Reklama

Pleszew. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kim byli żołnierze wyklęci z naszego powiatu?

Opublikowano: 28 lutego 2021 08:34
Autor: Jakub Nowak

Żołnierze podziemia niepodległościowego działający na naszym terenie zostaną godnie upamiętnieni

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie ponownie organizuje obchody "Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Uroczystości 1 marca podzielono na dwie części. Kim byli nasi żołnierze niezłomni?

Reklama

Już w poniedziałek - 1 marca - w Pleszewie odbędą się obchody "Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Na uroczystości zaprasza Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie.

Pleszew. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Jak będą wyglądały uroczystości? Podzielono je na dwie części.

  • 1 marca godz. 16.00 - złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową i zapalenie zniczy na grobach żołnierzy podziemia niepodległościowego -  śp. Romana Baraniaka ps. „Czechowicz”, śp. Jana Holki ps. „Wojciechowski” i śp. Edwarda Błaszczaka ps. „Grom” na cmentarzu przy ul. Kaliskiej w Pleszewie oraz śp. Franciszka Sitarza ps. „Frankowski” na cmentarzu w Kowalewie.
  • 1 marca godz.  18.00 - msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych kwiaty pod tablicą epitafijną na Murze Pamięci w Pleszewie złożyli zastępca Burmistrza Andrzej Jędruszek i Adam Staszak - dyrektor Muzeum Regionalne w Pleszewie oraz Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski.

 

Pleszew. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kim byli żołnierze wyklęci z naszego powiatu?

Przypomnijmy: w Wielkpolsce na terenie obejmującym m.in. powiat pleszewski, największą organizacją podziemia antykomunistycznego była wywodząca się z Armii Krajowej, Wielkopolska Samodzielna Grupa Ochotnicza „Warta”.

Kim byli żołnierze, którzy zostaną upamiętnieni 1 marca? Poniżej przedstawiamy informacje o nich (trzy pierwsze biogramy znaleźć można w publikacji Macieja Grzesińskiego pt. "Wielkopolska Samodzielna Grupa Ochotnicza "Warta" Obwód Jarocin M.P. Pleszew").

Pleszew. Żołnierze wyklęci. Roman Baraniak "Czechowicz"

Roman Baraniak ur. 28.12.1894 r. w Mosinie, s. Wacława i Stanisławy Rozmiarek, podoficer zawodowy Wojska Polskiego, starszy sierżant 70 pułku piechoty w Pleszewie – do 1939 r., uczestnik kampanii polskiej 1939 r., w niewoli niemieckiej do 1940 r., członek pleszewskiej AK, od 1945 r. pracownik Zarządu Miejskiego w Pleszewie, od połowy maja 1945 r. do 30.11.1945 r. komendant obwodu Jarocin WSGO „Warta”, 7.12.1945 r. aresztowany przez UB, 15.05.1946 r. skazany na 8 lat więzienia i  5 lat utraty praw publicznych, zwolniony 31.12.1949 r. Odznaczony Medalem za Wojnę 1918–1921, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, Srebrnym Medalem XX-lecia. Zmarł 6.05.1954 r., pochowany jest na cmentarzu parafialnym przy ulicy Kaliskiej w Pleszewie.

Pleszew. Żołnierze wyklęci. Jan Holka "Wojciechowski"

Jan Holka ur. 13.12.1901 r. w  m. Szczuczyn pow.  Szamotuły, s.  Szczepana i  Katarzyny Lech, żołnierz zawodowy Wojska Polskiego w  stopniu sierżanta, uczestnik kampanii polskiej 1939 r., ranny trafił do niewoli niemieckiej, podczas okupacji członek AK, od 1945 r. wiceburmistrz Pleszewa, od połowy maja 1945 r. do 30.11.1945 r. szef wywiadu obwodu Jarocin WSGO „Warta”, 7.12.1945 r. aresztowany przez UB 15.05.1946 r. skazany na 8 lat więzienia i  5 lat utraty praw publicznych, zwolniony 31.12.1949 r. Odznaczony Krzyżem Walecznych, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, Medalem za Wojnę 1918–1921, Medalem za „Długoletnią służbę”. Zmarł 23.12.1986 r., pochowany jest na cmentarzu parafialnym przy ulicy Kaliskiej w Pleszewie.

Pleszew. Żołnierze wyklęci. Franciszek Sitarz "Frankowski"

Franciszek Sitarz ur. 17.11.1900 r. w Nowej Wsi pow. Krotoszyn, s. Jana i Józefy Kościelnej. Podczas I  wojny światowej w  armii niemieckiej, w  latach 1920 – 1939 podoficer Wojska Polskiego w stopniu sierżanta, uczestnik kampanii polskiej 1939 r., trafił do niemieckiej niewoli, po wyjściu z niej wrócił do Kowalewa i w listopadzie 1939 r. założył organizację konspiracyjną, od 1945 r. pracownik Zarządu Miejskiego w Pleszewie, od połowy maja 1945 r. do 30.11.1945 r. oficer taktyczno-organizacyjny obwodu Jarocin WSGO „Warta”, od 1.04.1945 r. pracownik referatu wojskowego w Zarządzie Miejskim w Pleszewie, 31.12.1945 r. aresztowany przez PUBP w Jarocinie, 15.05.1946 r. skazany przez WSR w Poznaniu na 5 lat więzienia i 3 lata utraty praw publicznych. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, Krzyżem Walecznych. Zmarł 9.02.1983 r. pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Kowalewie.

Pleszew. Żołnierze wyklęci. Edward Błaszczak "Grom"

Edward Błaszczak ps. "Grom" urodził się 27.08.1915 roku w Skarydzewie (powiat Kępno, woj. poznańskie), zmarł 28.08.1976 r. Był synem Jana Błaszczaka - powstańca wielkopolskiego, posła na sejm II Rzeczypospolitej. Edward Błaszczak przed II wojną światową mieszkał w Broniszewicach, uczęszczał do pleszewskiego gimnazjum i liceum, służył w 70 Pułku Piechoty. Podczas wojny był czynnym uczestnikiem kampanii wrześniowej walczył w bitwie nad Bzurą, a następnie na Zamojszczyźnie, gdzie uznany został za jednego z najlepszych i najodważniejszych dowódców partyzanckich. 

Historię Edwarda Błaszczaka ps. "Grom" przedstawialiśmy już na naszych łamach szerzej

Powiat pleszewski. Żołnierze wyklęci. Jan Kempiński "Błysk"

Warto zaznaczyć, że na naszym terenie w podziemiu niepodległościowym działało wiele osób. Na łamach "Życia Pleszewa" opisywaliśmy już sylwetki oraz losy żołnierzy niezłomnych.

Wśród nich był m.in. Jan Kempiński ps. "Błysk", który aż dwukrotnie był odznaczony Orderem Virtuti Militari i aż sześciokrotnie Krzyżem Walecznych.

Jego oddział przeprowadzał brawurowe akcje na terenie dzisiejszego powiatu pleszewskiego. Do historii przeszła m.in. akcja jego oddziału w Dobrzycy.

Powiat pleszewski. Żołnierze wyklęci. Czesław Mocek "Spirytus"

Na naszych łamach opisywaliśmy także postać Czesława Mocka, urodzonego w Koźmińcu - w gminie Dobrzyca. Ubecy zamordowali go - w wieku zaledwie 28 lat.

Przypomnijmy: we wrześniu 2020 roku na terenie kilku miejscowości - m.in. Koźmińca w gminie Dobrzyca - odbyły się obchody 75. rocznicy śmierci śp. kapitana Czesława Mocka pseudonim "Spirytus" - żołnierza niezłomnego, walczącego o wolną Polskę

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

    jarock zalogowany

    Cześć i chwała BOHATEROM !!!