reklama

Czermin. Węgiel zalega w składach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czermin. Węgiel zalega w składach - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTony niesprzedanego węgla - zakupionego przez samorządy w ramach rządowego programu - to spory problem. Jak sytuacja wygląda w Czerminie? Ile węgla zostało na składach? I dlaczego gmina musi organizować dodatkowy odbiór popiołu?
reklama

Czermin - umowę z PGE Paliwa na sprzedaż węgla - podpisał już w listopadzie ubiegłego roku. Pierwsze zapotrzebowanie złożone przez gminę opiewało na 375 ton czarnego złota (orzech - 125 ton i groszek - 250 ton).

- W związku z realnym zapotrzebowaniem, skorygowano zamówienie - domawiając 125 ton opału w asortymencie orzech, a więc łączne zapotrzebowanie złożone przez gminę do końca roku 2022 opiewało na 500 ton (250 ton orzech i 250 ton groszek) - podaje wójt Czermina, Sławomir Spychaj.

Transportem, składowaniem i dystrybucją zajęło się 5 firm.

- Zleciliśmy to zadanie wszystkim podmiotom zajmującym się sprzedażą węgla na terenie naszej gminy - dodaje włodarz. 

Wójt Czermina o jakości węgla dostarczanego mieszkańcom i dodatkowym odbiorze popiołu

Spółka PGE Paliwa wyznaczyła punkt odbioru opału w miejscowości Włoszakowice (powiat leszczyński). Ustalona cena dla mieszkańca za tonę (obie frakcje) - wynosiła 1.900 zł brutto.  

reklama

- Gmina Czermin nie miała żadnego wpływu na jakość węgla, który - według przesyłanych certyfikatów - pochodził z Kolumbii, Indonezji i Tanzanii - tłumaczy wójt Czermina. - Docierały do nas sygnały od mieszkańców - głównie do moich pracowników, że jakość węgla pozostawia wiele do życzenia.

Pokłosiem tego jest ilość popiołu, który od początku roku zgromadzili mieszkańcy.

- Możemy zaobserwować wzrost ilości popiołu ok. 17,5 %, tak więc średnia miesięczna wynosi w granicach 40 ton - tłumaczy Sławomir Spychaj. - Zresztą okres grzewczy również był w tym roku dłuższy - dopowiada wójt.

Dlatego właśnie podjęto decyzję o zorganizowaniu dodatkowego odbioru, który odbędzie się 15 czerwca. Kubły w dniu zbiórki muszą zostać wystawione przed posesję, do godziny 7.00 rano. Przypominamy, że popiół musi być gromadzony w pojemnikach 80 l lub maksymalnie 120 l. Ten wystawiony w pojemnikach 240 l nie będzie odbierany, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia kubła.

reklama

Sprzedaż końcowa węgla w Czerminie 

Pierwszy węgiel - po wspomnianych preferencyjnych cenach - na teren gminy Czermin dotarł na początku grudnia ubiegłego roku. Łącznie w sezonie grzewczym 2022/23 przywieziono 592,84 tony (orzech - 257, 86 tony i groszek - 334,98 tony).

 - W sumie gmina Czermin rozdystrybuowała 590,68 ton węgla. Uważam, że jako samorząd bardzo dobrze poradziliśmy sobie z tym zadaniem. W tym miejscu chcę podziękować pracownikom za to, że na bieżąco kontrolowali stany i sytuację, a także przedsiębiorcom handlujących węglem za wzorową współpracę. Dzięki nim nie zostaliśmy z tonami niesprzedanego węgla - ocenia Sławomir Spychaj.

Pozostała ilość opału (orzech - 1,18 t, groszek - 0,98 t) została zgłoszona do sprzedaży końcowej. Wnioski o zakup preferencyjny można składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Czerminie do 30 czerwca. Cena za tonę paliwa stałego wynosi nadal 1.900 zł brutto. Wnioski o zakup będą rozpatrywane w kolejności wpłynięcia. Co jeśli nikt nie kupi węgla, który został?

reklama

- Postępujemy zgodnie z procedurami. Jeśli nikt nie kupi towaru po tej cenie, to albo ją obniżymy, albo przekażemy na rzecz jakiejś instytucji gminnej, ale na to muszą nam pozwolić przepisy prawne. Tych, póki co, nie ma - precyzuje Spychaj.  

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama