Reklama

Goszczą u siebie Ukraińców. Powinni być zwolnieni z podatku?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 164 obywateli Ukrainy zamieszkuje w tej chwili na terenie gminy Gołuchów. Głównie są to osoby korzystające z gościny w prywatnych domach.

Na terenie gminy Gołuchów zostało do tej pory zarejestrowanych 164 obywateli Ukrainy. Numerów  PESEL nadano z kolei 308.   

Gołuchów. Więcej PESELI dla Ukraińców niż uchodźców

-  Znacznie więcej niż osób zarejestrowanych u nas. Wynika to z faktu, że z usług naszej gminy korzystają obywatele Ukrainy zamieszkujący w sąsiednich gminach – informują gołuchowscy urzędnicy.

Coraz więcej dzieci zapisywanych jest też do miejscowych placówek oświatowych. 

- W tej chwili do szkół uczęszcza 45 dzieci - najwięcej jest w Kościelnej Wsi i w Gołuchowie. Dzieci, które do nas trafią są w różnej kondycji, niektóre z uwagi na przeżycia są często zamknięte. Będziemy się starali na bieżąco rozwiązywać te problemy  - mówi wójt Marek Zdunek.

Gołuchów dla Ukrainy. Zwolnienie z podatku  

Uchodźcy przebywający w tej chwili w Gołuchowie korzystają głównie z gościny w prywatnych domach. 

- Zwracam się z prośbą do wójta oraz radnych o zwolnienie z podatku od nieruchomości lokali mieszkalnych udostępnionych nieodpłatnie uchodźcom z Ukrainy przez mieszkańców gminy Gołuchów – apelował ostatnio radny Artur Tomczyk.

Przekonywał, że byłby to ukłon ze strony samorządu wobec osób, które przyjęły uciekających przed wojną. 

- Chciałbym, aby w ten skromny sposób samorząd podziękował naszym mieszkańcom, którzy otworzyli przed tymi ludźmi nie tylko swoje serca ale także drzwi do własnych domów – mówił Tomczyk.

Co na to wójt?

- Możliwe jest wprowadzenie zmian lub nowych zwolnień w trakcie roku, jednak takie zmiany podatkowe muszą być z korzyścią dla podatnika. Wnioskowane przez pana zmiany takimi są. Zanim jednak zmiany zostaną zaproponowane, chciałbym wykonać stosowne obliczenia i kalkulacje, a następnie przedstawić wyniki radnym oraz poznać ich opinię w tym temacie – zapowiedział Marek Zdunek.

W tej chwili obywatele Ukrainy, którzy złożyli stosowne wnioski w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, otrzymali jednorazowe wsparcie 300 zł na osobę. Wypłacono 103 takie świadczenia. Jednocześnie trwają wypłaty świadczeń przysługujących z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy tj. 40 zł za osobo/dobę ( wypłacono ich do tej pory 809).

Gołuchów dla Ukrainy. Zbiórka 

Warto zaznaczyć, że mieszkańcy gminy Gołuchów wielokrotnie okazali wielkie serce i hojność dla obywateli Ukrainy. Ogłoszone w szkołach zbiórki na rzecz uchodźców pokazały ogromne zaangażowanie i chęć niesienia pomocy potrzebującym.

W szkołach funkcjonujących na terenie gminy - czyli SP Gołuchów, SP Kościelna Wieś, SP Jedlec, SP Kucharki, SP Kuchary i SP Tursko zebrano kilkadziesiąt kartonów artykułów spożywczych, odzieży i okryć, środków higieny, czystości i innych. Wszystko pod koniec marca trafiło  do punktu zbiorczego na ulicę Polną w Pleszewie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy