reklama

Co zabija koty na terenie Polski? Jest komunikat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co zabija koty na terenie Polski? Jest komunikat - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWeterynarze, na terenie kraju alarmowali o tym, że odnotowano przypadki nieznanej wówczas choroby u kotów. Jednak po przeprowadzonych badaniach, Główny Lekarz Weterynarii poinformował, co zabija koty.
reklama

- Jest duża śmiertelność - alarmował tydzień temu SpecVet - Specjalistyczne Przychodnie Weterynaryjne. Jeśli twój pupil ma niepokojące objawy, jak najszybciej skonsultuj je z lekarzem weterynarii.

reklama

Jakie są objawy nieznanej choroby u kotów? 

SpecVet - Specjalistyczne Przychodnie Weterynaryjne - podał, że u zwierząt występują takie objawy:

- hiperglikemia
- otępienie
- sztywność kończyn
- duszność
- anizokoria
- źrenice niereagujące na światło
- drgawki
- ataki padaczkowe
- spadek saturacji
- hipokaliemia
- podniesione parametry AST i CK z krwi
 
Podkreślali, że wszystkie z powyższych objawów powinny być pilnie skonsultowane z lekarzem weterynarii.

Co zabija koty? 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o tym, że w 9 próbkach, które pobrano od padłych kotów z Lublina, Trójmiasta i Poznania wykryto wirusa H5N1.

reklama

- Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew - czytamy w komunikacie.

Również dzisiaj odbyła się także narada sanitarno-epizootyczna. Omówiono na niej plan działania. Do prywatnych klinik weterynaryjnych mają trafić kwestionariusze, które wypełniać będą właściciele chorujących kotów. Tym sposobem, służby mają zamiar wykryć źródło zakażenia wirusem, którego na razie nie udało się ustalić.

Medycy zalecają zachowanie szczególnej ostrożności. Najlepiej nie wychodzić z kotami na spacery, absolutnie nie podawać i nie dopuści do kontaktu z surowym mięsem wieprzowym czy drobiowym, a także z dzikimi ptakami.

reklama

Czy wirus może przenieść się na ludzi? 

Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, prof. Stanisław Winiarczyk w rozmowie z dziennikarką RMF FM Anną Zakrzewską uspokoił, że nie ma takiego zagrożenia, by wirus przenosił się na ludzi.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo