Reklama

Czy zabytkowy pałac DPS w Fabianowie doczeka się wielkiego remontu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zbudowany na początku minionego wieku pałac w Fabianowie, w którym od lat swoją siedzibę ma DPS – może wreszcie doczekać się dużego remontu. Starostwo powiatowe w Pleszewie złożyło wniosek o dofinansowanie tej dużej inwestycji - w ramach rządowych środków. W sumie chodzi o ok. 3,5 mln zł.

Pałac, w którym dziś swoją siedzibę ma DPS w Fabianowie – to miejsce z ciekawą historią. 

Historia pałacu w Fabianowie

Budowla, wzniesiona ok. 1900 roku dla rodziny Küttnerów przez lata stanowiła majątek pruskich zarządców. W czasie niemieckiej okupacji miejsce to było siedzibą Hitlerjugend, z kolei tuż po II wojnie światowej schronienie znajdowali tutaj Polacy powracający do kraju.

Później, przez jakiś czas terenem przypałacowym zarządzał Wojewódzki Związek Spółdzielni Mleczarskich w Poznaniu, by ostatecznie - z początkiem 1973 roku zespół pałacowo-parkowy w Fabianowie został przekształcony w Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych.

Z początkiem lat 90. minionego wieku obrał znaną nam już dziś doskonale nazwę - Dom Pomocy Społecznej w Fabianowie.

Przypomnijmy: obecnie teren ten jest miejscem stałego pobytu kobiet niepełnosprawnych intelektualnie oraz przewlekle chorych psychicznie.

Pałac w Fabianowie jest w rejestrze zabytków

Warto zaznaczyć, że fabianowski pałac jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków – mimo upływu czasu wciąż zachwyca z daleka swoją architekturą.

Przez minione lata przechodził różnego rodzaju modernizacje – pomieszczenia pałacu przekształcano tak, by były jak najbardziej funkcjonalne dla pensjonariuszek, powstało m.in. zaplecze sanitarne, zainstalowano także windy dla niepełnosprawnych.

Ostatnie większe roboty przeprowadzono w latach 2007–2008 – kiedy  wymieniono stolarkę okienną i drzwiową w budynku pałacu - zgodnie z ówczesną decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Kilka lat później zrewitalizowano też nieco sam park.

Pomimo tego, budowla wciąż wymaga jednak sporych nakładów inwestycyjnych, które - w związku z faktem, że obiekt jest zabytkiem – do tanich nie należą.

Powiat chce zmodernizować pałac i teren w Fabianowie

Niedawno pojawiło się jednak światełko w tunelu - na pozyskanie potrzebnych środków.

Władze powiatu pleszewskiego wzięły bowiem udział w naborze do Rządowego Program Odbudowy Zabytków”, który nazwany został potocznie „Polskim Ładem dla kultury”.

Przypomnijmy: zgodnie z założeniami, wnioski, które otrzymają wsparcie, mogą liczyć nawet na 98 proc. dofinansowania, a starać się można o pieniądze rzędu od 150 tys. zł do nawet 3,5 mln zł. Nabór trwał do końca marca – w przypadku pozytywnej weryfikacji można uzyskać bezzwrotne dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków.

- Złożyliśmy w sumie dwa wnioski w tym naborze – jeden na budynek przy ul. Podgórnej w Pleszewie, drugi właśnie na DPS w Fabianowie – przyznaje w rozmowie z „Życiem Pleszewa” Maciej Wasielewski, starosta pleszewski.

Jak zaznacza, w obydwu przypadkach starostwo walczy o maksymalne kwoty dofinansowania – czyli 3,5 mln zł. 

Co konkretnie może się zmienić – jeśli uda się zdobyć wspomniane pieniądze?

– Planowane prace dotyczą remont dachu, elewacji, ale także otoczenia zewnętrznego parku – mówi nam starosta pleszewski.

Na razie nie są jeszcze znane terminy rozstrzygnięć wspomnianych naborów.

Warto przypomnieć, że w przypadku gminy Dobrzyca trwają także starania o remont dworku w Trzebinie – pisaliśmy o tym wcześniej na zpleszewa.pl i w „Życiu Pleszewa”.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy