reklama
reklama

Marszałek Senatu na uroczystościach szkoły w Dobrzycy. "Nie dajcie sobie wmówić, że coś jest dla was niemożliwe" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Dobrzycy odbyła się kolejna w tym roku uroczystość związana z obchodami 50-lecia nadania tutejszej szkole imienia Mikołaja Kopernika. Miasto odwiedził marszałek Senatu, prof. Tomasz Grodzki.
reklama

Marszałek Senatu, prof. Tomasz Grodzki, odwiedził dziś (30 maja) Dobrzycę wspólnie z senatorem PO, Januszem Pęcherzem.

Odwiedziny, związane były z obchodzonymi w tym roku uroczystościami 50-lecia nadania szkole w Dobrzycy im. Mikołaja Kopernika.

Jubileusz Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Dobrzycy

Przypomnijmy: 20 lutego 1973 roku Szkole Podstawowej w Dobrzycy nadano imię Mikołaja Kopernika. W związku z tym, że w tym roku mija dokładnie 50 lat od tamtych wydarzeń - placówka zorganizowała już wcześniej piękne uroczystości. Opisywaliśmy to szeroko na łamach zpleszewa.pl i "Życia Pleszewa":

Teraz - w związku ze wspomnianym jubileuszem - szkołę w Dobrzycy odwiedził marszałek Senatu, prof. Tomasz Grodzki. 

Jubileusz szkoły w Dobrzycy. "Warto być przyzwoitym"

Jak podkreślał na wstępie uroczystości dyrektor placówki - odwiedziny marszałka Senatu są dla szkoły "wyróżnieniem i zaszczytem". Zaznaczał ponadto, jak ważną rolę odgrywa patron.

ZOBACZ WIDEO:

 

- Patron naszej szkoły, to nie tylko wiedza, ale i wartości. Mikołaj Kopernik to wielki naukowiec, osoba duchowna, patriota. To patron dobrany bardzo starannie - bo dobrzycka szkoła zawsze "Polską stała" - mówił podczas uroczystości dyrektor szkoły w Dobrzycy, Zenon Lisiak.

Kierując z kolei słowa w stronę uczniów - podkreślał, by zawsze mieli tzw. "modę na szkołę".

- To nasze kolejne spotkanie jubileuszowe, ale życzenia są zawsze te same: żebyście mieli modę na szkołę, by to miejsce było nie tylko tym, gdzie zdobywa się wiedzę i umiejętności, ale by było także miejscem rozwijania pasji i zainteresowań, byście mogli wyrażać swoje emocje poprzez środki przekazu, które Wam odpowiadają. Warto się uczyć i warto być przyzwoitym - to życzenia dla Was drodzy uczniowie - mówił Zenon Lisiak.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w Dobrzycy

Sam marszałek Senatu zaznaczał z kolei, że Wielkopolskę darzy sentymentem.

- To dla mnie niezwykły zaszczyt i honor, odwiedzić państwa w miejscu, które w historii Wielkopolski dobrze się zapisało, które "stoi Polską". Sam mam sentyment do tej ziemi, moi rodzice pochodzą z pobliskiego Gostynia, to też jedyna ziemia, na której przeprowadzono zwycięskie powstanie, co jest kolejnym powodem do dumy - mówił na wstępie marszałek Tomasz Grodzki.

Swoje wystąpienie podzielił na dwie części. Podczas pierwszej - skierował słowa bezpośrednio do zebranych uczniów.

- Możecie być dumni, że chodzicie do takiej wspaniałej szkoły. To wy przejmiecie pałeczkę w sztafecie pokoleń, kiedy starsze pokolenia już odejdą. Dlatego nie tylko warto, ale trzeba być przyzwoitym. Trzeba pamiętać, że silny zawsze powinien pomagać słabszemu, że szacunek dla każdego z nas - niezależnie od poglądów, pochodzenia, płci czy innych zapatrywań - to rzecz, która buduje tożsamość i wspólnotę narodu - zaznaczał w Dobrzycy marszałek Senatu.

Marszałek Senatu do młodych w Dobrzycy: "Nie dajcie się nigdy dzielić"

Mówiąc do młodych uczniów zaznaczał - że mają przed sobą wielkie możliwości.

- Nie dajcie sobie nigdy wmówić, że coś jest dla was niemożliwe. Niech was kierują wasze marzenie. Spełnianie marzeń to jedna z sił sprawczych, które napędzają nas do działania. Nie dajcie się też nigdy dzielić i pamiętajcie łacińską maksymę, że "dopiero na tyle, na ile żyjemy dla innych, na tyle żyjemy dla siebie". Myślcie o innych, myślcie o wspólnocie - mniejszej czy większej. To dobry drogowskaz na życie - podkreślał prof. Tomasz Grodzki.

Marszałek Tomasz Grodzki w Dobrzycy. "Brońcie samorządności"

W drugiej części wystąpienia głos skierował już do starszych, którzy przybyli na spotkanie. Odniósł się m.in. do aktualnej sytuacji politycznej w kraju - związanej z podpisaniem przez prezydenta Polski ustawy - nazywanej potocznie "lex Tusk".

- To był bardzo niedobry dzień dla Polski. W państwie demokratycznym tylko niezależny sąd może orzec o czyjejś winie czy jej braku. Wydaje się, że to co się stało jest może daleko od Dobrzycy, że to jakieś warszawskie spory. Ale to może dotyczyć każdego: dyrektora szkoły, burmistrza czy starosty - mówił marszałek Senatu.

Zwracając się do mieszkańców, zaznaczał także, by bronić samorządności.

- Chciałem was prosić, żebyście bronili samorządności, bo to nasze małe ojczyzny. Z niezrozumiałych dla mnie względów dla władza nie lubi samorządów, dokłada samorządom zadań, odbiera pieniądze - po to byście przestali swoich włodarzy lokalnych lubić. Wtedy przyjeżdża jeden z drugim, z tekturką, na której ma wypisane pare milionów złotych - komentował Tomasz Grodzki.

Podczas spotkania zapraszał ponadto na zbliżający się marsz w Warszawie.

- Naród musi pokazać, że to, o co nasi rodzice, dziadkowie, także część z nas 34 lata temu, walczyło - o ustrój demokratyczny – jest zagrożone. Pokażmy, że nam się to nie podoba. Kto może niech odwiedzi stolicę - komentował marszałek Senatu z ramienia opozycji.

Prezenty od Senatu dla szkoły w Dobrzycy

Na sam koniec powrócił do uroczystości związanych z jubileuszem szkoły. W związku z nim - przekazał dwa prezenty na ręce dyrektora szkoły oraz burmistrza gminy Jarosława Pietrzaka.

Pierwszy prezent był uchwałą Senatu RP, którą podjęto ustanawiając rok 2023 rokiem właśnie Mikołaja Kopernika. Drugi z prezentów był wizerunkiem Senatu.

- Mamy poczucie strażników konstytucji, chcemy, żebyście pamiętali, że Senat Najjaśniejszej Rzeczpospolitej - ma wam służyć - podkreślał na koniec marszałek.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama