Reklama

Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Bez wychodzenia z domu, przez Internet i zupełnie anonimowo- tak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Niepokoi się coś w najbliższej okolicy? Zaznacz wykroczenie na mapie, a policja będzie, musiała to sprawdzić.

Ponad 1000 zagrożeń od 2016 roku nanieśli mieszkańcy powiatu pleszewskiego na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Najczęściej zgłaszano przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie i spożywanie alkoholu w niedozwolonych miejscach. Ale nie brakowało też zgłoszeń dotyczących żebractwa, wyścigów samochodowych czy dzikich wysypisk. 

Uruchomione przez policję internetowe narzędzie, pozwala na to, by całkowicie anonimowo wskazać funkcjonariuszom miejsca, w których dochodzi do łamania prawa.

- Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to innowacyjne narzędzie mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. znajdziecie ja pod adresem www.mapy.geoportal.gov.pl  – mówi asp.szt. Monika Kołaska, rzecznik prasowy pleszewskiej policji. 

Jak działa to Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa? 

Każdy obywatel zaniepokojony jakimś zjawiskiem, może na bardzo dokładnej mapie okolicy zaznaczyć miejsce oraz dopasować do niego właściwą kategorię np. „spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych” lub „grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją”. W ten sam sposób można zaznaczyć miejsca, w których notorycznie łamane są przez kierowców ograniczenia prędkości lub zakazy parkowania, a także inne problemy, które może rozwiązać patrol policji.

Warto przy tym skorzystać z wyszukiwarki adresów, która na ogólnopolskiej mapie pozwoli odszukać i powiększyć okolice pojedynczych budynków. Dzięki temu nasze zgłoszenie może być bardzo precyzyjne.

- Obsługa została zaprojektowana tak , by bezproblemowo wręcz intuicyjnie mógł z niej skorzystać każdy obywatel – tłumaczy Monika Kołaska.

Policja apeluje jednocześnie do obywateli, by w sytuacjach nagłych, wymagających szybkiej interwencji, korzystali jednak ze zgłoszeń przez numer 112.

W wielu sytuacjach, zgłoszenie na internetowej mapie to za mało, by podjąć skuteczne działania. Internetowe narzędzie należy więc traktować, jako cenne uzupełnienie form kontaktów z policją. 

Każdy może skorzystać

Bezsprzeczną zaletą Krajowej Mapy Zagrożeń jest to, że każdy może z niej korzystać. To oznacza, że planując przeprowadzkę, zakup mieszkania lub najem lokalu usługowego, możemy sprawdzić, czy jest to bezpieczna okolica. To samo dotyczy sprawdzenia drogi dziecka do szkoły czy przejażdżek na rowerze. 

Celem funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń - zaznacza asp.szt. Monika Kołaska -  jest poprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego poprzez włączenie obywateli w wybrane działania policji.

 

Jakie zdarzenia zgłaszano na naszym terenie najczęściej w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń w latach 2016-2022?

 • 1320 - przekraczanie dozwolonej prędkości,
 • 302 - nieprawidłowe parkowanie,
 • 270 - spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym,
 • 84- zła organizacja ruchu,
 • 67 - grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacja,
 • 64 - dzikie wysypiska śmieci,
 • 55 - używanie środków odurzających,
 • 46 - nielegalne rajdy samochodowe,
 • 42 - poruszanie się quadami po terenach leśnych,
 • 28 - akty wandalizmu,
 • 26 - znęcanie się nad zwierzętami,
 • 25 - wałęsające się psy bezpańskie
 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy