Reklama

Jakie badania wykonasz za darmo? Jest już lista

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Jakie badania wykonasz za darmo? Jest już lista - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Masz więcej niż 40 lat? Jeszcze w tym roku będziesz mógł skorzystać z bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych – zapowiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski.

W ramach pakietu będzie można zrobić do 6 do 12 rodzajów badań. Jest już lista – osobna dla kobiet i osobna dla mężczyzn oraz tzw. część wspólna. Nowy program profilaktyczny ruszyć ma za niespełna miesiąc – w czwartek - 1 lipca.   

„Profilaktyka 40 PLUS” – to nowy program skierowany do osób, które skończyły 40 lat. Ma pomóc w wykrywaniu chorób we wczesnej fazie rozwoju. To jest ważne zwłaszcza teraz – w okresie pandemii koronawirusa, kiedy rzadziej odwiedzamy lekarzy, bo i dostęp do nich mamy utrudniony – wystarczy wspomnieć choćby teleporady. To w połączeniu z bagatelizowaniem różnych dolegliwości – może mieć – i ma - brzemienne dla naszego zdrowia – a nawet życia - skutki.

Ciągle – jak podaje resort zdrowia – to choroby układu krążenia i nowotwory – są u nas w kraju główną przyczyną śmierci. Stąd nacisk na profilaktykę i nowy program „Profilaktyka 40 PLUS”.  

– Epidemia wpłynęła na nasz styl życia. Nagłe ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu spotęgowało ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Zauważyliśmy mniejszą liczbę przeprowadzonych badań w porównaniu do poprzedniego roku, które umożliwiłyby ich wczesne wykrycie – dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie programu badań profilaktycznych 40 plus - wyjaśniał minister zdrowia, Adam Niedzielski.

 „Profilaktyka 40 PLUS”. Pakiet bezpłatnych badań 

Minister Niedzielski tłumaczył, że w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS” będzie można wykonać sobie kilka badań – i to za darmo. Osobny pakiet przygotowano dla kobiet, osobny dla mężczyzn. Jest też tzw. pakiet wspólny. 

Co zawiera pakiet badań diagnostycznych dla kobiet?

Morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi.

Stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy.

Stężenie poziomu glukozy.

Oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c

Kreatynina.

Badanie ogólne moczu.

Kwas moczowy.

Krew utajona w kale.

Co zawiera pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn?

Morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi.

Stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy.

Stężenie poziomu glukozy.

Oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c.

Kreatynina.

Badanie ogólne moczu.

Kwas moczowy.

Krew utajona w kale.

PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Co zawiera pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn?

Pomiar ciśnienia tętniczego.

Pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Ocenę miarowości rytmu serca.

„Profilaktyka 40 PLUS”. Jak skorzystać z pakietu?

Kto będzie mógł skorzystać z bezpłatnych badań w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS”? Każdy, kto skończył 40 lat. Gdzie będzie można przeprowadzić badania ujęte w pakiecie? Jak podaje ministerstwo zdrowia - w punkcie, który przystąpi do realizacji programu „Profilaktyka 40 PLUS”.

Nie będzie żadnego naboru czy konkursu – placówki medyczne same będą mogły się zgłosić. Natomiast pacjent będzie musiał wypełnić ankietę – znajdzie ją w Internetowym Koncie Pacjenta. Jej wypełnienie spowoduje od razu wygenerowanie zlecenia pakietu badań odpowiedniego dla płci oraz czynników ryzyka zidentyfikowanych u danej osoby.

Nic nie trzeba będzie drukować – bo dana placówka medyczna, do której zgłosi się pacjent w celu wykonania badań, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym. Będzie można też skorzystać ze wsparcia konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej https://www.gov.pl/web/domowaopiekamedyczna. To dla tych, którzy nie korzystają z Internetowego Konta Pacjenta. 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy