Reklama

Gmina Czermin. Sołtysi chcą zmian w funduszu sołeckim

Opublikowano:
Autor:

Gmina Czermin. Sołtysi chcą zmian w funduszu sołeckim - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 400 tys. zł mają w tym roku do dyspozycji w ramach funduszu sołeckiego miejscowości z gminy Czermin. Mieszkańcy przeznaczają te środki na remonty dróg, doposażenie świetlic czy placów zabaw. – W gminie Czermin moim zdaniem są one bardzo dobrze wydatkowane – uważa wójt, Sławomir Spychaj. Pojawił się jednak inny problem.

Przebudowa dróg oraz remonty w salach wiejskich – to najczęściej powtarzające się inwestycje, jakie są realizowane właśnie w ramach funduszów sołeckich w gminie Czermin. I - jak się okazuje - potrzeby generalnie na wsiach są bardzo podobne. Przeważają działania właśnie w infrastrukturę drogową, modernizację terenów rekreacyjnych czy organizowanie imprez wiejskich. Tak jest m.in. w Strzydzewie, gdzie największym tegorocznym zadaniem jest montaż lamp na terenie wsi i remont dawnego garażu strażackiego.  

-  Pieniądze z funduszu wiejskiego to jedno. Ważny jest wkład mieszkańców i wszystko co robią w czynie społecznym. Zawsze mogę liczyć na ich pomoc, za co im bardzo dziękuję – opowiadała nam niedawno sołtyska - Ewelina Fajka. 

Fundusz sołecki. Dobrze wydatkowane środki

W sumie – na wszystkie miejscowości w gminie Czermin – przypada ponad 400 tys. złotych. Kwota, którą ma do dyspozycji dane sołectwo zależy od liczby mieszkańców. Najmniej otrzymują więc Mamoty, Żale i Psienie Ostrów, najwięcej Czermin i Broniszewice.

- Te pieniądze rozwiązują wiele problemów mieszkańców. I w naszej gminie, moim zdaniem, są bardzo dobrze wydatkowane. 400 tys. zł to wcale nie jest mała kwota. Można by zrobić jedno większe zadanie, ale z drugiej strony za te pieniądze są realizowane małe – ale jakże ważne zadania – uważa wójt Czermina, Sławomir Spychaj.

Jego zdaniem fundusz sołecki ma więcej zalet, niż wad. Przede wszystkim aktywizuje mieszkańców.

– Te pieniądze sprawiają, że mieszkańcy bardziej angażują się w życie własnej miejscowości. Integrują się i aktywizują przy różnych zadaniach. Nam również zależy na tym, aby poszczególne miejscowości nie były tylko sypialniami dla mieszkańców, ale przede wszystkim, aby ludziom się tam wspólnie dobrze żyło – podkreśla wójt Czermina.

Minusem - jak zaznacza – jest poziom refundacji tych środków. - Kiedyś fundusz sołecki był refundowany na poziomie 30%, dziś to jest ok. 15%. Różnica jest zasadnicza. 

Fundusz sołecki. Tylko na zadania gminy 

Pojawił się jednak problem. Otóż zasady wydatkowania środków z funduszu sołeckiego są proste. Pieniądze można wydać wyłącznie na zadania własne gminy.

– W Żegocinie droga biegnąca w kierunku cmentarza jest powiatowa, dlatego właśnie nie możemy przeznaczyć na nią środków, które mamy do dyspozycji w ramach funduszu wiejskiego – ubolewa Krzysztof Zawada, sołtys Żegocina.

I apeluje, aby samorząd Czermina podjął w tej kwestii zdecydowane kroki.

- Czy w skrajnych przypadkach, newralgicznych tematach, moglibyśmy te środki przeznaczyć na zadania powiatu? Może warto w tej kwestii zwrócić się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – sugeruje sołtys. 

Apel sołtysa popiera wójt Spychaj.

– Fundusz sołecki funkcjonuje już kilkanaście lat i faktycznie przez ten czas wiele problemów, tych gminnych,  udało się skutecznie rozwiązać. Faktycznie trudno się nie zgodzić z argumentami sołtysa Żegocina – przyznaje Sławomir Spychaj.

I dodaje.

– Mieszkańcy chcieliby, aby w stronę cmentarza w ich miejscowości wybudowano chodnik. To jest w tej chwili jedna z ich największych potrzeb. Nie mogą jednak przeznaczyć na ten cel funduszu wiejskiego, bo to droga powiatowa – potwierdza.

Jego zdaniem modyfikacja przepisów prawa w tym zakresie rozwiązałaby problemy na wielu wsiach, nie tylko w Żegocinie.

-  Powiat ma swoje priorytety i z tym nie dyskutujemy. Gdyby mieszkańcy mogli co roku przeznaczyć 10, 20, 30 tys. zł na ten cel - to udałoby się uzbierać pokaźną kwotę. Wieś wydawałaby wtedy pieniądze na to, na co powinna, co jest faktycznie potrzebne  – uważa.

Dlatego właśnie czermiński samorząd zamierza poprzeć wniosek sołtysów i wystosować w tej sprawie oficjalne pismo.

– Zwrócimy się z wnioskiem do ministerstwa o interpretację lub nawet rozszerzenie katalogu zadań realizowanych w ramach funduszu sołeckiego. Wydaje nam się, że już czas na zmiany jeśli chodzi o zapisy  w tej kwestii. Zobaczymy czy i ile uda nam się osiągnąć, ale uważam, że czasami trzeba głośno mówić o pewnych problemach – ocenia Sławomir Spychaj. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy