Reklama

Ludzie boją się o swoje majątki [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Konsultacje z mieszkańcami Czermina w sprawie budowy linii kolejowej długo stały pod znakiem zapytania. Samorządowcy - na czele z wójtem - domagali się od spółki konkretnych informacji dotyczących przebiegu inwestycji.

Plany związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego - a co za tym idzie także nowej sieci połączeń kolejowych - wywołują spore emocje wśród mieszkańców naszego powiatu. To dlatego, że mają one przebiegać m.in. przez Pleszew, Dobrzycę, Gołuchów czy Czermin. Ludzie boją się, że stracą domy i gospodarstwa, a wycena wywłaszczanych nieruchomości będzie dla nich niekorzystna.

Konsultacje w czwartek 

W Czerminie miejscowe władze – już jakiś czas temu - zorganizowały cykl spotkań z mieszkańcami. Oficjalne stanowisko w tej sprawie zajęli również radni. Uznali, że proponowane rozwiązania naruszają integralność zarówno gospodarstw indywidualnych jak i prowadzonych usług użyteczności publicznej w gminie.

Stosowne pisma z wnioskami - i mieszkańców, i samorządowców - trafiły do spółki. Niestety, ich pytania nie doczekały się konkretnych odpowiedzi. Konsultacje z mieszkańcami zaplanowano natomiast na czwartek - 22 września.

Czy się odbędą? Kwestia ta długo stała pod znakiem zapytania. Wszystko przez to, że samorządowcy - na czele z wójtem - domagali się od spółki konkretnych informacji dotyczących przebiegu linii, ale też całej towarzyszącej tej inwestycji infrastruktury.

- Na odpowiedz czekamy do 31 sierpnia, może kilka dni dłużej. Od tej odpowiedzi zależy czy konsultacje na terenie naszej gminy się odbędą, czy nie – mówił nam jakiś czas temu wójt Czermina, Sławomir Spychaj. 

Czy dojedzie karetka?

Czy uzyskał odpowiedzi na pytania?

- Częściowo, ale nie na wszystkie. Chciałem się spotkać z przedstawicielami spółki, ale odpowiedzieli, że już rozpoczęli konsultacje i nie są w stanie dojechać. Spotkanie odbyło się online z częścią radnych i sołtysów – odpowiada Spychaj.

Nie rozwiało ono wszystkich wątpliwości. Wręcz przeciwnie, pojawiły się nowe.

- Trasa szybkiej kolei w naszej gminie przecina 5 dróg powiatowych. Ale nie chodzi tylko o naszą gminę. Czermin jest największym dostawcą pomidorów dla Kotlina. I chcemy wiedzieć - jak to będzie wyglądało np. na drodze Sławoszew – Parzew  - wylicza wójt Czermina.

Nadal jednak nie otrzymał informacji o tym, w których miejscach powstaną wiadukty.

- Nie dostałem informacji czy będę mógł np. na Pleszew jechać. No to mówię wprost - odcinacie gminę Czermin od miasta. Do miasta w Choczu dojedziemy, ale do miasta Pleszewa czy Dobrzycy - już nie – tłumaczy.

I dodaje.

- Nadal nie wiemy, gdzie i jak mieszkańcy dojadą do ośrodka zdrowia. Jak karetka pogotowia dojedzie z Pleszewa do Czermina? Czy będzie wiadukt na drodze Czermin – Pleszew? Nie ma odpowiedzi, a to jest przecież zasadnicza kwestia. 

Jak dzieci dojada do szkół? 

Kolejny problem - jak wskazuje - to transport zbiorowy.

- Przecież dowozimy po drogach gminnych dzieci do szkół np. do placówki specjalnej – wskazuje Sławomir Spychaj.

Poza tym - jak tłumaczy - trasa kolejowa, która według planów ma biec przez gminę zablokuje realizację wielu zaplanowanych już inwestycji.

-  Mamy przygotowany alternatywny projekt drogi gminnej ze Skrzypni do Czermina - jako bezpiecznej trasy dla młodzieży i osób starszych. Kolej według tego wariantu przecina tą drogę – wskazuje wójt i nie kryje zbulwersowania. - Poszukaliśmy rozwiązania tego problemu, drogiego rozwiązania. I teraz nagle pojawia się pytanie - po co te pieniądze wydajemy. Panowie twierdzą, że nie wiedzieli. To nieprawda. Na pierwszych etapach konsultacji wysyłaliśmy pisma, i te wszystkie mankamenty, które dotyczą kolizji z nami, zostały przedstawione – przypomina wójt. 

Cel jest najważniejszy?

Gospodarz Czermina nie kryje, że dziwi go podejście do tematu przedstawicieli spółki zajmującej się planowaną inwestycja – czyli budową tras szybkich kolei.

- Powiedziałem wprost, że jest mi przykro, że na nasze pisma nie dostajemy odpowiedzi, że traktują nas jak piąte koło u wozu, bo są duzi i mieszkańcy małej gminy ich nie obchodzą. Cel wyższy jest najważniejszy. I reszta nikogo nie obchodzi – ocenia Sławomir Spychaj.

Mimo tych wątpliwości konsultacje w Czerminie odbędą się zgodnie z planem.

– Mimo, że wszystkich odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Poza tym, nie wiemy jak to potem zostanie zinterpretowane. Powiedzą, że wójt spotkań nie chciał i nie zrobią ich w ogóle – dodaje Spychaj.

Gorąco jednak apeluje, aby mieszkańcy nie tylko gminy Czermin - zainteresowali się tematem budowy trasy. Ponieważ skutki mogą być - jego zdaniem - opłakane.

- To nie jest problem tylko mieszkańców bezpośrednio Czermina, ale np. Chocza, choć oni pewnie myślą, że ich to nie dotyczy. Ale czy mieszkańcy Chocza pojadą sobie drogą na Pleszew? Czy tam będzie wiadukt? Może będzie. A jak nie - to co? 

Konsultacje 

Pierwsze konsultacje z mieszkańcami zaplanowano na środę - 21 września w Dobrzycy.  Początek o godz. 16.30 w Gminnym Centrum Kultury, ul. Koźmińska 10. Dzień później – 22 września – o godz. 16.30 – będzie spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Czerminie. Tego samego dnia - na 19.30 zaplanowano konsultacje w Pleszewie – hala sportowa - ZSP nr 3, przy Krzywoustego 4. Natomiast we wtorek - 27 września o godz. 17.00 – rozpocznie się spotkanie w sali w Krzywosądowie, gmina Gołuchów.

Na IV kwartał tego roku przewidziano rozpatrzenie uwag z ww. spotkań i ich analiz na potrzeby rekomendowanego wariantu przebiegu linii kolejowej numer 85 na odcinku Sieradz – Pleszew – Kalisz – Poznań. Na I kwartał 2023 – przewidziano ogłoszenie wariantu inwestorskiego przebiegu linii kolejowej numer 85 na odcinku Sieradz – Pleszew – Kalisz – Poznań, a na  II połowę 2023 – wnioski o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy