Temat remontu chodnika na dobrzyckim rynku ciągnie się już od dawna. Sprawa co jakiś czas jest przypominana zarówno przez samych mieszkańców, jak i przez radnych – gminnych i powiatowych.
– To jednak wstyd, żeby tak reprezentacyjne miejsce, jakim jest rynek, wyglądało tak, jak wygląda – mówi wprost jeden z mieszkańców, który skontaktował się niedawno z naszą redakcją.
– Coś, co powinno być poniekąd naszą wizytówką – tylko odstrasza. I utrudnia normalne poruszanie się – zaznacza mężczyzna.
I uzasadnia:
Stare wielkie płyty odchodzą już od nawierzchni. Z jednej strony pękają, co już samo w sobie wygląda źle, ponadto albo się zapadają - albo wypychane są przez korzenie drzew – w zależności od miejsca. Nie wygląda to estetycznie, i na pewno nie przynosi nam chluby – komentuje mieszkaniec gminy. – Tyle się kiedyś mówiło o rewitalizacji rynku, o wielkich zmianach, jakie mogą tutaj być. Spotkania były z ludźmi. I co? I nic. Cisza. A chodnik dalej straszy – podsumowuje smutno czytelnik.
No właśnie, czy jest szansa na zmiany? O planowanej rewitalizacji rynku w Dobrzycy rzeczywiście mówi się od dawna. Wspomniane plany dotyczyły nie tylko zmiany nawierzchni, ale generalnie nowej koncepcji rynku.
Dobrzyca. Trzy warianty rewitalizacji rynku
Przypomnijmy: studenci wydziału architektury Politechniki Poznańskiej stworzyli swego czasu niemal 50 różnych koncepcji przeobrażenia serca miasta. Wszystko w ramach konkursu, jaki ogłosił samorząd. Ostatecznie wybrano trzy prace możliwe do zaakceptowania przez konserwatora zabytków, a następnie - spośród wspomnianych trzech wariantów – sami mieszkańcy Dobrzycy - na specjalnym spotkaniu – dokonali ostatecznego wyboru.
Wedle zwycięskiej koncepcji rynek miałby być wyłożony kostką granitową w trzech kolorach - ułożoną w duże kwadraty. Pomnik ma być przesunięty do centrum rynku, duży herb gminy ma być na środku, a 25 miejsc postojowych i 3 dla niepełnosprawnych przy urzędzie i kościele. Poza tym w planach jest czterometrowa jezdnia, nasadzenia drzew i krzewów, cztery fontanny z ławkami w narożnikach placu, stojaki na rowery, tablice informacyjne…
Niestety jednak – choć wizje są piękne – wciąż brakuje najważniejszego – czyli pieniędzy. A warto przypomnieć, że inwestycja szacowana była nawet na ok. 3 mln zł. Tymczasem cały tegoroczny budżet inwestycyjny Dobrzycy – na rok 2021 - to nieco ponad 2 mln zł…
Burmistrz już wcześniej mówił jednak wprost: bez wsparcia z zewnątrz, gmina nie jest w stanie zrealizować tak wielkich prac.
- Dopóki nie będzie na to pieniędzy unijnych, nie uda nam się to. Szukamy cały czas programów, środków - podkreślał już kilkukrotnie na łamach „Życia Pleszewa” Jarosław Pietrzak.
Dobrzyca. Czy uda się przebudować chodnik?
Co z kolei choćby z samym chodnikiem, na który od dawna narzekają mieszkańcy? Temat poruszają co jakiś czas radni. Niedawno – we wrześniu tego roku – temat znów – podobnie zresztą jak w roku ubiegłym - przypomniał radny Karol Banaszak.
W swojej najnowszej interpelacji prosi – właśnie w imieniu mieszkańców – o wymianę lub naprawę chodnika przy kościele p.w. Św. Tekli w Dobrzycy.
– Uważam, że obecny stan techniczny chodnika, t.j. popękane płytki, ubytki oraz nierówności wpływają negatywnie na jego funkcjonalność jak i estetykę – opisuje radny.
Co na to władze powiatu, które odpowiadają za wspomniany teren? Starosta pleszewski obiecuje, temat będzie analizowany przy okazji planowania kolejnych zadań drogowych. A tych – ze względu na ogromny obszar – jest o wiele więcej niż pieniędzy.
- Ograniczone możliwości powiatu uniemożliwiają podjęcie robót budowalnych na wszystkich odcinkach dróg powiatowych – zaznacza wprost starosta Maciej Wasielewski.
Zaraz jednak dodaje:
Zapewniam, że w przyszłości w analizach związanych z kolejnymi zadaniami drogowymi, możliwość realizacji wskazanej przez pana radnego inwestycji będzie brana pod uwagę – odpowiada na koniec Maciej Wasielewski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.