Reklama

Kilkusetletnie rury odkopane w Pleszewie stały się pełnoprawnym zabytkiem [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakończyły się prace konserwacyjne drewnianych rur pochodzących z XVI wieku, które zostały odkryte na ul. Poznańskiej w Pleszewie.

Przypomnijmy: w czerwcu 2017 roku - podczas prac związanych z modernizacją wodociągu na ul. Poznańskiej w Pleszewie - dokonano niezwykłego odkrycia - odkopano kilkusetletnie drewniane rury, które - jak się okazało - przed wiekami stanowiły pleszewski wodociąg.

Odkrycie "spowolniło" co prawda wówczas prace w centrum (roboty musiały zostać na jakiś czas wstrzymane), jednak było jednocześnie nie lada gratką archeologiczną.

Badali odkrycie w Pleszewie

Fragmenty znaleziska zostały z czasem przekazane przez Muzeum Regionalne w Pleszewie do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, ponadto wysłano w międzyczasie do Laboratorium Datowań Bezwzględnych w Krakowie próbki drewna - w celu przeprowadzenia badań dendrochronologicznych.

I jak się ostatecznie okazało, drzewa, z których wykonano rury, zostały ścięte w latach 1580 i 1584. To z kolei oznaczało, że poziom życia naszych przodków był jak na tamte czasy bardzo wysoki - na takie wodociągi nie mogło sobie pozwolić każde miasto - wielkości ówczesnego Pleszewa.

Niedawno zakończyły się prace konserwacyjne fragmentów rur oddanych do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Zabytkowe rury wodociągowe w Pleszewie

Niedawno zakończyły się prace konserwacyjne fragmentów rur oddanych do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Konserwacji poddano dwa fragmenty rur o wymiarach:

  • Nr 94 długość – 50 cm, średnica – 30-35 cm
  • Nr 95 długość – 45 cm, średnica – 30-35 cm
- Po oczyszczeniu materiału, podjęte zostały prace konserwacyjne, które trwały kilkanaście miesięcy. Obecnie, odnalezione fragmenty sosnowych rur są pełnoprawnym zabytkiem - informują władze Pleszewa.

Zabytkowe rury znajdują się w naszym mieście.

- Jedna z nich znajduje się w Przedsiębiorstwie Komunalnym przy ul. Polnej, druga zasiliła zbiory Muzeum Regionalnego w Pleszewie - zaznaczają władze

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ - Z WYKOPALISK Z ROKU 2017 ORAZ AKTUALNEGO STANU ZABYTKOWYCH RUR

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy