reklama

30. rocznica objęcia przez Hannę Suchocką funkcji premiera Polski. - To Pleszew mnie ukształtował - mówiła po latach [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

30. rocznica objęcia przez Hannę Suchocką funkcji premiera Polski. - To Pleszew mnie ukształtował - mówiła po latach [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaDokładnie 30 lat temu – 10 lipca 1992 roku – pochodząca z Pleszewa Hanna Suchocka została wybrana premierem Polski. Była pierwszą w historii naszego kraju kobietą na tym stanowisku. Rodzinne miasto odwiedza od lat – i jak zapewniała wielokrotnie – m.in. w rozmowach z „Życiem Pleszewa” - zawsze chętnie wraca do Pleszewa.
reklama

Hanna Suchocka premierem. 236 posłów „za”, 61 „przeciw” oraz 113, którzy wstrzymali się od głosu. Tak wyglądało sejmowe posiedzenie 10 lipca 1992 roku, po którym Hanna Suchocka – rodowita pleszewianka – została wybrana premierem Polski. Była pierwszą kobietą sprawującą tak wysoką funkcję w odrodzonej Polsce.

Dziś przypada 30. rocznica tamtych wydarzeń, po których niewielki Pleszew stał się znacznie bardziej rozpoznawalnym miasteczkiem na mapie Polski.

Ród Suchockich w Pleszewie

Hanna Suchocka wywodzi się z bardzo dobrze znanego w Pleszewie rodu Suchockich.

- Rodzina Suchockich złotymi głoskami zapisała się historii Pleszewa od końca XIX wieku i przez całe następne stulecie. Nazwisko Suchockich należy do najbardziej rozpoznawalnych nazwisk w Pleszewie i poza jej granicami – mówił wprost dyrektor Muzeum Regionalnego Adam Staszak, podczas otwarcia wystawy w muzeum w roku 2018 – poświęconej właśnie rodzinie Suchockich (na której sama Hanna Suchocka była obecna).

reklama

Jak zaznaczano – ogromną rolę w rodzie odgrywały kobiety. Anna Suchocka, babcia Hanny, była m.in. zasłużoną działaczką w stowarzyszeniach kobiecych, była także delegatką z powiatu pleszewskiego na Polski Sejm Dzielnicowy, który obradował w grudniu 1918 r. (delegatów Sejmu upamiętnia do dziś tablica umieszczona na pleszewskim Murze Pamięci).

Z kolei dziadek Hanny – Stanisław Suchocki – był farmaceutą, który pod koniec XIX wieku nabył aptekę „Pod Orłem” w Pleszewie znajdującą się na Placu Kościelnym. Inna z przedstawicielek rodziny Suchockich – Maria Suchocka - jako jedna z pierwszych kobiet studiowała z kolei farmację na Uniwersytecie Poznańskim, a także prowadziła szeroką działalność społeczną m.in. sprawując funkcję prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej. 

reklama

To jednak właśnie Hanna Suchocka – stając się pierwszą w Polsce kobietą-premierem RP, następnie ministrem sprawiedliwości a po latach także długoletnim ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej – jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych „znanych” postaci, które wywodzą się właśnie z niewielkiego Pleszewa.

Dzieciństwo Hanny Suchockiej w Pleszewie

Całe jej dzieciństwo – aż do lat młodzieńczych – związane było właśnie z Pleszewem. Urodziła się 3 kwietnia 1946 roku. Jak żartowała niegdyś sama w rozmowie z „Życiem Pleszewa – w dzieciństwie „nie należała do grzecznych i spokojnych dziewczynek”.

– Nasze nianie i gosposie miały ze mną krzyż pański – wspomniała po wielu latach Hanna Suchocka.

reklama

To tutaj chodziła do szkoły - najpierw do Szkoły Podstawowej nr 1 w Pleszewie, później do Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Pleszewie, które ukończyła w 1963 roku. Następnie swoją karierę zawodową związała z prawem – ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa UAM w Poznaniu, z kolei w roku 1975 obroniła pracę doktorską.

Hanna Suchocka i polityka 

Pierwsze kontakty z działalnością polityczną miała jeszcze w latach 80. minionego wieku – była m.in. posłem z ramienia SD w Sejmie VIII kadencji. Ostatecznie – m.in. po jej sprzeciwie związanym z delegalizacją „Solidarności” (sama w latach 1980–1981 działała w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność”) przestała być członkiem partii.

reklama

Do polityki wróciła na dobre w roku 1989, gdy została posłem z ramienia Komitetu Obywatelskiego, później z kolei została posłem w ówczesnym okręgu poznańskim z ramienia Unii Demokratycznej. W Sejmie pełniła na początku funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Prac Ustawodawczych, była również wiceprzewodniczącą polskiej delegacji na Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

- Nie marzyłam o karierze – wyznawała po latach „Życiu Pleszewa” Hanna Suchocka.

Podkreślała, że w czasach jej młodości nie było karier politycznych, ale wyłącznie partyjne.

– Nie akceptowałam partii, która ze swego założenia była partią marksistowską. Ja byłam wychowana w tradycji katolickiej, chrześcijańskiej, dlatego nie mogłam być w PZPR. W mojej rodzinie nie było członków partii. W SD nie obowiązywał światopogląd materialistyczny - mówiła. 

Hanna Suchocka - Premier RP

Ostatecznie - 10 lipca 1992 roku – została wybrana premierem Polski tworząc rząd popierany prze siedem ugrupowan politycznych.

ZOBACZ WIDEO:

Rząd przetrwał nieco ponad rok - do października 1993 roku. Za jej rządów przyjęto m.in. Program Powszechnej Prywatyzacji.

Odnosząc to do przypadku Pleszewa warto wspomnieć m.in. sytuację naszych obrabiarek – choć były ogromne obawy związane z ich prywatyzacją oraz głosy krytyki z tym związane – to ostatecznie, po latach dzisiejszy Famot jest jednym z największych pracodawców w regionie i uznawany jest za jedną z najlepszych firm polskiego przemysłu.

Ocena samego rządu Hanny Suchockiej – zarówno w trakcie jego trwania jak i po wielu latach – była i jest bardzo różna. Nie brakuje oczywiście jego wielu krytyków.

Hanna Suchocka w rodzinnym mieście od lat jest jednak doceniana i wyróżniania – przypominana jest m.in. jej pomoc w staraniach o przywrócenie powiatu pleszewskiego.  Suchocka była m.in. obecna na uroczystościach związanych z otwarciem w roku 1999 pleszewskiej filii Urzędu Skarbowego, jako późniejszych minister sprawiedliwości podejmowała także roztrzygnięcia odnośnie tworzenia jednostek sądowniczych – co było kluczowe podczas decyzji politycznych – warunkujących utworzenie powiatu pleszewskiego.

- To prawda, sporo czasu poświęciłam, aby argumenty o konieczności utworzenia powiatu dotarły do wszystkich, a teraz, gdy powiat pleszewski już jest, to mile, że inni doceniają moje starania – mówiła po latach w rozmowie z „Życiem Pleszewa”.

Za wspomniane działania i starania była w Pleszewie wielokrotnie doceniana - jako pierwsza otrzymała m.in. odznaczenie „Zasłużony dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew”.

W roku 2018 otrzymała Nagrodę Honorową Starosty Pleszewskiego - statuetkę Artura Szenica - „w dowód uznania za osobisty wkład w budowanie wolnej i demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej, osiągnięcia w działalności politycznej i dyplomatycznej, reprezentowanie wysokich standardów w służbie publicznej oraz zaangażowanie w sprawę reaktywowania Powiatu Pleszewskiego”.

- Mieliśmy dużo szczęścia, że znalazła się pani wówczas w kręgach decyzyjnych i mogła pomóc swemu rodzinnemu miastu. Dziś mamy niepowtarzalną okazję, aby za to wsparcie serdecznie podziękować – mówił wówczas starosta Maciej Wasielewski.

Po latach pomagała także – Marian Adamek, burmistrz Pleszewa przypominał m.in. jej nieocenioną pomoc w organizacji przed laty spotkania pleszewian z papieżem Janem Pawłem II – podczas którego papież-Polak otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Pleszewa. 

Wizyty Hanny Suchockiej w Pleszewie

Hanna Suchocka wielokrotnie w minionych latach odiwedzała rodzinne miasto. Jako urzędujący premier zrobiła to raz – w marcu 1993 roku przyjechała na Święta Wielkiej Nocy. Mimo prywatnego charakteru spotkania – nie zabrakło oficjalnych uroczystości – wizyty w Ratuszu czy w auli LO im. St. Staszica w Pleszewie.

Polską premier witały wówczas tłumy pleszewian – w ówczesnymi władzami na czele. Już wtedy Hanna Suchocka zaznaczała, że Pleszew – i generalnie Wielkopolska – to dla niej ziemia szczególna.

- Jestem dumna, że pochodzę z Pleszewa i dzięki temu Pleszew stał się też szeroko znany. Chciałabym, aby Pleszewa nie musiał się za mnie wstydzić” – mówiła wówczas, w roku 1993, w auli LO Hanna Suchocka.

Po wielu latach także zaznaczała, że to właśnie Pleszew ją ukształtował

- Każdy mnie wspomina, że pochodzę z Pleszewa. To nie Poznań mnie ukształtował, ale właśnie to miasto, ten Pleszew. Tutaj z tego miasta wyszłam, tutaj są wspomnienia z tego miasta, do których coraz częściej się wraca. Potem to, co udało się zbudować w Pleszewie, ten fundament, to się go tylko nadbudowywało. A jak wiadomo, gdy fundament słaby, to runie wszystko. Stąd wyniosłam ten fundament - mówiła w roku 2018 w Pleszewie Hanna Suchocka.

Hanna Suchocka dziś związana jest z nauką - jako prof UAM. dr hab. specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i publicznym oraz w prawach człowieka.

ZOBACZ WIDEO:

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama