Reklama

Dobrzyca. Dzieła malarzy młodopolskich już w Muzeum Ziemiaństwa

Opublikowano:
Autor:

Dobrzyca. Dzieła malarzy młodopolskich już w Muzeum Ziemiaństwa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Otwarcie wystawy Echa Młodej Polski "Malarstwo przełomu XIX i XX wieku" odbyło się w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Obrazy - Malczewskiego, Boznańskiej i Fałata - z prywatnej kolekcji - można oglądać do 2 kwietnia przyszłego roku.

Zgromadzoną licznie publiczność na wstępie przywitał dyrektor muzeum - Wiesław Kaczmarek. Wśród gości znaleźli się m.in. pracownicy Muzeum Ziemi Średzkiej Dwór w Koszutach czy członkowie Jarocińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dyrektor zaprosił na występ artystyczny Julii Piotrowskiej. Młoda artystka przy akompaniamencie fortepianu zaprezentowała wiersze młodopolskich petów: Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz Leopolda Staffa, w tym słynne Ars Poetica, które było inspiracją dla kuratorów do stworzenia tytułu wystawy.

Po występie dyrektor Kaczmarek przedstawił twórców wystawy oraz opowiedział o tym, jak obrazy tak wybitnych artystów jak: Malczewski, Fałat czy Boznańska znalazły się w Dobrzycy. Wystawa pochodzi od pragnącego zachować anonimowość, prywatnego kolekcjonera. Prezentowana była m.in. w Muzeum Miasta Łodzi i to właśnie dzięki współpracy m.in. z tą instytucją udało się sprowadzić obrazy do Muzeum Ziemiaństwa. Po zakończeniu części oficjalnej publiczność oraz pracownicy udali się na zwiedzanie wystawy. Prezentowana ekspozycja została również okraszona muzyką klasyczną, inspirowaną epoką.

Na gości czkał również specjalny poczęstunek – wspaniały poncz, przypominający ten, spożywany przez młodopolskich artystów w krakowskich tawernach. - Przygotowując otwarcie wystawy zależało nam, aby każdy element wernisażu choć w małym stopniu oddawał klimat niezwykłej epoki, jaką była Młoda Polska – epoki pełnej artystycznych uniesień i dekadenckich klimatów. Cieszymy się, że obrazy powstałe w tym wyjątkowym czasie będą mogli podziwiać również mieszkańcy Południowej Wielkopolski. Zapraszamy serdecznie do Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, gdzie zostaną Państwo oprowadzeni po wystawie - mówi Kinga Jaroszewska z Muzeum Ziemiaństwa.

Kuratorzy wystawy: Sylwia Kuźnicka, Stanisław Borowiak, Szymon Balcer.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE