Podczas uroczystej gali „Sto Pomników Historii na Stulecie Niepodległości” Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Wiesławowi Kaczmarkowi, dyrektorowi Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy, dokument poświadczający wpisanie obiektów na listę "Pomników Historii".
W uroczystości, która miała miejsce w Teatrze Narodowym w Warszawie, uczestniczyli również marszałkowie Sejmu i Senatu, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, członkowie rządu, parlamentarzyści i zaproszeni goście. "Pomniki Historii" - to najważniejsze, elitarne grono obiektów o wyjątkowych wartościach materialnych i niematerialnych oraz o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego Polski. Wyróżnienie to przeznaczone jest dla najważniejszych i najwybitniejszych zabytków. Ustanowione zostało w 1990 roku.
Aktualnie na liście "Pomników Historii" znajduje się jedynie 105 obiektów z całej Polski. Obiektowi wyróżnionemu tym statusem przysługuje prawo posługiwania się specjalnym logotypem, zawierającym motyw łuku gotyckiego. Warto tutaj zaznaczyć, że Zespół Pałacowo-Parkowy w Dobrzycy jest pierwszym obiektem z terenu południowo-wschodniej Wielkopolski uznanym za "Pomnik Historii". Inne, najbliższe Dobrzycy miejsca wyróżnione tym statusem to: zespół dawnego opactwa cysterskiego w Lądzie nad Wartą, Zespół Klasztorny Kongregacji św. Filipa Neri w Głogówku (Gostyń), założenie rezydencjonalno-ubanistyczne w Rydzynie, zespół dworsko-parkowy w Koszutach, zespół zamkowo-parkowy wraz z kościołem parafialnym w Kórniku czy też zespół pałacowy wraz z ogrodem i parkiem w Rogalinie. Łącznie na terenie Wielkopolski (wraz z Dobrzycą) znajduje się od dziś jedynie 11 obiektów posiadających tę wyjątkową rangę.
Starania o nadanie statusu Pomnika Historii rozpoczęły się w 2013 roku. Należało opracować szczegółową dokumentację historyczną. Zadania tego podjął się Stanisław Borowiak - pracownik muzeum. Kolejnym etapem było przejście procedury weryfikacji dokumentacji przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku dokumenty zostały przekazane do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i poddane ocenie przez specjalnie powołaną komisję przy Ministrze. Po uzyskaniu pozytywnej oceny wniosek o nadanie Zespołowi Pałacowo-Parkowemu w Dobrzycy statusu Pomnika Historii został przedłożony Prezydentowi RP.