reklama

Mieszkaniec powiatu pleszewskiego kupił głos w wyborach samorządowych? Jest akt oskarżenia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mieszkaniec powiatu pleszewskiego kupił głos w wyborach samorządowych? Jest akt oskarżenia - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościCzy w Pleszewie podczas kwietniowych wyborów samorządowych doszło do łapownictwa? Prokuratura zakończyła śledztwo.
reklama

O incydencie, do którego miało dojść w Pleszewie, było głośno w całej Polsce. Przypomnijmy - ojciec kandydata na radnego miał chcieć wręczyć pieniądze w zamian za oddanie głosu na swojego syna. O sprawie poinformowano policję. Zajęła się nią też pleszewska prokuratura. 

- Policja została zawiadomiona przez kandydata na radnego, że znany mu osobiście ojciec kandydata na radnego z innego komitetu wyborczego wręczył pieniądze, prawdopodobnie banknot o nominale 100 złotych, wychodzącej z lokalu wyborczego znanej mu kobiecie za głosowanie na swojego syna - mówił podczas konferencji prasowej przewodniczący PKW, Sylwester Marciniak.

reklama

Łapownictwo wyborcze w Pleszewie? Jest akt oskarżenia

Prokuratura Rejonowa w Pleszewie wszczęła śledztwo, by ustalić czy doszło do łapownictwa wyborczego (Art. 250a KK). 

Postępowanie dobiegło końca. 25 czerwca do Sądu Rejonowego w Pleszewie trafił akt oskarżenia przeciwko 78-latkowi (mieszkaniec powiatu pleszewskiego, który miał wręczyć 100 złotych w zamian za oddanie głosu) oraz 65-latce (mieszkanka Pleszewa, która miała przyjąć korzyść majątkową).

Dokonane ustalenia dowodowe opierają się o zeznania naocznego świadka oraz innej osoby biorącej udział w procederze tzw. „kupowania głosów” w powyższych wyborach samorządowych. Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do stawianych im zarzutów - wyjaśnia Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

reklama

Co grozi oskarżonym?

Zgodnie z treścią art. 250a § 1 k.k. - kto, będąc uprawniony do głosowania, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo takiej korzyści żąda za głosowanie w określony sposób, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W § 2 tego przepisu wskazano natomiast, iż tej samej karze podlega, kto udziela korzyści majątkowej lub osobistej osobie uprawnionej do głosowania, aby skłonić ją do głosowania w określony sposób lub za głosowanie w określony sposób - tłumaczy rzecznik prokuratury. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama