Reklama

Ile rodzin z Ukrainy jest już w Pleszewie? Trwa pomoc i proces rejestracji uchodźców [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Każda z gmin w powiecie pleszewskim wyznaczała swoich koordynatorów ds. uchodźców, którzy zajmują się ich rejestracją oraz organizacją pomocy. Jak to wygląda na chwilę obecną? Ile rodzin zostało już zarejestrowanych?

Przypomnijmy: w powiecie pleszewskim trwają akcje pomocowe - dla osób z Ukrainy, które w naszym regionie znalazły schronienie przed wojną. Pomoc organizują osoby prywatne, a po niedzielnej wideokonferencji samorządowców z wojewodą wielkopolskim - od poniedziałku zorganizowano też pomoc systemową - wyznaczono centralny punkt zbiórek, ponadto w każdej z gmin powołano koordynatorów. 

Jak wygląda do tej pory rejestracja uchodźców z Ukrainy w Pleszewie?

Jak się dowiedzieliśmy, do środy rano - Mieście i Gminie Pleszew zarejestrowano 12 rodzin.

- Jak na razie jest to 36 osób - precyzuje Zbigniew Duszczak, koordynator ds. pomocy uchodźcom w Pleszewie.

Do środowego poranka - wszystkie zarejestrowane osoby, w większości matki z dziećmi - są rozlokowanie w lokalach na terenie Miasta i Gminy Pleszew. Wśród nich jest m.in. pani Khrystyna, która przyjechała do nas wraz z dwójką dzieci oraz ojcem inwalidą. 

Sam proces rejestracji przebiega w Pleszewie sprawnie i szybko.

Bariery nie stanowi także język - koordynator dzięki pomocy tłumacza może w "czasie rzeczywistym" wprowadzać niezbędne dane do systemu.

Przypomnijmy: rejestracja jest ważna ponieważ daje samorządom instrument do zorganizowania konkretnego celowanego wsparcia - dla dorosłych i dzieci.

Wkrótce ma wejść w życie w Polsce także "specustawa" - precyzująca formalności związane z przyjmowaniem i organizacją życia uchodźcom z Ukrainy.

Jak na razie - po finalizacji rejestracji w Pleszewie uchodźcy z Ukrainy mają zapewnioną opiekę pracownika socjalnego - to swoisty „opiekun” wskazanej rodziny, który po przeprowadzaeniu wywiadu środowiskowego zajmie się m.in.:

  • pomocą w sporządzaniu pism i wniosków w języku polskim,
  • pomocą socjalną w rozumieniu polskiego prawa,
  • ochroną zdrowia (choroby przewlekłe, leki, pomoc doraźna i stała) - we współpracy z SOR w PCM,
  • kwestią pracy pracy (po wejściu w życie specustawy dopuszczającej uchodźców do pracy, we współpracy z PUP)
  • edukacją (pomoc w zapisaniu dzieci do szkoły, przedszkola, przyznanie posiłków bezdecyzyjnych dzieciom w jednostkach oświatowych),
  • pomocy psychologicznej,
  • złożeniu w magazynie zamówienia na środki czystości, higieny, odzież, żywność, materiały papiernicze, zabawki),
  • i innych, wynikłych w trakcie pobytu.

Pleszew. Ruszyła finansowa zbiórka dla osób z Ukrainy w Mieśce i Gminie Pleszew

Fundacja ANIMACJA z Pleszewa, Świetlica z Centrum Wolontariatu oraz aktywiści zaangażowani w pomoc zorganizowali finansową zbiórkę dla uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Mieście i Gminie Pleszew.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy