reklama
reklama

Trwa II Konferencja Naukowa pt. "Razem czy obok siebie? Katolicy, ewangelicy i Żydzi w dawnym Pleszewie”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Muzeum Regionalnym trwa II Konferencja Naukowa pt. "Razem czy obok siebie? Katolicy, ewangelicy i Żydzi w dawnym Pleszewie”. To pierwsze wydarzenie zorganizowane w mieście w ramach obchodów 740-lecia Pleszewa.
reklama

Muzeum Regionalne w Pleszewie zorganizowało dziś (12 stycznia) II Regionalną Konferencję Naukową pt. "Razem czy obok siebie? Katolicy, ewangelicy i Żydzi w dawnym Pleszewie”.

Konferencja naukowa w Pleszewie inauguruje obchody 740-lecia miasta

Jak zaznaczał otwierający konferencję burmistrz miasta - Arkadiusz Ptak, spotkanie ma szczególny charakter, ponieważ inauguruje obchody przypadającego w tym roku 740-lecia Pleszewa.

- Jesteśmy małym miastem, ale z dużym potencjałem intelektualnym. Dzięki aktywności nie tylko środowiska lokalnego, ale także osób, które z nami współpracują - które z tego miasta wyszły, ale nadal czują z nim związek - chcemy Pleszew intelektualnie dalej rozwijać. Dziękuję tym, którzy przez wiele lat pracowali na rzecz nauki pleszewskiej. Może to górnolotne sformułowanie, ale trzeba tak powiedzieć. Uważam, że jesteśmy jednym z lepiej przebadanych - pod względem naukowym - miast - mówił burmistrz Arkadiusz Ptak.

Jak dodawał przy tym włodarz, dzisiejsza konferencja ma na celu przybliżyć czasy, gdy Polska - w tym nasze miasto - była krajem wielonarodowym.

Na konferencję przybyło bardzo dużo osób - pasjonatów historii, przedstawicieli Kościoła, byli także przedstawiciele byłych władz, m.in. pierwszy starosta pleszewski Edward Kubisz czy wieloletni burmistrz, a obecnie przewodniczący rady powiatu, Marian Adamek.

Adam Staszak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie przypominał z kolei ideę organizacji konferencji naukowych.

- Pierwsza konferencja naukowa miała miejsce w roku 2019 i nosiła tytuł "Zacieranie granic" - wtedy mówiliśmy o dawnej granicy zaborów. Konferencje miały odbywać się co roku, ale niestety wszyscy wiemy, co stało się później. Teraz, po pewnej przerwie, wracamy jednak do tradycji. Deklaruję też, że w związku z przypadającym w tym roku jubileuszem 740-lecia miasta, zorganizowana zostanie także druga konferencja, szczegóły są jeszcze ustalane, być może będzie to we wrześniu - mówił Adam Staszak.

Jak zaznaczał ponadto dyrektor muzeum, sformułowanie, że Pleszew był miastem wielokulturowym i wieloreligijnym jest powszechne, jednak trzeba pamiętać, że odnosi się to głównie do wieku XIX.

- Zarówno przedtem, jak i potem, już po roku 45. - Pleszew był miastem jednowyznaniowym - mówił Adam Staszak.

Katolicy, ewangelicy i Żydzi w dawnym Pleszewie

Konferencję naukową w Pleszewie rozpoczął odczyt pt. "Katolicy" w wykonaniu pleszewianina, Andrzeja Gulczyńskiego - doktora habilitowanego nauk prawnych i profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kolejnym prelegentem konferencji ma być Olgierd Kiec, który wygłosi wykład pt. "Ewangelicy". To polski politolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Zielonogórskiego. 

Trzeci referat pt. "Żydzi" przygotowany przez prof. UAM dra hab. Rafała Witkowskiego w zastępstwie miał odczytać dr Maciej Ratajczyk. 

W GALERII ZNAJDZIECIE ZDJĘCIA Z ROZPOCZĘCIA KONFERENCJI NAUKOWEJ W PLESZEWIE

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama