Inicjatorzy wydarzenia - Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego - zwracają tym szczególną uwagę na fakt, iż na całym świecie osoby cierpiące na choroby psychiczne w dalszym ciągu doświadczają naruszeń praw człowieka, jak wykluczanie z życia społecznego i dyskryminacja.
Według Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego w ciągu najbliższych lat zaburzenia psychiczne będą jednym z głównych problemów zdrowotnych dotykających ludzkość. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym coraz więcej osób zapada na choroby psychiczne. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że obecnie liczba osób dotkniętych zaburzeniami zdrowia psychicznego sięga niemal 800 mln.
Jedną z jednostek organizacyjnych pomocy społecznej działającej na rzecz osób z niepełnosprawnością w tym z zaburzeniami psychicznymi jest m.in. Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Pleszewie mieszczący się przy ulicy Kazimierza Wielkiego 7b.
- W domu wsparcie otrzymują 63 osoby z niepełnosprawnością z różnymi schorzeniami i w różnym wieku. Codziennie 18 osobowa grupa składająca się z: terapeutów, opiekunów, fizjoterapeutów, pielęgniarki, pracownika socjalnego, kierowcy oraz pokojowej stwarza warunki do rozwoju kompetencji i umiejętności społecznych, poprawy stanu zdrowia i aktywności psycho-ruchowej a także o wszechstronny rozwój pozwalający na jak największą samodzielność w codziennym życiu – mówią pracownicy domu.
Podstawowe działania podejmowane przez pracowników Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy uzupełniane są poprzez te, które są realizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Centrum Rozwoju w Pleszewie. Powiatowym Środowiskowym Domem Samopomocy oraz Stowarzyszeniem Centrum Rozwoju w Pleszewie.
Jednym z ostatnich projektów, który powstał z inicjatywy pracowników Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Pleszewie jest projekt pn. eMOCje W GŁOWIE sfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach konkursu "Od zależności ku samodzielności" w edycji 2023. Osoby z niepełnosprawnością w ramach projektu realizują zajęcia manualne obejmujące np. własnoręczne wykonywanie ozdób na bawełnianych torbach, wyszywanie, haftowanie w tym metodą mozaiki diamentowej, projektowanie i wykonanie biżuterii. Środki finansowe w ramach projektu przyczyniły się również do doposażenia sali relaksacyjnej, zakupu gier planszowych oraz kijków do nordic walking a także sprzętów do przeprowadzenia zajęć kulinarnych: wielofunkcyjny robot kuchenny, patelnie, gofrownice, maszynę do popcornu oraz waty cukrowej. Po raz pierwszy zorganizowano również noc integracyjną
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.