Reklama

Pleszew. Koronawirus. Co ze szczepieniami nastolatków?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pleszew. Koronawirus. Co ze szczepieniami nastolatków? - Zdjęcie główne

Co ze szczepieniami nastolatków?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Koronawirus Każdy dorosły Polak może się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. A co z dziećmi? Co z nastolatkami? - W tym tygodniu ma zapaść decyzja odnośnie szczepienia szesnastolatków i siedemnastolatków – zapowiada minister Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień.

- Szczepienia są dziś jedyną możliwą formą walki z pandemią. Innego wyjścia, by zniszczyć tego wirusa, po prostu nie ma – mówiła – i to już jakiś czas temu - Adela Grala-Kałużna, doktor nauk medycznych, specjalista medycyny rodzinnej z Pleszewa.

Dlatego – jak Polska długa i szeroka – szczepimy się. Wszystko w ramach Narodowego Programu Szczepień.

- Przekraczamy właśnie 14 mln wszystkich wykonanych szczepień. To dobra informacja, bo grubo ponad 10 mln osób przyjęło pierwszą dawkę - mówił na konferencji prasowej w poniedziałek – 10 maja - Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień. 

Jak dodawał – już 31 mln dorosłych Polaków ma wystawione skierowania na szczepienia.

Pleszew. Koronawirus. Kiedy druga dawka?

W Narodowym Programie Szczepień wprowadzono jednak kilka zmian. Rządzący zdecydowali o skróceniu okresu między pierwszą a drugą dawką szczepionki przeciw koronawirusowi. Jak to ma wyglądać w praktyce? Otóż pomiędzy pierwszą a drugą dawką szczepionki na Covid-19 wystarczy poczekać 35 dni. Zmiany mają wejść w życie 17 maja.

I mają dotyczyć tych osób, które zapisywać będą się na szczepienie właśnie od 17 maja. I uwaga – będą dotyczyć wszystkich typów szczepionek firm – Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Również ozdrowieńcy będą szczepieni szybciej - na szczepienie nie będą musieli czekać trzech miesięcy, a miesiąc. Natomiast osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą w punktach szczepień powszechnych szczepić się poza kolejnością.

Pleszew. Koronawirus. Co ze szczepieniami nastolatków?

Wszyscy, którzy do 9 maja 2021r. skończyli 18 lat mogą już wybrać swój termin i miejsce szczepienia przeciw koronawirusowi.

A co z młodszymi? Co np. z tymi powyżej 16. roku życia? Decyzja w tej sprawie ma być przedstawiona jeszcze w tym tygodniu. Tak poinformował dziś – w poniedziałek 10 maja – na konferencji prasowej szef kancelarii premiera, rządowy pełnomocnik do spraw szczepień, Michał Dworczyk. Co zaważy przy podejmowaniu decyzji odnośnie szczepienia nastolatków? 

- W pierwszym rzędzie przesłanki medyczne, ale również organizacyjne - tłumaczył szef kancelarii premiera, rządowy pełnomocnik do spraw szczepień, Michał Dworczyk.

To oznacza, że na dniach zapadnie decyzja co ze szczepieniem - szesnastolatków i siedemnastolatków.

Pleszew. Koronawirus. Rejestracja na szczepienia 

Przypominamy też, że rejestrować można się poprzez całodobową, bezpłatną infolinię – 989. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to zrobi, to na wskazany numer otrzyma się SMS-a z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia - przypomnienie.

Na podanie drugiej dawki umawiamy się już w punkcie szczepień. Można też wybrać elektroniczną drogę rejestracji przez tzw. e-Rejestrację – jest ona dostępna na stronie pacjent.gov.pl. W tym przypadku trzeba mieć profil zaufany. Po rezerwacji otrzymuje się SMS-a z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie. Można również skontaktować się z wybranym lokalnym punktem szczepień.

No i można rejestrować się poprzez wysłanie SMS-a na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Wystarczy odpowiedzieć wówczas – „tak”. Jeśli odpowiemy – „nie” – otrzymamy wiadomość z nową propozycją terminu i lokalizacji szczepień.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy