Reklama

Pleszew. Elżbieta Mielcarek otrzymała tytuł "Zasłużony dla Miasta i Gminy Pleszew"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pleszew. Elżbieta Mielcarek otrzymała tytuł "Zasłużony dla Miasta i Gminy Pleszew" - Zdjęcie główne

Pleszew. Elżbieta Mielcarek otrzymała tytuł "Zasłużonej dla Miasta i Gminy Pleszew"

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Elżbieta Mielcarek - wieloletnia dyrektor pleszewskiej biblioteki - otrzymała 11 marca - podczas sesji rady miasta - zaszczytny tytuł "Zasłużony dla Miasta i Gminy Pleszew". - Będę ambasadorem Pleszewa - zapowiada sama wyróżniona.

Dziś - 11 marca - podczas sesji rady miasta w Pleszewie - radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę, nadającą Elżbiecie Mielcarek - wieloletniej dyrektor pleszewskiej biblioteki - tytuł "Zasłużony dla Miasta i Gminy Pleszew". Pod wnioskiem podpisali się wcześniej burmistrz wraz z zastępacmi oraz wszyscy rajcy.

Pleszew. Elżbieta Mielcarek z tytułem Zasłużony dla Miasta i Gminy Pleszew

Elżbieta Mielcarek związała z bibliotekarstwem niemal całe swoje zawodowe życie. Po studiach rozpoczęła pracę - w 1974 roku - w bibliotece w Żerkowie, gdzie była kierownikiem. Wkrótce potem przeprowadziła się do Pleszewa, gdzie w 1977 roku objęła funkcję kierownika biblioteki zakładowej w Famocie. Dwa lata później rozpoczęła pracę na stanowisku kierownika biblioteki w pleszewskiej jednostce wojskowej, którą zarządzała aż do 1994 roku - czyli do czasu rozwiązania jednostki.

Podnosiła wciąż swoje kwalifikacje, później przez dekadę była nauczycielem języka polskiego w SP nr 2 w Pleszewie, prowadziła również bibliotekę w LO w Pleszewie.

W latach 2002-2003 opracowała układ księgozbioru Muzeum Regionalnego w Pleszewie, a w roku 2004 objęła funkcję dyrektora biblioteki w Pleszewie, którą kierowała aż do teraz. Pod jej rządami, instytucja prężnie się rozwijała, otwierając się także na nowe formy promowania czytelnictwa.

Pleszew. Elżbieta Mielcarek z tytułem Zasłużony dla  Miasta i Gminy Pleszew

Jak zaznacza burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak, Elżbieta Mielcarek to nie tylko dobry fachowiec i znakomity menadżer, ale przede wszystkim osoba z ogromnymi zasługami dla pleszewskiej kultury.

- Miałem zaszczyt współpracować z panią dyrektor przed szereg lat. To osoba konkretna, mająca wizję funkcjonowania swojej jednostki i zawsze z konkretnym pomysłem. Potrafiła tak zarządzać zespołem i tak prowadzić placówkę, że ten trudny okres dla czytelnictwa został dobrze wykorzystany - m.in. do rozszerzenia działalności biblioteki o alternatywne formy spędzania wolnego czasu, spotkania autorskie itd. Biblioteka jest dziś nie tylko do wypożyczania książek i czasopism, ale jest miejscem do kulturalnego spędzania czasu - zaznacza burmistrz.

Jak przypomina burmistrz, Elżbieta Mielcarek kończy pracę w bibliotece - idzie bowiem na zasłużoną emeryturę.

- Mam nadzieję jednak, że to nie koniec aktywności w Pleszewie. A to wyróżnienie jest dowodem uznania, za to, co zrobiła pani przez te lata - zwracał się podczas sesji bezpośrednio do dyrektor.

Jak przypomina z kolei przewodnicząca rady miasta Adela Grala-Kałużna, Elżbieta Mielcarek jest matką sukcesu nie tylko biblioteki i szeroko rozumianej kultury w mieście, ale także Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pleszewie.

- To właśnie ona pomagała tworzyć UTW i przez kilkanaście lat prowadziła jego działalność merytoryczną, organizując różne spotkania - pożyteczne i dla ducha i dla ciała. W imieniu wszystkich członków UTW dziękuję za te lata - podkreślała Adela Grala-Kałużna.

Pleszew. Elżbieta Mielcarek z tytułem Zasłużony dla Miasta i Gminy Pleszew

Sama Elżbieta Mielcarek nie kryła wzruszenia.

- Ten tytuł to dowód na to, że kultura jest postrzegana jako ważny element społecznego życia naszego miasta. Dla mnie ma również wymiar osobisty - bowiem gdy w 1976 roku wysiadałam na tym peronie w Pleszewie nie myślałam jeszcze, że to moje miejsce na ziemi. A dzisiaj - z perspektywy tych 45 lat - wiem, że decyzja pozostania w Pleszewie, była jedną z najlepszych jakie podjęłam w życiu - mówiła Elżbieta Mielcarek. 

- Spotkałam tu życzliwych ludzi, mądrych przełożonych, wspaniałych współpracowników, dzięki którym mogłam chociaż odrobinę zaznaczyć swój udział w rozwoju kulturalnym miasta. Nie mogłam sobie wymarzyć piękniejszego podsumowania tego okresu niż dzisiejsza chwila, jestem szczerze wzruszona - komentowała odchodząca dyrektor biblioteki.

Irena Kuczyńska, która otrzymała tytuł "Zasłużony dla Miasta i Gminy Pleszew" w roku 2017 - gratuluje Elżbiecie Mielcarek uhonorowania przez radę miejską.

 

Elżbieta Mielcarek: będę ambasadorem Pleszewa

Podkreślała, że Pleszew ma i będzie miała w sercu.

- Mogę obiecać jedną rzecz: z tej pleszewianki z wyboru będę teraz ambasadorem Pleszewa. A państwu życzę dużo zdrowia i sił w podejmowaniu tych naprawdę ambitnych planów, które uczynią Pleszew - nasze miasto - jeszcze piękniejszym - zaznaczała Elżbieta Mielcarek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy