Reklama

Mieszkańcy Kuchar wybrali nowego sołtysa [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wybory sołeckie w Kucharach cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Miejscowa sala wiejska dosłownie „pękała w szwach”.

Wybory sołtysa  w Kucharach odbyły się w ciągu ostatniej kadencji już drugi raz. Poprzednie trzeba było unieważnić. 

Kuchary. Skarga, odwołanie, nowe wybory 

Wszystko zaczęło się w 2019 roku. Wówczas podczas zebrania wiejskiego przewagą dwóch głosów najważniejszy urząd we wsi objęła Agnieszka Balcer. Krótko po tym do urzędu w Gołuchowie wpłynęła skarga, która podważała prawidłowośc przeprowadzonych w Kucharach wyborów. Zajęła się nią komisja rewizyjna. Badając dokumentację dotyczącą zebrania dopatrzyła się wówczas  nieścisłości w rozliczeniu osób biorących udział w wyborze na funkcję szefa wioski.

- Z zapisów w protokole wynika, że faktycznego wyboru sołtysa dokonało 172 mieszkańców, podczas gdy w zebraniu brało udział 174, którym rozdano karty do głosowania. W protokole brakuje jakiejkolwiek wzmianki o przyczynie zaistnienia tej różnicy – informował w 2019 roku przewodniczący rady Tomasz Pawlak.

Ponadto uznano, że wyjaśnienia w tej sprawie, jakie złożyli pracownicy urzędu obsługujący zebranie, nie były wystarczające.

-  Z tego też względu komisja stanęła na stanowisku, że przy istniejących możliwościach stanowi to podstawę do uznania zasadności protestu – mówił wówczas Pawlak.

Stosowna uchwała została przedłożona na sesji. I ostatecznie uznano, że skarga była zasadna, a wybory na sołtysa należy unieważnić. Od uchwały odwołała się jednak nowo wybrana sołtyska.

- Pracownicy gminy byli na tych wyborach, widzieli, jak się odbywały, był też wójt, który po zakończeniu głosowania zapytał, kto ma uwagi czy sprzeciwy. Nikt się nie odezwał. Wszyscy się ze wszystkim zgadzali. Na następny dzień usłyszałam, że został złożony protest - mówiła nam wówczas Agnieszka Balcer. 

Sąd podtrzymał wówczas w mocy decyzje radnych. W międzyczasie wybuchła pandemia. Dlatego nowe wybory odbyły się dopiero  w tym roku. 

Kuchary. Trzech kandydatów. Jedna rezygnacja 

Samo głosowanie przebiegło bardzo spokojnie. Nad procedurą czuwała sekretarz gminy Gołuchów - Tatiana Stefaniak. Mieszkańcy zgłosili trzy kandydatury: wspomnianą Agnieszkę Balcer, Gabriela Garczarka i Ewelinę Garczarek. Ta ostatnia początkowo przyjęła propozycję, ale po chwili  zrezygnowała.

Ostatecznie mieszkańcy wybierali pomiędzy Agnieszką Balcer i Gabrielem Garczarkiem. I to właśnie ten drugi przewagą kilku głosów został nowym sołtysem Kuchar.  

Gabriel Garczarek ma 38 lat. Jest żonaty, ma czwórkę dzieci, na co dzień prowadzi gospodarstwo rolne, jest też strażakiem OSP w Kucharach. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy