. Największą „konkurencją” są dwa pobliskie miasta: Kalisz (tam trafia 14 proc. absolwentów podstawówek) oraz Jarocin (7 proc.).
fot. Prezentacja wicestarosty Damiana Szwedziaka podczas konferencji pt. "Kształcenie zawodowe w powiecie pleszewskim"
Inwestycje i nowa komunikacja
Jak poprawić sytuację?Jak zaznaczają przedstawiciele starostwa, kluczowe są zarówno inwestycje w infrastrukturę, jak i w ludzi.
W przypadku tych pierwszych warto przypomnieć, że władze starostwa pozyskały niedawno aż 9,4 mln zł z "Polskiego Ładu" na poprawę jakości infrastruktury edukacji zawodowej w powiecie pleszewskim - chodzi o ogromne inwestycje w naszych szkołach.
Osobną kwestią są działania związane z poprawą m.in. dostępności do szkół - starostwo wspólnie z gminami pracuje nad uruchomieniem nowej wspólnej komunikacji, która ma pozwolić rozwiązać sygnalizowany przez samych uczniów problem z dojazdem. Poza tym kierunków dalszych działań jest jednak więcej.
- To m.in. dalsza promocja szkolnictwa zawodowego - choćby bezpośrednia w szkołach, także konkursy i festiwale, rozwój doradztwa zawodowego, nawiązywanie dalszych kontaktów, rozwój infrasturkury edukacyjnej i inwestycje w ludzi - uczniów i nauczycieli - wylicza wicestarostwa Damian Szwedziak.
fot. Prezentacja wicestarosty Damiana Szwedziaka podczas konferencji pt. "Kształcenie zawodowe w powiecie pleszewskim"
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.