Reklama lokalna
reklama

Czy uważasz, że zmiany w ustawach o sądach są Polsce potrzebne? [ANKIETA]

Opublikowano:
Autor:

Czy uważasz, że zmiany w ustawach o sądach są Polsce potrzebne? [ANKIETA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Dziś, w nocy z środy na czwartek, po burzliwych obradach sejmowa Komisja Sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała - w głosowaniach blokowych - wszystkie poprawki opozycji do projektu o Sądzie Najwyższym. Poprawki PiS zostały zaopiniowane pozytywnie.

Opozycja grzmi, że takie działania w Sejmie, to łamanie prawa i konstytucji RP, podobnie jak treści ustaw o sądownictwie, zgłaszanych przez PiS. I oni, i środowiska sędziowskie oraz adwokackie wciąż alarmują, że PiS chce podporządkować wymiar sprawiedliwości politykom, co jest niedopuszczalne w państwie demokratycznym, w państwie prawa.

PiS ma ten temat odmienne zdanie. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślał w Sejmie, że zmiany są potrzebne bo: standardy etyczne w Sądzie Najwyższym muszą zostać podniesione.

Komentując wypowiedzi I prezes SN Małgorzaty Gersdorf o większym zaufaniu do sędziów niż parlamentarzystów, Ziobro powiedział, że: "to nie posłowie kradli wiertarki, pendrivy, kiełbasę, spodnie". - Pani prezes niestety nie jest w stanie wyprowadzić wniosku, że jest problem, kryzys związany z poczuciem standardów moralnych, zasad etyki części środowiska sędziowskiego – mówił minister. - Nie, pani prezes Gersdorf jest skłonna upatrywać problemu w mediach i w prasie i ewentualnie w tych politykach, którzy chcą z tych afer, które ujawniają się każdego dnia, wyciągać wnioski – dodał. - Ten sielankowy obraz to wyłącznie pobożne życzenia pani prezes – podkreślił minister. Dodając, iż do ludzi trafia każdego dnia informacja o nieprawidłowościach czy patologiach w sferze wymiaru sprawiedliwości.

"Nie ma podstaw do likwidacji Sądu Najwyższego" – mówiła z kolei w Sejmie prezes SN Małgorzata Gersdorf. Dodała, że likwidacja SN następuje po „bezprecedensowym ataku na wymiar sprawiedliwości”. - Zwracam się do przedstawicieli narodu, jako przedstawiciel polskiego sądownictwa, któremu naród przez przyjętą konstytucję powierzył ochronę swoich praw i wolności. Zwracam się do polskich posłów, by wskazać, że nie ma podstaw do likwidacji Sądu Najwyższego - powiedziała podczas debaty nad projektem PiS ustawy o SN. - Ten atak jest na sędziów, którzy mają być: leniwi, skorumpowani, nieetyczni. Natomiast ostatnio pojawiły się takie osobiste ataki na mnie, jako pierwszego prezesa SN, profesora prawa, który został mianowany, który został mianowany! - muszę przekrzyczeć państwa śmiech - mówiła Gersdorf.

O tym, że projekt ustawy o SN, zmieniający w sposób zasadniczy sposób funkcjonowania sądu, w sposób ewidentny godzi w polską tradycję konstytucyjną, tradycję demokratycznego państwa prawnego - powiedział też w Sejmie przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa. Jak zaznaczył, projekt w "sposób oczywisty" jest niezgodny z konstytucją.

Polacy wyszli na ulice. Ci, którzy protestują, uważają, że jest to zamach na wolność kraju, na demokrację i trójpodział władzy. A jak Ty uważasz? Weź udział w naszej sondzie i napisz komentarz ze swoim zdaniem! Najciekawsze opublikujemy w "Życiu Pleszewa".
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE