Reklama

Reklama

Gołuchów. Czy los dwóch szkół jest niepewny? Czy mogą zostać zamknięte?

Opublikowano: ndz, 28 lut 2021 07:00
Autor:

Gołuchów. Czy los dwóch szkół jest niepewny? Czy mogą zostać zamknięte? - Zdjęcie główne

Jedlec. Czy szkoła zostanie zlikwidowana?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Gołuchów. Dyskusje o liczbie uczniów i kosztach w oświacie. Czy los szkół w Jedlcu i Tursku jest niepewny?

Reklama

Czy dwie szkoły: w Jedlcu i w Tursku – mogą zostać zamknięte?

Temat – jak się dowiedzieliśmy – jest żywo dyskutowany przez gołuchowskich radnych. 

- Jeden radny na komisji mówi, że oszczędności powinniśmy szukać w oświacie. A radna Kościelnej Wsi stwierdziła, że mówi się o tym po cichu, ale trzeba zacząć mówić głośno, że powinniśmy się zająć tymi szkołami, w których jest więcej nauczycieli niż dzieci – oznajmiła Beata Szymoniak, radna z Jedlca.

Jak dodała, z przecieków wynika, że dzieci właśnie ze szkół w Jedlcu i Tursku miałyby trafić do placówki w Gołuchowie. Dlatego nie kryjąc swojego zdziwienia takimi propozycjami, na ostatniej sesji pytała wprost:

Czy są takie szkoły (do likwidacji – przyp. red.) w naszej gminie?

Gołuchów. Co ze szkołami? Liczby nie kłamią

Radna przytoczyła też konkretne dane. 

– W Jedlcu jest 97 uczniów z klas 1 – 8, plus 33 w przedszkolu i zerówce. Razem 130 dzieci. W szkole pracuje 12 nauczycieli zatrudnionych na cały etat, plus 4 z etatem uzupełniającym z sąsiednich szkół. Jedno dziecko jest z gminy Blizanów – przybliżyła sytuację Beata Szymoniak.

I dla zobrazowania podała dane z innych placówek.

– Dla porównania, w Tursku mamy 77 dzieci w szkole i 33 w przedszkolu i zerówce. W Kucharkach: 112 plus 59. W Kościelnej Wsi 158 uczniów i 79 przedszkolaków, a w Gołuchowie 266 i 141.  

Gołuchów. Co ze szkołami? Trzeba pojechać, zobaczyć

I choć same liczby może nie są optymistyczne – to radna od razu zaznaczyła, że w przypadku likwidacji szkół czy to w Tursku, czy w Jedlcu – będzie ich bronić. I pytała.

- Czy przenosząc dzieci z Jedlca i Turska do Gołuchowa, zmieścimy je tam wszystkie? Czy za chwilę nie trzeba będzie rozbudowywać szkoły w Gołuchowie? Może gdzieś indziej trzeba szukać oszczędności?

Przypomniała także – szczególnie koleżance z Kościelnej Wsi, że aż 130 dzieci z tej miejscowości – edukuje się w szkołach w Kaliszu.

Na koniec radna Szymoniak poprosiła o zwołanie komisji oświaty. Po co? – Żeby pojechać do szkoły w Jedlcu i do sąsiednich. Niech radni zobaczą, w jakich warunkach uczą się nasze dzieci – przekonywała. I argumentowała.

- Szkoła w Jedlcu jest ocieplona, ogrzewanie gazowe, nowe sprzęty… Róbmy wszystko, żeby tego nie zmarnować. Żeby za chwilę szkoła nie była zamknięta. 

Gołuchów. Czy wójt rozważa zamknięcie szkół?

Co na to wójt Gołuchowa? Czy rzeczywiście rozważa likwidację placówek w Tursku i Jedlcu?

– Nie ma rozmów na ten temat. W przypadku takich zmian są określone procedury, terminy, konsultacje z rodzicami. Nic takiego nie ma miejsca – zapewnia wójt Marek Zdunek.

Gołuchów. Czy szkoły mogą być zamknięte? Co mówi przewodniczący rady?

Podobnie wypowiada się Tomasz Pawlak, szef rady w Gołuchowie.

- Nie było pomysłu odnośnie likwidacji szkół. Ale rozmowy dotyczące kosztów funkcjonowania oświaty różne są. Niektórzy radni – w kuluarach – przedstawiają różne propozycje – m.in. takie, że w szkołach mogą być klasy 1 – 4, a starsi uczniowie w szkole Gołuchowie. To są luźne rozmowy, o likwidacji żadnej ze szkół nie było mowy. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 9 miesięcy temu | ocena +4 / -0

  Gakon

  Aga 100 proc racji.. Nawet zaborcy wiedzieli,że trzeba kształcić społeczeństwo a u nas kasa na pierdy typu siłownie zewnętrzne które rdzewieja ale na edukację patrzeć tylko przez pryzmat kasy... Gdzie wbTursku u nas ktoś zawalczy i szkole??? Nikt..wszyscy radni bezradni tylko są tam gdzie jakieś profity idą...pożal się Boże..

 • 9 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  Kris

  Halo radny z Turska pobudka szkołę chcą likwidować.

 • 9 miesięcy temu | ocena +4 / -0

  Frygida

  A co niby miałoby dać pozostawienie klas 1-4, zwłaszcza że klasa czwarta to już inny etap kształcenia. Likwidowanie szkół to najgorszy z możliwych pomysłów na ratowanie budżetów gmin i niesie za sobą bardzo niekorzystnie skutki dla lokalnych społeczności, krótko mówiąc jest to wstęp do ich upadku.

 • 9 miesięcy temu | ocena +0 / -3

  dr_mk

  Szanowni Państwo, spokojnie, mam dwójkę dzieci w szkole podstawowej... dla mnie ważniejsze jest aby edukacja była na odpowiednim poziomie - a nie czy mam mniej kilometrów do szkoły dla dzieci- względy ekonomiczne- też są ważne- wszystko jest ważne - tak samo jak nauczyciele "na dodatek" w szkołach... wiadomo jak to wpływa na "morale" i jakość nauki

 • 9 miesięcy temu | ocena +3 / -1

  Aga

  Jacy radni takie pomysły...żenada... Niemcy budowali szkoły w każdej najmniejszej mściwości bo wiedzieli, że edukacja to podstawa w społeczeństwie... Stąd po wsiach do teraz ceglane budynki z tamtych czasów...a my co ? Tylko pomysły godne pożałowania... Poza tym to tylko pierdoły z kościelnej wsi, jak zawsze ta wiocha samie nie wie co chce... Dno..... Rozwiń

  • 9 miesięcy temu | ocena +1 / -2

   Gość

   Aga tak Ci tęskno za Niemcem ...

   • 9 miesięcy temu | ocena +2 / -0

    Zuza

    Nie wiem czy Adze jest tęskno, ale to akurat prawda, poza tym co drugi nowy domek na wsiach zbudowany dzięki pracy za granicą, najczęściej w Niemczech więc Twoja wypowiedź tym bardziej nie jest zbyt trafna.

 • 9 miesięcy temu | ocena +8 / -1

  Janina

  Uuu... myślałam, że to bardzo duże różnice, a tu w innych szkołach uczniów wcale nie tak dużo, a szły na nie miliony, na remonty, sale, wyposażenie, wychodzi na to, że to te pozostałe nadszarpnęły budżet. Likwidacja szkół to kolejny krok w kierunku upadku lokalnych społeczności, każda szkoła to swoiste centrum kultury, motor działań, przecież nierz... Rozwiń

 • 9 miesięcy temu | ocena +6 / -1

  Armin

  A ciekawe ile kosztuje utrzymanie hali sportowej w kościelnej wsi.

  • 9 miesięcy temu | ocena +5 / -1

   Gość

   W Kościelnej Wsi to nie jest żadna hala tylko salka. Tam nic nie można rozgrywać bo jest niewymiarowa. Ktoś powinien beknąć za ten bubel.

   • 9 miesięcy temu | ocena +1 / -1

    Gość

    Jakby nie była wymiarowa to by nie dostała 4 000 000 zł dotacji. Zanim coś napiszesz to się doucz.