Reklama

Zmarł Mirosław Mozdyniewicz, syn generała Mieczysława Mozdyniewicza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Dali znać W Stanach Zjednoczonych zmarł w kwietniu Mirosław Mozdyniewicz, syn generała Mieczysława Mozdyniewicza - dowódcy pleszewskiego 70. Pułku Piechoty w latach 1927-1935.

W kwietniu w USA zmarł Mirosław Mozdyniewicz - syn Mieczysława Mozdyniewicza, byłego dowódcy pleszewskiego 70. Pułku Piechoty.

O sprawie poinformował nas jeden z Czytelników.

Przypomnijmy: cztery lata temu w Pleszewie odbyła się wielka uroczystość - z udziałem wojsk, władz samorządowych, państwowych oraz rodziny generała, związana z pośmiertnym awansem ojca Mirosława - Mieczysława Mozdyniewicza

Syn generała - Mirosław Mozdyniewicz - nie mógł być wówczas osobiście na miejscu, jednak wystosował list, w którym podkreślał, jak ważną rolę w życiu generała i rodziny odgrywał właśnie Pleszew.

- Mój ojciec często wspominał swój 8-letni pobyt w Pleszewie jako najszczęśliwszy okres w swoim życiu. Tu założył rodzinę, tu zawarł wiele znajomości - opisywał przed laty Mirosław Mozdyniewicz.

Jak się dowiedzieliśmy, ciało Mirosława Mozdyniewicza ma zostać sprowadzone do Polski. 6 czerwca zaplanowano w Słupsku jego pogrzeb. To właśnie w Słupsku znajduje się grób Mieczysława Mozdyniewicza, który pochowany jest tam wraz z żoną, Anielą.

Przypomnijmy: Mieczysław Mozdyniewicz pleszewskim pułkiem dowodził przez osiem lat - w latach 1927-1935. W tym czasie bardzo zżył się z miejscową społecznością, poznał tutaj wielu życzliwych mu ludzi, m.in. swoją przyszłą żonę Anielę Janiak.

To właśnie Mieczysław Mozdyniewicz rozbudował w okresie międzywojennym dawne pruskie koszary w Pleszewie. Za jego czasów powstały tam m.in. stajnie dla koni, kuźnia, pralnia i magazyny.

Na miejscu funkcjonowała także szkoła pułkowa, w której uczono m.in. analfabetów, a dla dzieci oficerów zorganizowano nawet przedszkole.

Duży nacisk kładziono na tężyznę fizyczną. Z inicjatywy dowódcy pułku - właśnie Mieczysława Mozdyniewicza - wybudowano przy koszarach w Pleszewie stadion, który w tamtych czasach był jednym z najnowocześniejszych w całym kraju.

Na miejscu zorganizowano także orkiestrę pułkową. 

W 1930 roku 70 Pułk Piechoty otrzymał swój sztandar. W tym samym roku - podczas obchodów setnej rocznicy wybuchu powstania listopadowego w Pleszewie - przed koszarami odsłonięto uroczyście także pomnik Józefa Piłsudskiego, który dziś już nie istnieje.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy