Reklama

Linia kolejowa przetnie drogi i pola. Podzieli miejscowości w gminie Czermin

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie poglądowe

Linia kolejowa przetnie drogi i pola. Podzieli miejscowości  w gminie Czermin  - Zdjęcie główne

foto zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozbudowa linii kolejowych planowana na terenie powiatu pleszewskiego budzi niepokój mieszkańców.

W ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego ma powstać w Polsce nowe lotnisko oraz kolejne linie kolejowe.

Jedna z „nitek” konkretnie nr 85 ma przebiegać przez powiat pleszewski m.in. przez gminę Czermin.

- Przedstawiciele spółki odwiedzili mnie miesiąc temu i zakomunikowali temat, a także pokazali przebieg 8 opracowanych dla tej inwestycji wariantów – mówi nam wójt Sławomir Spychaj.

Aż trzy z nich przebiegają przez tereny gminy Czermin.

– Dwa warianty tną gminę bardzo ostro w rejonie samego Czermina, Woli  Duchownej, Mamot, Skrzypni, Strzydzewa  i Pieruch. Jeden nieco mniej, ale też nas dotyczy – tłumaczy wójt i zapowiada protest w tej sprawie. 

Linia kolejowa w Czerminie. Dramat dla ludzi

Postęp i rozwój technologii – jak przyznaje Sławomir Spychaj - rządzi się swoimi prawami, ale uważa, że w całej tej dyskusji nie można zapominać o mieszkańcach. 

- Trzeba brać pod uwagę dramaty ludzi. To nie jest sytuacja, że gdzieś to sobie polami pójdzie. Trasy będą przecinały drogi gminne i powiatowe, pola,  podzielą miejscowości na części - wylicza Sławomir Spychaj.

Nie przekonują go argumenty, że dzięki nowej linii skróci się czas dojazdu np. do Poznania.

- Argument, że z Kalisza do Poznania sobie pojadę pół godziny, to może dotyczyć mieszkańców Kalisza i Poznania, a nie mieszkańców Czermina. Ktoś kto stoi z boku i rysuje kreski na mapie widzi to inaczej, niż my tutaj na miejscu - tłumaczy wójt.

I pyta? 

- Czy ktoś bierze pod uwagę ludzi? To są domy, drogi, gospodarstwa rolne, pola. Trzeba będzie ciągnikiem np. jeździć nie wiem ile kilometrów, bo pole będzie po drugiej stronie linii kolejowej – obrazuje zbulwersowany Sławomir Spychaj. 

Linia kolejowa CPK w Czerminie. Jesteśmy przeciwni 

Dlatego -  jak mówi -  nie zamierza czekać z założonymi rękami. 

- Z tych 8 wariantów mają być wybrane 4, a z tych czterech firma opracowuje jeden rekomendowany do RDOŚ. Nie będziemy czekać – zapowiada. 

Rada gminy Czermin już podjęła stosowne stanowisko w tej sprawie.   

- Jesteśmy przeciwni tej inwestycji, bo wpłynie ona negatywnie na wszystko. Na obniżenie szeroko pojętej wartości gminy Czermin – uważa wójt.

Zaplanowano też spotkania z mieszkańcami. 

- Do każdemu domu w gminie trafiła ta informacja przy okazji roznoszenia przez sołtysów nakazów płatniczych i maseczek. Jeżeli ktokolwiek nie zdąży lub termin spotkania mu nie pasuje zapraszam bezpośrednio do urzędu,  tam na miejscu wyjaśnimy wszystkie wątpliwości i odpowiemy na  pytania. Ta sprawa dotyczy nas wszystkich – podkreśla Sławomir Spychaj. 

Terminy spotkań na terenie gminy Czermin:

  • Czermin i Wola Duchowna  - 28 lutego 2022 roku o godz.10.00  w sali Ośrodka Kultury w Czerminie
  • Mamoty  - 28 lutego 2022 roku o godz.13,00 w sali Klubu „Iskra”
  • Pieruchy  - 1 marca 2022 roku o godz. 10.00 w sali  wiejskiej w Pieruchach
  • Strzydzew  -  1 marca 2022 roku  godz. 13.00 w sali wiejskiej w Strzydzewie
  • Skrzypnia  - 2 marca 2022 roku o godz. 12.00 w sali wiejskiej w Skrzypni
UWAGA, jak informuje wójt, będzie także kolejne - dodatkowe spotkanie - dla osób, ktorym nie pasują pierwsze terminy i poranna godzina.

- Wobec powyższego, iż proponowane warianty przebiegają na obszarze miejscowości Czermin, Wola Duchowna, Mamoty, Skrzypnia, Strzydzew i Pieruchy zapraszam na spotkanie mieszkańców, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli wziąć udziału w spotkaniach, które odbędą się w dniach 28.02.2022r., 01.03.2022r. i 02.03.2022r. w dniu 02 marca 2022 r., o godzinie 18.00 w sali Ośrodka Kultury w Czerminie (wszystkie spotkania są spotkaniami otwartymi  dla  mieszkańców) - informuje wójt Czermina Sławomir Spychaj,

Mapa poglądowa  przygotowana przez Firmę BBF sp.zo.o., która działa w imieniu  spółki Centralny Port Komunikacyjny Sp. zo.o. z siedzibą w Warszawie.

ŹRÓDŁO:  https://www.cpk.pl/pl/inwestycja/ssl/k09

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy