reklama
reklama

Czy do Pleszewa wróci wojsko?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy po kilku dekadach od opuszczenia pleszewskich koszar przez żołnierzy 20 Pułku Artylerii Przeciwpancernej, a tym samym likwidacji jednostki w Pleszewie, do naszego miasta znów wrócą wojskowi? Pisma – sugerujące możliwe ruchy – trafiły do starostwa i miasta. Co z kolei odpowiada nam MON?
reklama

Informacja o możliwym powrocie wojska do Pleszewa zelektryzowała część mieszkańców miasta.

Wojsko w Pleszewie. Przez dekady stacjonował tu 20 Pułk Artylerii Przeciwpancernej

W przestrzeni publicznej od jakiegoś czasu krążą – na razie nieoficjalne - informacje o scenariuszu zakładającym ponowną lokalizację wojska na naszym terenie. Ponowną, ponieważ, jak warto przypomnieć, jeszcze ponad trzy dekady temu w służbie czynnej znajdowało się u nas aż kilkuset żołnierzy.

Stacjonowali w koszarach, które znajdowały się na terenach obecnie zajmowanych przez Ochotnicze Hufce Pracy. Ostatecznie – na początku lat 90. minionego wieku jednostkę w Pleszewie jednak zlikwidowano, przenosząc żołnierzy do Żar, a w kolejnych latach sam 20 Pułku Artylerii Przeciwpancernej został rozformowany.

I tak – zakończyła się historia pleszewskich koszar, które wybudowane zostały 110 lat temu...

Czy aby jednak na pewno zakończyła?

Czy do Pleszewa wróci wojsko?

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, do naszych samorządów miały wpłynąć w maju pisma od przedstawicieli wojska, w których prosi się wprost o wskazanie możliwych miejsc, w których żołnierze mogliby – ewentualnie - stacjonować

Postanowiliśmy zweryfikować wspomniane informacje. I – jak się okazuje – coś może być na rzeczy...

Fakt korespondencji od wojska potwierdzają nam dziś krótko władze urzędu w Pleszewie oraz władze pleszewskiego starostwa.

- Mogę potwierdzić, że do urzędu miasta wpłynęło pismo od przedstawicieli wojska, odnośnie wskazania możliwych lokalizacji – mówi „Życiu Pleszewa” burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.

O tym, że pojawiły się zapytania w tej sprawie, mówi również szef powiatu.

– Potwierdzam, że otrzymaliśmy pismo – mówi „Życiu Pleszewa” Maciej Wasielewski, starosta pleszewski.

Według informacji, do jakich dotarło „Życie Pleszewa” – nasze samorządy wskazały ostatecznie trzy możliwe lokalizacje: chodzi o tereny Karczemki, gdzie odbywały się już m.in. wielokrotnie ćwiczenia wojskowe, ponadto stary budynek w rejonie ODR w Marszewie oraz, a może przede wszystkim – co zresztą wydaje się najbardziej zrozumiałe – tereny po byłych pleszewskich koszarach, w których obecnie siedzibę mają Ochotnicze Hufce Pracy.

Same władze OHP o sprawie jednak dziś oficjalnie nie wiedzą.

- Nie trafiły do nas żadne pisma - mówi "Życiu Pleszewa" Sylwia Kordylas, wicedyrektor OHP w Pleszewie.

Pozostaje pytanie: co dalej?

Czy wojsko rzeczywiście ma w planach powrót do Pleszewa? A jeśli tak - to w jakim konkretnie kształcie i w jakiej liczbie? 

Zapytaliśmy o sprawę bezpośrednio Centrum Operacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej

W środę, 24 maja, otrzymaliśmy odpowiedź.

MON na razie ucina wspomniane spekulacje.

- Obecnie nie ma planów powrotu wojska do Pleszewa - odpisali "Życiu Pleszewa" przedstawiciele wydziału prasowego Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej.

Co oznaczają więc wspomniane pisma?

Nieoficjalnie mówiło się, że w Pleszewie mogliby stacjonować żołnierze z pobliskiej jednostki – w Jarocinie.

Próbowaliśmy skontaktować się więc także bezpośrednio z przedstawicielami 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk im. generała Stanisława Taczaka – jednak tu nasze pytania pozostały - przynajmniej do tego momentu - bez odpowiedzi. 

Do tematu wrócimy.

Warto na koniec zaznaczyć, że równolegle w tle jest też inna kwestia - odnośnie Karczemki. Przypomnijmy: terenem Karczemki, należącym do Skarbu Państwa i będącym od lat w zarządzie starosty pleszewskiego od dawna zajmują się przedstawiciele LOK. Tymczasem w planie jest wykupienie Karczemki przez Lasy Państwowe. Teren może służyć leśnikom m.in. do szkoleń - z przysposobienia obronnego.

Ponadto - mówiąc o dywagacjach odnośnie możliwego powrotu wojska do Pleszewa - warto na koniec przypomnieć także szerszą zapowiedź rządzących - w tym ustawę o obronie ojczyzny z minionego roku - zakładającą rozbudowę infrastruktury i bazy szkoleniowej Wojska Polskiego.

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu oraz Ministerstwa Obrony Narodowej – przez kolejne lata potencjał naszego wojska ma wzrosnąć trzykrotnie.

Co myślicie o sprawie? 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama