Przypomnijmy: w czerwcu 2017 roku - podczas prac związanych z modernizacją wodociągu na ul. Poznańskiej w Pleszewie - dokonano niezwykłego odkrycia - odkopano kilkusetletnie drewniane rury, które - jak się okazało - przed wiekami stanowiły pleszewski wodociąg.
Odkrycie "spowolniło" co prawda wówczas prace w centrum (roboty musiały zostać na jakiś czas wstrzymane), jednak było jednocześnie nie lada gratką archeologiczną.
Badali odkrycie w Pleszewie
Fragmenty znaleziska zostały z czasem przekazane przez Muzeum Regionalne w Pleszewie do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, ponadto wysłano w międzyczasie do Laboratorium Datowań Bezwzględnych w Krakowie próbki drewna - w celu przeprowadzenia badań dendrochronologicznych.I jak się ostatecznie okazało, drzewa, z których wykonano rury, zostały ścięte w latach 1580 i 1584. To z kolei oznaczało, że poziom życia naszych przodków był jak na tamte czasy bardzo wysoki - na takie wodociągi nie mogło sobie pozwolić każde miasto - wielkości ówczesnego Pleszewa.
Niedawno zakończyły się prace konserwacyjne fragmentów rur oddanych do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.
Zabytkowe rury wodociągowe w Pleszewie
Niedawno zakończyły się prace konserwacyjne fragmentów rur oddanych do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.Konserwacji poddano dwa fragmenty rur o wymiarach:
- Nr 94 długość – 50 cm, średnica – 30-35 cm
- Nr 95 długość – 45 cm, średnica – 30-35 cm
- Po oczyszczeniu materiału, podjęte zostały prace konserwacyjne, które trwały kilkanaście miesięcy. Obecnie, odnalezione fragmenty sosnowych rur są pełnoprawnym zabytkiem - informują władze Pleszewa.
Zabytkowe rury znajdują się w naszym mieście.
- Jedna z nich znajduje się w Przedsiębiorstwie Komunalnym przy ul. Polnej, druga zasiliła zbiory Muzeum Regionalnego w Pleszewie - zaznaczają władze
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ - Z WYKOPALISK Z ROKU 2017 ORAZ AKTUALNEGO STANU ZABYTKOWYCH RUR
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.