Reklama

Nazwa placu im. Mieczysława Mozdyniewicza w Pleszewie zostanie zmieniona [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas najbliższej sesji rady w Pleszewie, radni pochylą się nad uchwałą, która zakłada zmianę nazwy placu przy zbiegu Alei Wojska Polskiego i ul. Sportowej.

Zmienią nazwę placu w Pleszewie

Plac pułkownika Mieczysława Mozdyniewicza w Pleszewie już wkrótce zmieni swoją nazwę. To efekt wniosku, który zgłoszono podczas zebrania osiedla "Wojska Polskiego" w Pleszewie. Relacjonowaliśmy je szeroko na naszej stronie:

Przypomnijmy: podczas wspomnianego zebrania Jacek Tomczak zaapelował do władz miasta, by zmieniły nazwę skweru - w związku z pośmiertnym awansem Mieczysława Mozdyniewicza, który miał miejsce w roku 2019.

– Od trzech lat jest on generałem. A na nazwie placu jest pułkownik. Niech ludzie, którzy przyjadą do Pleszewa wiedzą, że jest on generałem – apelował Jacek Tomczak.

Obecny wówczas na spotkaniu wiceburmistrz Pleszewa Andrzej Jędruszek przyznawał, że wniosek jest zasadny.

Będzie plac im. generała brygady Mieczysława Mozdyniewicza

I jak się okazało - na realizację wniosku nie trzeba było długo czekać - reakcja władz w tej sprawie okazała się bardzo szybka.

Już podczas najbliższej sesji rady, którą zaplanowano na 21 kwietnia - radni pochylą się nad uchwałą, która zakłada zmianę nazwy placu - a konkretniej wspomnianego stopnia Mieczysława Mozdyniewicza. Zamiast "pułkownika" będzie "generał brygady".

- Nadaje się nazwę placowi położonemu w miejscowości Pleszew, przy zbiegu ulic Aleje Wojska Polskiego i Sportowej, oznaczonego nr działki 2492/4, nazwę generała brygady Mieczysława Mozdyniewicza - brzmi treść wspomnianej uchwały.

Kim był Mieczysłw Mozdyniewicz dla Pleszewa?

Przypomnijmy: Mieczysław Modzyniewicz - dawny dowódca  pleszewskiego 70 Pułku Piechoty w Pleszewie - jest postacią wyjątkową. To bohater, wybitny dowódca, patriota dowodzący dywizją w czasie walk nad Bzurą. We wrześniu 1939 roku trafił do niewoli niemieckiej, w której przebywał  przez pięć lat. Tam również walczył z okupantem zarzucając Niemcom m.in. łamanie Konwencji Genewskiej. Za to wielokrotnie był surowo karany i skazywany na izolację w bardzo ciężkich warunkach.

Dla Pleszewa jest to postać szczególna. Podczas dowodzenia 70. Pułkiem Piechoty w latach 1927-1935 w dość innowacyjny, jak na ówczesne czasy, dowodził swoją kompanią. Mocno stawiał na dobre wyszkolenie fizyczne swoich podopiecznych, toteż  z jego inicjatywy w Pleszewie powstał stadion sportowy usytuowany tuż obok koszar, gdzie funkcjonuje do dziś.

Jego żołnierze mieli nie tylko swoje obowiązki, ale i też dobrze zorganizowany czas wolny. Walczył z analfabetyzmem, dlatego uruchomił w pułku szkołę, do której chodzili również ci, którzy chcieli poszerzać swoją wiedzę. Zorganizował też teatr i bibliotekę, a dla miłośników tężyzny fizycznej-kółka sportowe. 

W roku 2019 prezydent Polski Andrzej Duda mianował pośmiertnie płk. dypl. Mieczysława Modzyniewicza - dowódcę pleszewskiego 70. Pułku Piechoty w latach 1927-1935 - na stopień wojskowy generała brygady. W mieście odbyła się w związku z tym specjalna uroczystość.

W GALERII PRZYPOMINAMY ZDJĘCIA Z DUŻEJ UROCZYSTOŚCI, JAKA MIAŁA MIEJSCE W PLESZEWIE W ROKU 2019 - W ZWIAZKU Z POŚMIERTNYM AWANSEM MIECZYSŁAWA MOZDYNIEWICZA

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy