Reklama

Hanna Suchocka obchodziła 55-lecie pracy naukowo-dydaktycznej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Hanna Suchocka - rodowita pleszewianka oraz pierwsza w historii naszego kraju kobieta na stanowisku premiera - obchodziła 55-lecie rozpoczęcia pracy naukowo dydaktycznej. Uroczystość odbyła się w murach Collegium Minus w Poznaniu.

Pochodząca z Pleszewa Hanna Suchocka świętowała w miniony piątek (20 stycznia) jubileusz pracy naukowej i dydaktycznej.

Duża uroczystość odbyła się w murach Collegium Minus w Poznaniu. Gości było wielu - nie zabrakło rodziny, przyjaciół, naukowców, przedstawicieli Kościoła oraz samorządu.

Kariera naukowa Hanny Suchockiej

Przypomnijmy: Hanna Suchocka swoje pierwsze edukacyjne kroki stawiała w Pleszewie - chodziła do najpierw do Szkoły Podstawowej nr 1, później do Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Pleszewie, które ukończyła w 1963 roku.

Następnie swoją karierę zawodową związała z prawem – ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu, z kolei w roku 1975 obroniła pracę doktorską. Ostatecznie - całe swoje życie naukowe związała właśnie z Wydziałem Prawa i Administracji UAM w Poznaniu.

55-lecie pracy naukowo-dydaktycznej Hanny Suchockiej

Prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM, podkreślała w swojej mowie, podczas 55-lecia pracy naukowo dydaktycznej Hanny Suchockiej, zasługi jubilatki - zarówno w wymiarze naukowym jak i społeczno-politycznym

- Cała wspólnota akademicka UAM uznaje panią profesor za nasz, regionalny skarb - zaznaczała prof. Bogumiła Kaniewska.

Prof. Zdzisław Kędzia również opisywał wiele zasług Hanny Suchockiej.

- Zostawała szefową rządu jako nadzieja na utrwalenie kursu demokracji państwa i podołała tym oczekiwaniom. Jako minister sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka podjęła się reformy prawa. Osiągnęła bardzo wiele i jestem przekonany, że udałoby się jej doprowadzić pracę do końca. Przeszkodziły zawirowania polityczne - cytuje profesora portal UAM w Poznaniu - uniwersyteckie.pl

Po laudacji nie zabrakło wielu gratulacji i podziękowań od przybyłych na uroczystość gości.

Hanna Suchocka została obdarowana przez UAM ,,Księgą pamiątkową’’ stworzoną pod redakcją prof. Bogumiły Kaniewskiej, prof. Tadeusza Wallasa i prof. UAM Krzysztofa Urbaniaka.

Honorowy Bogusz od władz Pleszewa dla Hanny Suchockiej

Z kolei od przedstawicieli władz pleszewskiego samorządu, burmistrza i przewodniczącej rady miasta, Hanna Suchocka otrzymała "Honorowego Bogusza 2022" - rzeźbę inspirowaną twórczością innego znanego pleszewianina – artysty Mariana Bogusza. 

- Honorowy Bogusz to nowe wyróżnienie stworzone z okazji tegorocznych obchodów 740-lecia Pleszewa - tłumaczą władze Pleszewa.

Jak dodaje z kolei sam burmistrz, forma przestrzenna zaprojektowana została przez Mateusza Ośko - absolwenta Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, i jest sumą wielu projektów koncepcyjnych Mariana Bogusza, cenionego artysty rodem z Pleszewa, których nie zdążył zrealizować za życia. 

- Honorowe wyróżnienie będzie trafiać do osób otwartych na świat i odważnych, które – jak Bogusz – lubią eksperymentować, nie poddają się zastanej rzeczywistości i chcą ją zmieniać. Ale jednocześnie do osób, które czerpią siłę do działania z własnych korzeni i są dumni ze swojego pochodzenia. Wyróżniony to największy ambasador swojego rodzinnego miasta. "Honorowy Bogusz" ma inspirować i przypominać o swoim pochodzeniu. Ma zachęcać do działań globalnych, ale i promowania marki, jaką jest Pleszew - wylicza burmistrz Arkadiusz Ptak.

Sama jubilatka dziękowała wszystkim przybyłym. Nie zabrakło anegdot, wspomnień, m.in. z początków działalności naukowej.

Wspominała m.in. czasy, gdy wraz z wieloma obecnymi na sali kolegami i koleżankami, jeszcze jako studentka, pojawiła się pierwszy raz w progu sali nr XVII.

– Weszliśmy do niej dokładnie w 1963 roku. I uświadomiłam sobie, że te osoby, które się wówczas rodziły, przechodzą dziś na zasłużoną i wcale nie przedwczesną emeryturę. A my wciąż funkcjonujemy i działamy i co więcej, mamy pretensje żeby działać dalej. To jest ta siła, którą czerpiemy z tej uczelni. Nie znalazłabym się w tym miejscu, w polityce, gdybym nie przeszła tej szkoły w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza - cytuje Hannę Suchocką uniwersytecki portal UAM w Poznaniu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy