Reklama

Pleszew. Czy repliki krzyży powstańczych mogą być kiedyś ponownie rozdawane?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Dali znać Czy repliki krzyży – które przed laty pleszewski urząd rozdawał podczas specjalnej akcji – są jeszcze dostępne dla rodzin bohaterów Powstania Wielkopolskiego? O sprawę zapytała nas wnuczka jednego z powstańców, pochowanego na pleszewskim cmentarzu.

Pleszew. Czy krzyże na groby powstańców są jeszcze dostępne dla rodzin?

Do naszej redakcji zgłosiła się jedna z mieszkanek Pleszewa. Jak opowiada, niedawno wymieniała nagrobek swojego dziadka – powstańca wielkopolskiego.

– Niestety, podczas wymiany ułamał się powstańczy krzyż, które rodziny powstańców przed laty otrzymywały dzięki specjalnej akcji w urzędzie miasta – opowiada kobieta.

Zastanawia się: czy możliwe jest ponowne uzyskanie repliki takiego krzyża?

- Byłam niedawno w tej sprawie w urzędzie miasta zapytać się bezpośrednio, jednak nikt z pracowników nie kojarzył wówczas tematu, cała akcja była zresztą dawno - kilkanaście lat temu – mówi nam mieszkanka.

W jej imieniu, postanowiliśmy sprawdzić szerzej sprawę.

Wspomniana przez mieszkankę akcja miała miejsce w roku 2009. Ówczesny burmistrz Pleszewa Marian Adamek zorganizował 13 lat temu spotkanie z przedstawicielami rodzin żołnierzy – bohaterów powstania wielkopolskiego – by wręczyć im repliki krzyży z przeznaczeniem do montażu na nagrobkach. Warto zaznaczyć, że wówczas samorząd nie tylko ufundował same odznaczenia, ale pokrył także koszty ich montażu na nagrobkach. W sumie przekazano wówczas kilkadziesiąt takich replik.

Pleszew. Czy krzyże na groby powstańców będą znów rozdawane?

Pozostaje pytanie: czy po tylu latach jest jeszcze jakaś szansa, aby wspomniane oznaczenie nagrobka ponownie uzyskać? Zapytaliśmy o to władze miasta.

– Niestety, nie mamy ich już w urzędzie, akcja była jednorazowa. Być może w przyszłości ją wznowimy, ale to potrwa, ponieważ krzyże były robione na zamówienie – odpowiada nam Anna Bogacz, rzecznik pleszewskiego urzędu.

Przypomnijmy: większość grobów powstańców – ponad 40 - zlokalizowana jest na cmentarzu przy ulicy Kaliskiej w Pleszewie. Pozostałe znajdują się na nekropolii przy kościele pw. św. Floriana, cmentarzu komunalnym oraz na terenie całego powiatu. Kilka kolejnych, to teren całej Polski - od Sochaczewa aż po Bydgoszcz.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy